SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadząca: Marta Ogonowska
Data: 24.10.2020 r.
Temat zajęcia: Jesień
Grupa: 5 i 6- latki.
Cele główny:
utrwalenie i sprawdzenie wiadomości zdobytych podczas zajęć i zabaw;
utrwalenie poznanych przez dzieci liter.
Cele szczegółowe:
utrwalanie nazw pór roku;
uczestniczenie w zabawach przygotowujących do nauki czytania i pisania;
rozwijanie koncentracji uwagi.
Cele operacyjne:
Dzieci:
potrafią wymienić pory roku, wiedzą czym się charakteryzują;
umieją wskazać zmiany dokonujące się w przyrodzie jesienią;
nazywają owoce, warzywa, liście;
układają zdania, przeliczają wyrazy w zdaniu;
dokonują analizy i syntezy prostych wyrazów;
podejmują próby czytania;
pracują pod kierunkiem nauczyciela, słuchają ze zrozumieniem poleceń;
są skoncentrowane w toku zorganizowanych działań edukacyjnych;
chętnie uczestniczą w zabawach ruchowych.
Środki dydaktyczne i pomoce: płyty z podkładem muzycznym do piosenek, ilustracje przedstawiające postacie (Wiosna, Lato, Jesień, Zima) oraz jesienne obrazki, koszyk z „darami jesieni”, słoik, kropelki z literami, karteczki z literami, łapki na muchy, kolorowe klocki, dwa zestawy liter tworzące wyraz „jesień”, mp3 z dzwiękami jesieni (szum morza, wiatr, śpiew ptaków, zabawa dzieci na śniegu), liście dla każdego dziecka.
Rodzaje aktywności: słowna, ruchowa, muzyczna.
Metody: czynne, słowne, oglądowe.
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna.
Przebieg zajęcia:
Wstęp:
1. Zabawa „Jedzie pociąg”. Nauczyciel wywołuje kolejno dzieci po pierwszej głosce ich imion.
Jedzie pociąg z daleka na nikogo nie czeka,
konduktorze łaskawy zawieź nas do Warszawy.
Niechaj wsiada grupa ta,
która imię ma na „A”.
2. Zabawa muzyczno-ruchowa do piosenki „Do góry i na dół”.
Część główna:
3. Zakodowane słowa. Ułożenie klocków w kolorach jesieni (żółty, zielony, czerwony, brązowy, pomarańczowy) i dopasowanie do nich losowo liter, z których składa się wyraz "jesień". Następnie ułożenie klocków już w taki sposób by dopasowując do nich litery wyszedł wyraz „jesień”. (zielony klocek j, żółty e, pomarańczowy s itd.)
4. Utrwalenie nazw pór roku, dopasowywanie napisów (wiosna, lato, jesień, zima) do postaci.
5. Rozpoznawanie dźwięków związanych z porami roku (szum wiatru, śpiew ptaków, szum morza, zabawa dzieci na śniegu itp.).
6. Rozmowa na temat charakterystycznych cech jesieni na podstawie obrazków i doświadczeń dzieci. Oglądanie darów jesieni.
7. Zabawa „Szukamy głosek”. Dzieci chodzą cichutko po sali, nauczyciel wypowiada różne wyrazy, gdy dzieci usłyszą określoną głoskę w nagłosie i wygłosie, klaszczą w dłonie”.
8. Eliksir Pani Jesieni: umieszczenie w słoiku kropelek, na których są wypisane różne litery, według instrukcji nauczyciela np. dwie kropelki A, trzy kropelki C itd.
9. „Literkowe łapki”. Ułożenie liter poznanych wcześniej przez dzieci na dywanie, dwójka dzieci dostaje po jednej łapce na muchy. Nauczyciel prosi o odnalezienie np. litery „u”, dzieci za pomocą łapek wskazują daną literę. Wygrywa dziecko, którego łapka jest jako pierwsza na górze litery.
10. „Jesienna loteria”. Dzieci losują obrazek, dokonują analizy (według różnego stopnia trudności – na sylaby, na głoski).
11. Zabawa z piosenką „Kolorowe liście”. Wręczenie dzieciom liści, taniec do piosenki.