SCENARIUSZ ZAJĘCIA MUZYKOTERAPEUTYCZNEGO DLA DZIECI 3-4 LETNICH
TEMAT ZAJĘCIA: W spiżarni
CELE OGÓLNE:
- Uczestniczy aktywnie w zabawach rytmicznych
- Respektuje prawa i obowiązki
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Rozpoznaje i nazywa instrumenty
- Rozróżnia dynamikę o różnym natężeniu
- Porusza się przy muzyce
- Naśladuje ruchem proste czynności
- Wykonuje kierowane do niego prośby i polecenia
METODY:
- Czynna: zadania stawiane do wykonania
- Słowna: rozmowa
- Oglądowa: pokaz
- Met. Mobilnej rekreacji muzycznej M. Kieryła
-Elem. met. M. Bogdanowicz „Zabawy wspomagające rozwój”
- Elem. met. Ruchu rozwijającego W. Sherborne
- Elem. met. Treningu mózgu P. Dennisona
- Elem. treningu autogennego J. H. Schultza
- Masażyki pleców
FORMY:
- Zbiorowa
- Grupowa
- Indywidualna
CZAS TRWANIA: ok. 30 min.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Odreagowanie
- Zabawa „Owoce i warzywa” kiedy gra muzyka dzieci poruszają się po sali, kiedy muzyka milknie n – l pokazuje wybrany owoc lub warzywo, dz. wykrzykują jego nazwę z podziałem na sylaby i klaskaniem
(Piosenka „Owocowe przysmaki”)
- Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Zrytmizowanie:
- Zabawa rytmiczna „Echo rytmiczne” z instrumentami
Odtwarzanie (przez wskazany instrument) rytmu podanego przez n -la
- Ilustrowanie opowiadania za pomocą dłoni:
Ola wybrała się do sadu nazbierać owoców (naprzemienne uderzanie 2 palcami o podłogę). Wiał mocny wiatr (dmuchanie). Słuchać było szelest liści na drzewie (pocieranie rąk) oraz odgłos spadających owoców na ziemię (uderzenia pięścią o podłogę). Ola zaczęła zbierać owoce leżące na ziemi i wrzucać je do koszyka, najpierw 2 jabłka (2 uderzenia rak o nogi), Potem 3 gruszki (3 uderzenia rak o nogi) i mnóstwo czereśni (uderzenia wszystkimi palcami o nogi). Koszyk był już pełny. Ola nie mogła go podnieść, więc zaczęła ciągnąć po ziemi (pocieranie dłońmi o podłogę). Nagle zaczął padać deszcz (uderzenia wszystkimi palcami o podłogę). Na szczęście na pomoc Oli przyszedł tata, zabrał koszyk i razem pobiegli do domu (uderzenia naprzemienne pięściami o podłogę)
- Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Uwrażliwienie
- Zabawa „Kompot” dzieci podzielone na 2 grupy: szarfy czerwone – jabłuszka, żółte – gruszki, poruszają się po sali w rytm muzyki, kiedy muzyka milknie nauczyciel wymienia jaki owoc wpada do kompotu ( na rozłożoną gazetę, np. n – l mówi gruszki – siadają na gazecie tylko dz. z szarfami żółtymi)
(Piosenka „Owocowe przysmaki”)
- Zabawa „Z ziemi, z drzewa” dźwięki wysokie dz. chodzą na palcach ręce wysoko podniesione – zbierają owoce z drzew, dźwięki niskie, chodzą w skłonie – zbierają owoce z ziemi
(Muzyka „Wysoko – nisko”)
- Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Relaksacja
- Opowiadanie relaksacyjne „Ola w sadzie”
Ola idzie z koszykiem do sadu... Wieje leciutki wietrzyk... świeci słoneczko... Dziewczynka patrzy na ogromne kolorowe drzewa... Czuje słodki zapach owoców... Zbiera jabłka, gruszki i śliweczki..... Przechodzi obok strumyka... Słucha jak woda uderza o kamienie... Do strumyka podchodzi mały kotek... Ola uśmiecha się do kotka... Kotek nie boi się dziewczynki... Patrzy na nią przyjaźnie. Oleńka wraca do domu z pełnym koszem owoców... Kotek jej towarzyszy... Wchodzą na podwórko... Mama Oli daje kotkowi mleczka... Uśmiecha się do Oli. Zabiera koszyk i idzie piec owocowe ciasto. Ola siada i patrzy jak kotek pije mleko... Odpoczywa..... Jest cicho... przyjemnie... spokojnie, w powietrzu unosi się słodki zapach owocowego ciasta.
(Muzyka relaksacyjna „Taniec Aidy”)
Aktywizacja
- „Energetyczne ziewanie” (ćw. P. Dennisona ) – dzieci delikatnie masują czubkami palców mięśnie twarzy w okolicy kości policzkowych i ziewają, przeciągają się
- Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem wydech ustami 3x
Zakończenie
- Określenie swojego nastroju za pomocą otrzymanej minki