SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH
Temat:” „Poznajemy się bliżej” -spotkanie integracyjne.
Data: 15 września 2016r.
Czas trwania: około 60 min.
Miejsce: świetlica bursy
Prowadząca zajęcia: Katarzyna Budnik
Metody i techniki pracy: praca indywidualna, praca z grupą, gry i zabawy.
Zastosowane środki dydaktyczne: papier, kredki, flamastry, karteczki, długopisy, włóczka, arkusze papieru
Grupa wiekowa: 16-17 lat.
ZAŁOŻONE CELE SPOTKANIA:
Cele główne zajęć:
- integracja wychowanek grupy III przez udział we wspólnej zabawie
- budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania
Cele wychowawcze:
- budowanie postawy integrującej
- budowanie mocnych stron i podnoszenie poczucia własnej wartości
Cele kształcące:
- kształtowanie umiejętności nawiązywania prawidłowych kontaktów z rówieśnikami
Cele poznawcze:
- poznawanie własnego charakteru oraz samego siebie wśród innych osób
- poznanie siebie nawzajem
PRZEBIEG ZAJĘĆ
a) faza wprowadzająca:
1. Przywitanie nowych mieszkanek przez wychowawcę, poinformowanie o celu spotkania.
2. Wspólne ustalenie zasad obowiązujących podczas zajęć. ( ZAWARCIE KONTRAKTU) Około 10 min.
b) faza realizacyjna:
ZABAWY INTEGRACYJNE:
1. „PLUSZAK I IMIĘ”
Zabawa integracyjna w kręgu „Pluszak i imię” - wychowawca trzymając w ręku pluszaka mówi: „To jest Hipcio, ja mam na imię....Następnie podaje króliczka następnej osobie, która mówi: „To jest Hipcio, dostałem go od ......a ja mam na imię...... Każdy z uczestników ma za zadanie powtórzyć wszystkie imiona poprzednich „właścicieli” Hipcia.
2. „PAJĘCZYNA”
Wszyscy wychowankowie wraz z wychowawcą stoją blisko, jeden obok drugiego. Wychowawca trzyma kłębek wełny, mówi imię jednego wychowanka z kręgu i rzuca do niego kłębek jednocześnie przytrzymując koniec włóczki owijając ją dookoła dłoni. Osoba, która otrzymała kłębek, rzuca go do wybranej przez siebie osoby mówiąc jej imię oraz owija koniec włóczki dookoła dłoni. Każdy może otrzymać kłębek tylko raz. Wychowanek, który otrzymał włóczkę ostatni, rzuca ją do wychowawcy. W ten sposób powstaje pajęczyna. Aby zwinąć pajęczynę wychowawca rzuca kłębek do osoby, od której go otrzymał i mówi jego imię, kolejna osoba zwija włóczkę, a następnie rzuca ją do osoby, od której ją otrzymała etc...
3. „SAŁATKA OWOCOWA”
Zabawa ruchowa. Wszyscy uczestnicy siedzą w kręgu na krzesłach. Wychowawca dzieli uczestników na grupy, które od tej pory są zbiorami owoców. Prowadzący wymienia grupy owoców, np.: jabłka i wtedy osoby, które są tymi owocami muszą szybko zamienić się między sobą miejscami. Na hasło „sałatka owocowa” wszyscy muszą zmienić miejsca, a wychowawca szuka miejsca w kręgu dla siebie. Osoba dla której zabrakło miejsca jest osobą prowadzącą.
4. „ZNAJDZ KOGOŚ, KTO...”
Każdy z uczestników otrzymuję kartę: „ZNAJDZ KOGOŚ, KTO...” (chodzi do tej samej szkoły, ma taki sam znak zodiaku, oczy w takim samym kolorze, lubi taką samą muzykę...) Wszyscy chodzą po sali i wyszukują odpowiednie osoby i zapisują ich imiona. Następnie wszyscy prezentują swoje rezultaty poszukiwań.
5. „DŁÓŃ SUKCESÓW”
Każdy uczestnik otrzymuję kartkę na której ma obrysować swoją dłoń, którą podpisuje swoim imieniem. W miejscu obrysowanego każdego palca, wpisuje swój sukces lub pozytywną cechę charakteru. Następnie na podłodze kładziemy 4 opisy temperamentów. Grupa im się przygląda. Wychowawca prosi , by każdy wybrał swój opis , w którym odnajduje swoje cechy i położył na nim swoją „DŁOŃ SUKCESÓW”. Wychowawca odczytuje napis pod spodem wybranego opisu.
6. „POZYTYWNE SERCA”
Przyklejamy osobie obok na plecach serce wycięte z papieru z napisem: „Najbardziej w Tobie lubię/podoba mi się....” Każda osoba podchodzi i dopisuje co się jej podoba/ lubi u kogoś...
c) Zakończenie:
„DOBRA MYŚL NA DZIŚ”
Wychowawca dziękuje za obecność i udział w spotkaniu, rozdaje karteczki z cytatami i prosi o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych.