SCENARIUSZ LEKCJI OBSEROWANEJ PRZEPROWADZONEJ
W RAMACH AWANSU NA STOPIEŃ NAUCZYCIELA MIANOWEGO
Przedmiot: Edukacja Wczesnoszkolna
Data: 30.10.2020
Klasa:3P
(Oddział Przygotowawczy)
Temat: 11 Listopada - Dzień Niepodległości Polski
Cel ogólny: Zapoznanie dzieci z narodowym świętem Polski
Cele szczegółowe: Uczeń:
-Potrafi wskazać Flagę i Godło Polski - cechy charakterystyczne polskich symboli narodowych.
-Rozumie pojęcia: ojczyzna, wolność, niepodległość
-Umie podać nazwę Polski
-Wie kim był Józef Piłsudski
-Podejmuje próby tworzenia prostych zdań związanych z tematem lekcji
-Wykonuje proste ćwiczenia kaligraficzne
Uzasadnienie celowości realizacji tematu:
Podczas zajęć uczniowie wzmacniają swoją akulturację i integrację wobec polskiej szkoły i kultury.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą:
-Uczniowie:
Potrafią posługiwać się słownictwem, które poznali od początku roku szkolnego.
Znają słowa zawierające poznane już litery
Dbają o zachowanie zasad kaligrafii
Cele sformułowane w języku ucznia:
-Na dzisiejszej lekcji poznasz symbole narodowe Polski
-Poznasz postać marszałka Józefa Piłsudskiego
-Dowiesz się jak obchodzony jest w Polsce 11 listopada
Kryteria wymagań NaCoBeZu:
- Rozpoznaję godło, flagę i hymn Polski.
- Próbuję mówić po polsku.
- Piszę poprawnie krótki zdania związane z krajem,
w którym mieszkam.
Metody: •
słowne:
-rozmowa kierowana,
-praca z tekstem,
oglądowe:
-prezentacja (plansze, obrazy)
Formy: •
-indywidulana, •
-zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- plansze
- karty pracy
- kolorowe kwadraciki
- papierowe pieniądze (jako nagrody za układanie zdań).
Przebieg lekcji:
Część wstępna.
Nauczyciel podaje uczniom cele, które będą zrealizowane podczas lekcji w języku ukraińskim.
Wprowadza uczniów w temat poprzez napis na tablicy POLSKA.
Rozwiązanie rebusów wprowadzających w temat (karta pracy nr 1)
Część główna
Ćwiczenie 1
Nauczyciel prosi, by uczniowie pomyśleli nad znaczeniami słów OJCZYZNA, WOLNOŚĆ
NIEPODLEGŁOŚĆ. Dzieci próbują wyjaśnić te słowa w języku polskim.
Ćwiczenie 2
Prezentacja symboli narodowych.
Nauczyciel zawiesza symbole narodowe na tablicy, podając ich
nazwy.
Zadaje pytanie:
Każdy wolny kraj ma swoje symbole narodowe. Ma je również Polska.
- Czy znacie polskie symbole narodowe?
- Pierwszym z nich jest godło Polski – orzeł biały.
- Co orzeł ma na głowie?
- Jaki jest następny symbol?
- Tak to flaga, jest biało- czerwona.
- Gdzie i kiedy możemy zobaczyć flagę Polski?
- A jaki jest trzeci symbol?
- Puszczę wam hymn Polski ,, Mazurek Dąbrowskiego’’
Ćwiczenie 3
Dzieci zapoznają się z tekstem ,,11 XI Narodowe Święto Niepodległości’’ będące krótkim opowiadaniem o historii Polski i obchodach dnia Niepodległości.
Nauczyciel zadaje pytanie:
- jak nazywa się bohater, dzięki któremu Polska jest krajem niezależnym?
PRZERWA ŚRÓD-LEKCYJNA- krótkie ćwiczenia relaksacyjne
Ćwiczenie 4
Zadanie kaligraficzne. Wzmocnienie pisowni poznanych już literek (karta pracy nr 2)
Ćwiczenie 5
Nauczyciel pisze kilka wybranych wyrazów na tablicy. Prosi by dziecko ułożyło zdanie. Każde zdanie jest nagradzane.
Podsumowanie lekcji:
Nauczyciel rozdaje dwa kolory papierowych kwadracików: fioletowy
i żółty. Prosi, by uczniowie podnieśli żółty kwadracik jeśli zajęcia się podobały i filetowy jeśli dzieciom zajęcia nie podobały się.