Scenariusz uroczystości z okazji Dnia Przedszkolaka
Cele ogólne:
- dostarczanie dzieciom okazji do świętowania, wesołej zabawy, czerpania radości z bycia przedszkolakiem;
- wdrażanie do aktywnego uczestniczenia w zabawach;
- aktywizowanie dziecięcej twórczej ekspresji ruchowej i plastycznej.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- śpiewa piosenkę,
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych,
-wyraża muzykę ruchem,
-bierze udział w konkurencji sportowej,
-rozwiązuje zagadki,
-tworzy pracę plastyczną.
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa.
Metody: czynna, słowna, elementy pedagogiki zabawy,
Pomoce: magnetofon, piłeczki, łyżki, pachołki, mapa skarbów, butelki z zagadkami, folia spożywcza, farby, pędzle, słodycze.
Przebieg:
1)Zapoznanie dzieci z celem spotkania.
Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka pyta czy wiedzą jakie dzisiaj jest święto. Jeśli dzieci nie odpowiadają nauczycielka podpowiada, że dzisiaj świętują wszystkie dzieci, które chodzą do przedszkola.
2)Uroczyste otwarcie Światowego Dnia Przedszkolaka – zaśpiewanie piosenki Jestem sobie przedszkolaczek M. Terlikowskiej.
Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę,
na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
razem bawić się weselej,
bo kolegów dobrych mam,
ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
to są nasze wspólne skarby,
bardzo dobrze tutaj nam,
ram tam tam, ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem,
ten się do nas nie nadaje,
niechaj w domu siedzi sam,
ram tam tam, ram tam tam.
3)Bal przedszkolaka – zabawy przy przebojach dla dzieci: Baby Shark, Boogie Woogie, Taniec Zygzak, Wyginam śmiało ciało.
4)Bieg z piłeczką.
Nauczyciel dzieli dzieci na 4 drużyny. Dwie pierwsze drużyny biorą udział w konkurencji, dwie pozostałe kibicują, później następuje zmiana. Dzieci z danej drużyny są ustawione jedno za drugim. Pierwszy zawodnik trzyma łyżkę z piłeczką, biegnie okrążając pachołek, wraca i oddaje łyżkę z jakiem kolejnemu zawodnikowi. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza ukończy bieg.
5)Masażyk relaksacyjny –Pizza M. Bogdanowicz
Dzieci siedzą jedno za drugim. Każde dziecko wykonuje masażyk na dziecku siedzącemu przed nim.
Nauczyciel stoi przed dziećmi i prezentuje dane ruchy.
Najpierw sypiemy mąkę (Przebieramy po jego plecach opuszkami palców obu dłoni)
i zgarniamy ją (brzegami obu dłoni wykonujemy ruchy zagarniające),
lejemy oliwę (rysujemy palcem falistą linię),
dodajemy szczyptę soli (lekko je szczypiemy)..
no... może dwie, trzy.
Wyrabiamy ciasto (z wyczuciem ugniatamy boki dziecka),
wałkujemy (wodzimy dłońmi zwiniętymi w pięści w górę i w dół),
wygładzamy placek (gładzimy plecy) i na wierzchu kładziemy:
pomidory (delikatnie stukamy dłońmi zwiniętymi w miseczki),
krążki cebuli (rysujemy koła),
oliwki (naciskamy palcem w kilku miejscach),
później ... (dziecko samo wymyśla co dodajemy do pizzy),
posypujemy serem (szybko muskamy po plecach opuszkami palców obu dłoni)
i... buch! do pieca (Przykrywamy sobą dziecko i na chwilę pozostajemy w tej pozycji).
Wyjmujemy i kroimy: (Kroimy plecy brzegiem dłoni)
dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla brata
dla Matyldy... a teraz (dziecko wymyśla, dla kogo jeszcze będą kawałki pizzy).
Polewamy keczupem (kreślimy palcem na plecach linię z pętelkami)
i... zjadamy... mniam, mniam, mniam.
6)Poszukiwanie skarbu ukrytego w ogrodzie przedszkolnym.
Nauczyciel pokazuje dzieciom znalezioną mapę. Wspólnie ustalają, że jest to mapa skarbów, na której znajduje się zapis „Kto chce odnaleźć skarb musi najpierw znaleźć butelkę”. Dzieci szukają butelki, w której znajduje się zagadka.
Mają długie języki
i sznurowadła mają.
Gdy dzieci chcą wyjść na dwór,
na stopy je wkładają.
Dzieci rozwiązują zagadkę i szukają następnej butelki ukrytej w butach.
Drobne ziarenka
pełno ich na plaży
by usypać z nich zamek
każde dziecko marzy.
Dzieci odgadują, że chodzi o piasek. Nauczyciel pyta gdzie możemy go znaleźć. Dzieci szukają ukrytej butelki w piaskownicy.
Na jakim drzewie jesienią,
koraliki się czerwienią?
Dzieci odpowiadają, że na jarzębinie i tam odnajdują ukryty skarb.
7)Malowanie farbami na foli spożywczej.
Nauczyciel rozwija w ogrodzie przedszkolnym folię spożywczą. Prosi dzieci by namalowały Super Przedszkolaka.
8)Podziękowanie za wspólną zabawę. Rozdanie wszystkim odznak Super Przedszkolaka.