Scenariusz lekcji holistycznej –
Wykonywanie pomiarów warsztatowych i elektrycznych.
w klasach I Zc i 3 TD
Temat: Wykonywanie pomiarów warsztatowych i elektrycznych.
.
Cel ogólny: Dokonać pomiaru wałka wielostopniowego za pomocą suwmiarki oraz pomiaru
rezystancji oporników.
Cele operacyjne:
- Uczeń potrafi dobrać prawidłowe przyrządy i przygotować je do pracy,
- Uczeń potrafi przeprowadzić prawidłowy pomiar,
- Uczeń potrafi właściwie zinterpretować otrzymane wyniki oraz zweryfikować pod kątem
przydatności mierzony przedmiot.
Podczas lekcji uczeń doskonali umiejętności:
Współpraca z kolegami w grupie.
Umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy.
Formy i metody pracy:
nauczyciela podejmuje współpracę z uczniami po przez pracę aktywizującą
praca w grupie
Środki i materiały dydaktyczne:
przyrządy pomiarowe
dokumentacja techniczna
wałek wielostopniowy
karta pracy
materiały własne
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjne (2 min.)
2. Faza wprowadzająca (5 min.)
1. Omówienie celów i tematu lekcji.
2. Nawiązanie do tematu – co to jest pomiar, sposoby wykonywania pomiarów.
3. Faza realizacji (35 min.)
1. Wykonywanie pomiaru okrągłości wałka wielostopniowego pod kątem zgodności
z dokumentacją techniczną.
2. Zanotowanie odczytanych wyników.
3. Interpretacja otrzymanych wyników.
4. Wykonywanie pomiaru rezystancji oporników pod kąt zgodności z
dokumentacją techniczną.
5. Zanotowanie odczytanych wyników.
6. Interpretacja otrzymanych wyników.
4. Podsumowanie (13min.)
1. Dokonanie analizy wykonanych prac; wysłuchanie i ustosunkowanie się do
uwag i spostrzeżeń uczniów co do przebiegu i wyniku końcowego prac.
2. Ocena pracy uczniów.