X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45440
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć otwartych podsumowujących wiedzę o prehistorii, bogactwach ziemi oraz pracy archeologa i paleontologa

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH podsumowujących wiedzę o prehistorii,
bogactwach ziemi oraz pracy archeologa i paleontologa
dla dzieci 5- 6- letnich

Cele ogólne:
- poszerzenie wiadomości na temat czasów prehistorycznych oraz wiadomości o dinozaurach, o zasobach kryjących się pod ziemią(węgiel, bursztyn, sól), wulkanach, życiu człowieka pierwotnego i jego kultury, muzeum
- poszerzenie wiedzy o pracy archeologa i paleontologa
- rozwijanie wyobraźni, inwencji twórczej i sprawności manualnych przez zastosowanie nowych narzędzi i technik plastycznych
- wspomaganie rozwoju intelektualnego podczas samodzielnego eksperymentowania
- rozwijanie kompetencji samodzielnego uczenia się z różnych źródeł
- dzielenie się własną wiedzą i umiejętnościami

Cele operacyjne:
- zna nowe pojęcia dotyczące życia dinozaurów, bogactw ziemi, życia ludzi pierwotnych, działalności wulkanów
- wie, kto to jest archeolog i paleontolog
- obserwuje i prowadzi proste doświadczenia przyrodnicze, analizuje je i wiąże przyczynę ze skutkiem
- potrafi prezentować wiedzę i umiejętności przed innymi
- podejmuje działalność twórczą
- śpiewa piosenki

Metody pracy:
o pokaz
o prezentacja
o bezpośrednie spostrzeganie i przeżywanie
o praktycznego działania
o ekspresyjna
o działań polisensorycznych
o wystawa (ekspozycja)

Formy pracy:
o z całą grupą
o w parach ewentualnie małych grupkach
o indywidualna

Środki dydaktyczne: plansze przedstawiające: życie pierwszych ludzi, rysunki na ścianach jaskiń, prace wykopaliskowe, pracę
w kopalni węgla; postacie dinozaurów wykonane z pustych opakowań (butelki, rolki po papierze, gazeta) z podpisami, skrzynka z piaskiem i różnymi małymi przedmiotami oraz pędzlem do zabawy w archeologa, przybory potrzebne do przeprowadzenia eksperymentów (pojemniki, folia aluminiowa, ocet, soda, kolorowy tusz, kamyczki, nieco wosku ze świecy), węgiel drzewny i kolorowe tusze, patyczki ścięte ukośnie, biały papier do rysowania, figurki dinozaurów, kolorowa masa solna, płyta CD.

Przebieg zajęć:

1. Dzieci siedzą na dywanie.
Wymyślają nowe imię dla siebie dodając do własnego końcówkę – zaur. Nauczycielka pomaga napisać imię na karteczce z podklejoną taśmą dwustronną. Przyklejają je do bluzki. Witają się ze sobą.
2. Rozlegają się dźwięki z prehistorycznego lasu, dzieci zajmują stanowiska do pokazu-prezentacji.

Stanowisko I. Ludzie z jaskiń.

Dwoje dzieci opowiada o życiu pierwotnych ludzi, o rysunkach naściennych (piśmie obrazkowym) znajdujących się w jaskiniach Lascaux i Niaux. Posługują się plakatami.

Stanowisko II. Praca archeologa- na czym polega- demonstracja wykopaliska. Zabawa badawcza.

W pojemniku z piaskiem dziecko posługując się małym pędzlem rozgarnia piasek i odnajduje przedmiot, oczyszcza go pędzlem
i odkłada na bok. Prosi chętne osoby i zabawa trwa dalej.

Stanowisko III. Opowiadanie o zasobach kryjących się pod ziemią – pokaz bryły węgla, kamyków bursztynu oraz soli w formie sypkiej.

Dziecko opowiada skąd się wzięły, o wydobywaniu tych surowców posługując się planszami (kopalnia soli i węgla, pszczoła sprzed 100 milionów lat w bryłce bursztynu) i demonstruje jak wyglądają. Chętni uczestnicy - goście mogą wziąć do rąk i obejrzeć bryłę węgla, naszyjnik z bursztynów oraz sól.

Stanowisko IV. Opowiadanie o pracy paleontologa, pokaz dinozaurów(nazwy, sposób odżywiania).
Dzieci opowiadają o tym, czym zajmuje się paleontolog posługując się planszą i porównując z pracą archeologa. Prezentują krainę zamieszkałą przez dinozaury, kilka rodzajów dinozaurów (figury zwierząt wykonane z odpadów recyklingowych, pomalowane farbą), opowiadają o ich wyglądzie, sposobie odżywiania, podają nazwy i ciekawostki z ich życia.

Stanowisko V. Wulkan – eksperyment

Dzieci opowiadają jak to się dzieje, że wybucha wulkan.
Następnie przeprowadzają eksperyment (podział ról): do wysokiego pojemnika dziecko wlewa ocet, kilka kropel dowolnego koloru barwnika lub tuszu i dopełnia wodą, następnie wsypuje łyżeczkę sody oczyszczonej, co powoduje wytworzenie się gazu i wyparcie substancji z pojemnika.

Stanowisko VI. Wulkan podwodny- eksperyment.
Do słoika zimnej wody zabarwionej na niebiesko dziecko wkłada malutki pojemniczek z wodą gorącą zabarwioną na czerwono; woda ciepła jako ta o mniejszej gęstości przedostaje się do zimnej wody, kolory mieszają się.

Stanowisko VII. Powstawanie minerałów(pumeksu) – eksperyment.

Na dnie miski dziecko układa kamyki i wsypuje piasek, dodaje kawałek wosku, wlewa gorącą wodę; wosk topi się wypływając na powierzchnię i zastyga w miarę schładzania się wody. Tłumaczy,
że tak powstaje naturalny pumeks, którego używamy w kosmetyce.

Stanowisko VIII. Rysunek węglem drzewnym. Zabawa plastyczna.

Dziecko zaprasza chętnych do wykonania rysunku węglem drzewnym oraz tuszem i patykiem na temat związany z prehistorią.

3. Dzieci wykonują wspólny śpiew piosenki „Piosenka o dinozaurach” z równoczesnym eksponowaniem słów refrenu na kartonach.
4. Rysunki zaklęte w kamieniu.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kulkę masy solnej zabarwionej na kilka kolorów. Dzieci manipulują nią w dłoniach i w efekcie formują lekko spłaszczony owal, w którym wyciskają kształt dowolnej figurki dinozaura ( z kolekcji zwierzątek przedszkolnych). Po skończeniu odkładają pracę do wyschnięcia.
5. Podsumowanie zajęć.
Dzieci siadają na dywanie, nauczycielka dziękuje dzieciom za prezentację, za wspólną zabawę przez nadanie każdemu dziecku medalu ( doskonały archeolog, świetny paleontolog, znawca wulkanów, itp.)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.