X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45408
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jakie dary niesie jesień? - prawidłowe rozpoznawanie darów ogrodu i parku, lasu. Scenariusz zajęć

Rodzaj grupy: integracyjna
Wiek dzieci: 5 lat
Czas trwania zajęć: ok. 45 minut
Rodzaj zajęć: Zajęcia przyrodnicze z matematyczną aktywnością wiodącą
Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci z darami jesieni (żołędzie, kasztany, jarzębina, dynia, dopasowanie liści do owoców) (kształtowanie percepcji wzrokowej),
• rozpoznawanie zapachu związanego z jesienią (kształtowanie zmysłu węchu),
• kształtowanie umiejętności segregowania obrazków związanych z jesienią,
• kształcenie umiejętności udzielania ustnej odpowiedzi na pytania po zgłoszeniu chęci odpowiedzi,
• rozwijanie umiejętności matematycznych w różnych sytuacjach

Cele szczegółowe:
• zna nazwę pory roku, o której jest mowa na zajęciach,
• rozpozna i poda cztery nazwy darów ogrodu i lasu,
• poprawnie wyartykułuje nazwy nasion drzew oraz warzywa, o których jest mowa na zajęciach,
• prawidłowo dokona segregacji obrazków związanych z jesienią,
• podzieli wyrazy na sylaby i poda ich liczbę,
• określa strukturę owoców jesieni (kształtowanie zmysłu dotyku),
• rozpozna po zapachu zawartość pudełeczek (kształtowanie zmysłu węchu),
• rozpoznaje lewą i prawą stronę,
• porusza się w takt muzyki,
• prawidłowo przelicza przedmioty,
• poprawnie wykona zadanie z karty pracy,
• prawidłowo układa sekwencję od najmniejszej figury do największej (zadanie dodatkowe),
• koduje (5 latek) i układa puzzle (4 latek) (zadanie dodatkowe)

Obszary edukacji: edukacja – fizyczna (ruchowa), poznawcza (językowa, matematyczna, przyrodnicza), społeczna
Metody pracy: słowne - pogadanka, opis/zagadki, burza mózgów;
oglądowe - pokaz, obserwacja;
czynne - kontakt z przyrodą (dopasowanie liści), ćwiczenia praktyczne (karty pracy, układanie obrazków, kodowanie, puzzle)
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: karty demonstracyjne, napisy do globalnego czytania, tekst zagadek, kosze z liśćmi, pojemniki z darami jesieni, odtwarzacz CD, płyta z muzyką, pendrive z powitanką, pojemnik z herbatą
i suszonymi grzybami, karteczki z obrazkami do układania sekwencji, obręcze do zadania ruchowego, wydruk parasolki, karty pracy, obrazki do kodowania, puzzle-obrazki, znaczki motywacyjne
Podstawa programowa: I 4, I 5, I 7, II 9, II 11, III 1, III 5, III 8, III 9, IV 1, IV 2, IV 5, IV 7, IV 8, IV 9, IV 12, IV 14, IV 15, IV 16, IV 18

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie – wspólne śpiewanie piosenki „Wesołe powitanie” Śpiewających Brzdąców wraz
z pokazywaniem.
2. Systematyzowanie wiedzy, kalendarz – pora roku, dzień tygodnia.
3. Wyjaśnienie tematu zajęć (dary jesieni) i celu zajęć (nauka prawidłowego wskazywania darów jesieni wraz z dopasowaniem liści do nich oraz nauka prawidłowego przeliczania).
4. Pogadanka – „Zmiany zachodzące w przyrodzie” – plansza demonstracyjna, wypowiedzi dzieci (kształtowanie obszaru poznawczego).
5. Zadanie – „Wybór obrazków”. Przedszkolaki wybierają spośród 3 opisanych rzędów obrazków (warzywa, zwierzęta, drzewa) te plansze, które kojarzą się im z jesienią i układają je pod napisem JESIEŃ.
6. Zadanie „Zagadki o darach jesieni”. Przedszkolaki odgadują zagadki i przynoszą ze stolika odpowiednie dary (kształtowanie zmysłu słuchu i percepcji poznawczej). Dopasowują obrazki
z napisami globalnymi do darów, dzielą wyrazy na sylaby i przeliczają ilość występujących w nich sylab: kasztany, żołędzie, jarzębina, dynie.
7. Zabawa ruchowo-matematyczna „Zbieramy owoce jesieni”. Dzieci spacerują po kole, w tle gra muzyka CD 1, piosenka nr 9 „Malowała jesień”, gdy piosenka cichnie dzieci wybierają tyle wskazanych darów jesieni, o ile poprosi prowadzący (po 3 żołędzie i po 2 kasztany każde dziecko). Po zebraniu darów dzieci siadają na dywanie i przeliczają ile mają owoców jesieni. Rozmowa na temat struktury tych owoców – okrągłe, podłużne, twarde, gładkie, śliskie (kształtowanie zmysłu dotyku). Prowadzący sprawdza poprawność wykonania zadania.
8. Zadanie na spostrzegawczość (kształtowanie percepcji wzrokowej) – dzieci starają się dopasować rodzaj liści do owocu. Mogą posługiwać się przygotowanymi pomocami w formie obrazków. Po zajęciach dary jesieni i liście wzbogacą kącik przyrodniczy w sali.
9. Zadanie oparte na rozpoznawaniu zapachu związanego z jesienią (kształtowanie zmysłu węchu) „Co czujesz?”. Prowadzący prosi dzieci o zamknięcie oczu i podaje do powąchania dwa pudełka
z suszonką (herbata i grzyby). Dzieci wypowiadają się, który pojemnik wg nich bardziej przypomina im zapach jesieni i co to może być?.
10. Zabawa orientacyjno-porządkowa z elementem określania strony prawej i lewej „Skakanie po kałużach”. Nauczyciel tłumaczy, że porozkładane obręcze to kałuże, do których będą wskakiwały dzieci. Zanim dzieci to zrobią, muszą założyć kalosze. Dzieci siadają na dywanie i udają, że zakładają kalosze, na lewą i prawą nogę. Otrzymują od prowadzącego kartkę z wydrukiem parasolki, dzięki której chronią się przed deszczem. Kiedy prowadzący wyłączy muzykę, dzieci się zatrzymują i przekładają parasolkę do wskazanej rączki. Nauczyciel włącza piosenkę z płyty CD 1, nr 12 pt.
„W deszczu”. Po zakończonej zabawie dzieci odkładają kartki, będą mogły w trzeciej części dnia wykleić plasteliną parasole (kształtowanie zmysłu dotyku).
11. Zadanie z kart pracy „Liście” - łączenie liści linią, przeliczanie i wskazywanie największego zbioru.
12. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
13. Ocenianie: słowne w trakcie zajęć oraz pochwalenie dzieci za zajęcia na końcu spotkania, nagrodzenie znaczkami motywacyjnymi.
14. Ewaluacja zajęć: na zasadzie odpowiedzi na pytania z kart do ewaluacji oraz krótkiej dyskusji (co się podobało na zajęciach, co się nie podobało?; jakie zadania chciałyby powtórzyć w przyszłości?).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.