X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45385
Przesłano:
Dział: Świetlica

Wulkan - Rozwijanie ciekawości poznawczej dzieci. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

DATA : 7.10.2020
PROWADZĄCY : Aneta Kolarska
GRUPA/KLASA: I, II, III klasy szkoły podstawowej
CZAS TRWANIA: 40 min.
TEMAT ZAJĘĆ: Wulkan - Rozwijanie ciekawości poznawczej dzieci.
CEL OGÓLNY: Rozwijanie ciekawości poznawczej dzieci.
CELE OPERACYJNE :
Uczeń:
- Zna zasady panujące podczas zajęć i stosuje się do nich.
- Potrafi rozwiązać krzyżówkę/ zagadki.
- Wie co to jest wulkan.
- Wie jak wygląda wulkan.
- Potrafi wypowiadać się całymi zdaniami.
- Zna zasady obowiązujące podczas przeprowadzania doświadczenia.
CEL WYCHOWAWCZY :
- Rozbudzenie u dzieci zainteresowania otaczającym światem.
METODY:
- Metoda samodzielnego dochodzenia do wiedzy – krzyżówka/ zagadki.
- Metoda asymilacji wiedzy – prezentacja multimedialna.
- Metoda praktyczna – realizacja zadań wytwórczych- puzzle, doświadczenie.
FORMY PRACY:
- Zbiorowa, indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- krzyżówka, prezentacja multimedialna, ocet, soda, farba, płyn do naczyń, miska, naczynie, puzzle, kartka, klej.
TREŚCI NAUCZANIA Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
Edukacja polonistyczna:
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują; komunikuje w jasny sposób swoje spostrzeżenia, potrzeby, odczucia,
- interesuje się książką i czytaniem; słucha w skupieniu czytanych utworów (np. baśni, opowiadań, wierszy),
KRYTERIUM POTWIERDZAJĄCE REALIZACJĘ CELÓW: Dzieci potrafią wykonywać zadania zgodne z poleceniami nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczestników zajęć.
2. Zagadkowa krzyżówka - Wspólne rozwiązanie krzyżówki. (Kształtowanie umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy.)
1. Służy do picia, służy do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia. (WODA)
2. Wielki ptak, lecz nie lata wcale, za to biega doskonale. Mówią, że ze strachu, chowa głowę w piachu. (STRUŚ)
3. Jest królem, lecz nie w koronie, ma grzywę, choć nie jest koniem. (LEW)
4. Kopytka, rogi i bródka mała, i żeby jeszcze tak nie skakała, najpierw na drzewo, potem do woza, już wiesz na pewno, to zwykła ... . (KOZA)
5. Gdy Cię zobaczę nawet z daleka, czym prędzej w wodę z pluskiem uciekam! Nie chcę przekąską być na śniadanie! Próżno mnie szukasz panie bocianie. (ŻABA)
6. Chociaż ma torbę, nie jest listonoszem. W swej torbie na brzuchu własne dzieci nosi. (KANGUR)

Hasło : WULKAN

3. Pokazanie prezentacji multimedialnej o wulkanach. (Rozwijanie ciekawości u dzieci, Doskonalenie umiejętności słuchania)
4. Doświadczenie – Nauczyciel na środku sali rozkłada miskę, wysokie naczynie, następnie do naczynia wlewa odrobinę wody z farbą, sodę, a następnie wlewa ocet.
5. Puzzle – Wulkan
Każde dziecko dostaje komplet układanki, lecz rozkłada ją dopiero na sygnał. Zanim dzieci przystąpią do wykonania polecenia, nauczyciel przywiesza na tablicy ten nam obrazek tak by nie było widać co na nim jest. Nauczyciel prosi dzieci aby rozłożyły układankę, w każdej znajduje się to samo. Należy poskładać tak puzzle, aby powstał jednolity obrazek. Gdy już obrazek został poskładany, nauczyciel odwraca ten na tablicy. Wszyscy sprawdzają, czy dobrze ułożyli swoje puzzle.
6. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.