„Zabawy matematyczne z Panią Jesienią z elementami języka angielskiego” – scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich
Cele ogólne:
-rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych
- rozbudzanie dziecięcej aktywności i samodzielności poprzez działania z zakresu edukacji matematycznej
-oswajanie z językiem angielskim
Cele operacyjne:
Dziecko:
-rozpoznaje i nazywa dary jesieni (również w języku angielskim)
-przelicza elementy
-dostrzega podany rytm i kontynuuje go
-uczestniczy w zabawach ruchowo-muzycznych, ilustrując ruchem treść piosenek
Metody: słowne, czynne, oglądowe, aktywizujące
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: paczka od Pani Jesieni – list i czarodziejski woreczek, dary jesieni – kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina, liście, płyta CD z muzyką, odtwarzacz CD
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie piosenką
Dzieci wraz z nauczycielem stają w kole. Witają się piosenkami – w języku angielskim i polskim.
„Hello song”
„Przywitamy się jak kotki – miau miau miau
Przywitamy się jak pieski – hau hau hau
Przywitamy się jak kózki – me me me
Ja witam Ciebie – Ty witasz mnie”
2. List od Pani Jesieni
Nauczyciel wyciąga z torby przesyłkę. Wprowadzając atmosferę zaciekawienia wraz z dziećmi otwiera paczkę. Znajduje się w niej list i woreczek. Nauczyciel odczytuje list.
Kochane Przedszkolaki!
Specjalnie dla Was wysyłam paczkę z darami, ale również zadaniami do wykonania. Pani pomoże Wam – odczyta je i pomoże poprawnie wykonać.
Pozdrawiam Was kolorowo,
Pani Jesień
3. Czarodziejski woreczek – zagadki dotykowe
Do paczki dołączony był woreczek. Jednak nikt nie wie co w nim się znajduje. Zadaniem dzieci jest rozpoznać przedmioty za pomocą dotyku. (W woreczku znajdują się dary jesieni – kasztany, żołędzie, szyszki, jarzębina, liście). Nauczyciel nazywa dary jesieni również w języku angielskim.
4. Ile jest? – przeliczanie
Nauczyciel układa kasztany na środku koła. Zaprasza kolejno dzieci i prosi o przeliczenie elementów zbioru. Jest ich 1, 2 lub 3. Dla każdego dziecka nauczyciel zmienia ilość kasztanów w zbiorze. Pozostałe dzieci pomagają nauczycielowi sprawdzić poprawność odpowiedzi kolegów. Dzieci próbują również przeliczać elementy w języku angielskim.
5. „Kolorowe liście” – piosenka z pokazywaniem
Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego śpiewu i ilustrowania ruchem treści piosenki.
6. Jesienne rytmy
Nauczyciel układa w kole rytmy. Zadaniem dzieci jest ich dokończenie.
Np. Kasztan – jarzębina – kasztan – jarzębina - ...
Liść – liść – żołądź – liść – liść – żołądź - ...
7. Ewaluacja zajęć
Każde dziecko otrzymuje dwa kółeczka – czerwone (z uśmiechniętą buźką) i niebieskie (ze smutną buźką). Dzieci wrzucają do czarodziejskiego woreczka buźkę w zależności od tego, jak podobały się im zajęcia.