Konspekt lekcji języka polskiego w klasie VI
Prowadzący: Monika Orzeł
Temat: Obrazy jesieni - „Bursztynowy ptaszek” T. Różewicza.
Cel główny:
uwrażliwienie na piękno, bogactwo i rolę środków artystycznego wyrazu w poezji,
rozwijanie umiejętności odczytywania i rozumienia utworów poetyckich.
Cele szczegółowe:
uwrażliwienie na piękno muzyki (Antonio Vivaldi Cztery pory roku – jesień),
zapoznanie uczniów z notą biograficzną Tadeusza Różewicza,
przypomnienie pojęć: metafora, epitet,
zapoznanie z pojęciem anafora,
opisywanie sytuacji litycznej przedstawionej w utworze,
wyszukiwanie środków poetyckich zawartych w wierszu i omawianie ich funkcji,
interpretacja tytułu, określenie tematyki utworu, wyodrębnienie obrazów poetyckich,
określanie nastroju wiersza,
wykonanie ilustracji do wiersza,
Metody: podające, aktywizujące, praktyczne
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, prezentacja (fotografie), film, nagranie muzyczne
Tok lekcji:
1. Przedstawienie celu lekcji. Zapisanie tematu lekcji.
2. Zapoznanie się z biografią Tadeusza Różewicza – prezentacja multimedialna, film
3. Z jakimi kolorami i barwami kojarzy się jesień? Zastanawianie się nad problemem podczas słuchania utworu Antoniego Vivaldiego Cztery roku Jesień.
JESIEŃ
Emocje ...
4. Odczytanie i wysłuchanie wiersza „Bursztynowy ptaszek” (Multibook)
5. Ptaszek: bursztynowy, rubinowy, lazurowy
6. Budowa wiersza
7. Metafory (metafora ludzkiego życia), epitety- funkcje
8. Anafora
9. Zadanie pracy domowej – kolaż
10. Podsumowanie lekcji – Ocena – Ewaluacja