Scenariusz zajęć z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki
dla dzieci sześcioletnich
przeprowadzonych w przedszkolu Publicznym Nr 36 w Rzeszowie
Data zajęć:15.09.2020 r.
Nauczycielka prowadząca: Magdalena Markuszka
Cele zajęć:
- budowanie serdecznych relacji wśród dzieci,
- wzmacnianie u dzieci wiary we własne możliwości i umiejętności,
- budowanie pozytywnego obrazu własnej osoby,
- rozwijanie kompetencji matematycznych: liczenie, segregowanie, kodowanie,
- rozbudzanie kreatywności i inwencji twórczej u dzieci.
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązanie zagadki jako wprowadzenie do tematu zajęć.
Co to takiego,
co dostrzec możesz
na biedronce
i na muchomorze?
2. Improwizacja ruchowa przy piosence „Kropki biedronki” – ilustrowanie ruchem treści piosenki. Rozwijanie poczucia rytmu.
3. „Mała Vasthi” - słuchanie opowiadania nauczycielki na podstawie książki „ The Dot” autorstwa Petera Reynoldsa.
4. „Gdzie mieszkają kropki” - zabawa rozwijająca spostrzegawczość wzrokową.
Zadaniem dzieci jest wyszukanie kropek znajdujących się w najbliższym otoczeniu:
na ubraniach, na obrazkach, dekoracjach i wśród zabawek.
5. Zabawa „Polowanie na kropki”.
Zadaniem dzieci jest odszukanie kropek ukrytych na sali w wyznaczonym czasie – czas odmierza znana dzieciom piosenka. Zabawę wygrywa osoba, która zdobędzie jak największą ilość kropek – zostaje królem kropek i otrzymuje papierową koronę.
6. „Kolorowe kropki” zabawa dydaktyczna.
Rozdajemy dzieciom plansze do kodowania i wyjaśniamy, że teraz będziemy rysować kropki według podanego kodu. Trzeba narysować je na planszy wg koloru i liczby.
7. „Znajdź kropkę” - zabawa ruchowa z rekwizytami.
Na podłodze rozkładamy kolorowe krążki. Dzieci poruszają się krokiem tanecznym
do piosenki "Kropka". Na pauzę w muzyce, nauczycielka podaje nazwę jakiegoś owocu, warzywa itp. a zadaniem dzieci jest odszukanie krążka w odpowiednim kolorze i ustawienie się dookoła niego w kole.
8. Zabawa rozwijająca kreatywność i wyobraźnię „Kropkowe obrazki”
Nauczycielka rozsypuje na dywanie na kolorowej chuście kolorowe kropki różnej wielkości.
Zadaniem dzieci jest ułożenie dowolnych kompozycji na podstawkach w kształcie koła wyciętych z białego bloku technicznego.
9. „Kropeczka” – zabawa plastyczna.
Każde dziecko otrzymuje białą kartkę papieru z czarną kropką na środku. Zadaniem dzieci jest przekształcenie kropki w inny przedmiot, postać luz zwierzę. Kropka ma się stać elementem nowego obrazka.
Porządkowanie stanowisk pracy.
Prezentacja wykonanych prac na grupowej tablicy.