„W świecie figur geometrycznych – zajęcia matematyczne z elementami języka angielskiego” – scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich
Cele ogólne:
-utrwalenie znajomości figur geometrycznych (również w języku angielskim)
-rozwijanie pomysłowości i kreatywnego myślenia
-doskonalenie wrażliwości dotykowej
Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozpoznaje i nazywa kształty figur geometrycznych figur geometrycznych (również w języku angielskim)
-projektuje dowolną kompozycję z figur geometrycznych
-wymienia charakterystyczne cechy dla danej grupy figur
-współpracuje i współdziała w zespole
Metody: słowna, czynna, oglądowa, aktywizująca
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: sylwety figur geometrycznych płaskich, wizytówki dla każdego dziecka w kształtach różnych figur geometrycznych, piosenka „Shapes”, odtwarzacz CD, worek z plastikowymi figurami geometrycznymi, zestawy figur geometrycznych
Przebieg:
1. Wizytówki. Każdy kolejno losuje wizytówkę, każda z nich ma inny kształt figury geometrycznej. Dzieci nazywają wylosowaną figurę, próbują także nazwać ją w języku angielskim i przyklejają ją na koszulce.
2. Po czym poznajemy daną figurę geometryczną? – burza mózgów. Zadaniem dzieci jest wymienienie cech charakterystycznych danej figury geometrycznej. Prezentacja kart obrazkowych przygotowanych przez nauczyciela, przedstawiających sylwety figur.
3. Zakodowane figury – zabawa muzyczno-ruchowa. Nauczyciel zapoznaje dzieci z zasadami zabawy. Każda figura oznacza inne zadanie, które muszą wykonać dzieci
kwadrat – klaśnij 4 razy
koło – obrót wokół własnej osi
trójkąt - podskocz 3 razy
prostokąt – tupnij nogą 4 razy
Dzieci maszerują w rytm muzyki. Na przerwę w utworze nauczyciel podnosi do góry wybraną sylwetkę figury geometrycznej, a dzieci muszą wykonać zadanie, które przypisane jest do danej figury.
4. Zaczarowany worek. Kolejno każde dziecko wkłada rękę do zaczarowanego worka i poprzez zmysł dotyku musi nazwać wylosowaną figurę. Następnie wyciąga ją i sprawdza czy dobrze odpowiedziało. Gdy każdy ma już figurę, dzieci wstają i muszą ustawić się w rzędzie, według kodu podanego przez nauczyciela. Np. trójkąt – koło – koło – kwadrat – prostokąt – trójkąt – koło – koło – itd.
5. Figurowy świat – praca zespołowa. Dzieci dzielą się na zespoły, zgodnie z wizytówką jaką wylosowały na początku zajęć. Każdy zespół otrzymuje od nauczyciela zestaw figur geometrycznych. Zadaniem każdej grupy jest stworzenie wspólnego obrazka z wykorzystaniem otrzymanych figur.
Gdy każdy zespół skończy, zadaniem reszty zespołów jest odgadnięcie, co przedstawia wykonany obrazek kolegów.
6. Rysuj figurę na plecach kolegi. Dzieci rysują palcem na plecach wybraną figurę geometryczną. Zadaniem osoby, która nie rysuje jest odgadnięcie, co to za figura.
7. Ewaluacja zajęć. Dzieci układają minki na kołach – smutnym i wesołym, w zależności od tego, jak podobały się im zajęcia. Dzielą się spostrzeżeniami na temat tego, co było dla nich trudne i jak czuły się w czasie zajęć.