Numer: 4534
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa dydaktyczna - Wielkanoc

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ DO REALIZACJI W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH

Opracowała: Patrycja Kosętka
Temat: Zabawa dydaktyczna ,,Wielkanoc”.

Cele:
-doskonalenie umiejętności liczenia ( ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu ),
-utrwalenie pojęć dotyczących wielkości, operowanie określeniami: mały, duży, mniejszy, większy, najmniejszy, największy
-utrwalenie poznanych liter, doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej oraz umiejętności czytania.

Metody: słowna (objaśnienie), oglądowa (pokaz), czynna (zadań stawianych do wykonania).

Formy: praca zbiorowa.
Pomoce: sylwety kur, pisanek, podstawki, jajka z Kinder niespodzianek, działania matematyczne, imiona dzieci zapisane na kartach, obrazki, napisy, magnetofon, kaseta.

Przebieg:
1. Rozwiązanie rebusu fonetycznego, wprowadzeniem do tematu zajęć.
Zadaniem dzieci jest wylosowanie ,,jajka niespodzianki”, z wnętrza którego dziecko wyjmuje mały kolorowy obrazek. Na odwrocie ilustracji jest cyfra do zapamiętania. Dziecko podaje pierwszą głoskę w wylosowanym wyrazie, który jest zilustrowany obrazkiem, następnie zapamiętuje cyfrę i głoskę.
Obok cyfry na tablicy układa literę, odpowiadającą głosce. (Oto wybrane przez nauczycielkę obrazki).
1. Worek, 2. Igła, 3. Ekran, 4. Lalka, 5. Kotek, 6. Auto, 7.Narty, 8. Okulary 9. Cebula.
Rozwiązanie: WIELKANOC
Krótka rozmowa z dziećmi na temat Świąt Wielkiej Nocy.
2. ,,Kury na grzędzie”.
Zadanie dla dzieci: należy rozwiązać działania matematyczne zapisane na kartce (w dwóch kolorach) i dopasować wynik do jajka, które wysiaduje kura (tu zwracamy uwagę na kolor papieru i jajka). Po wykonaniu całego zadania, dzieci liczą jajka i ustalają, która z kokoszek zniosła więcej. Rozwiązanie zapisujemy na tablicy.
(Oto propozycje: 0+1=?, 2+0=?, 2+1=?, 2+2=?, 4+1=?, 3+3=?, 5+2=?, 6+2=?, 5+4=?, 7+3=?, 10-0=?, 10-2=?, 9-4=?, 7-5=?, 8-5=?, 6-6=?). Rozwiązanie: 10>6.
3.Zabawa ruchowa na tle piosenki: ,,Wieziemy kogucika”, autor nieznany.
4.,,Co kryją w sobie bazie?”
Z rozsypanki sylabowej na dywanie należy ułożyć wyrazy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Powstałe wyrazy układamy na gałązce, tworząc wiosenną wierzbę. Propozycja: pal-ma, ja-ja, ba-ran, wo-da, ko-szyk.
5.,,Pisanki”
Zadaniem dzieci jest rozwiązanie działań matematycznych i ułożenie wyników dodawania lub odejmowania od najmniejszego do największego. Każdej otrzymanej liczbie przyporządkowana jest litera. Propozycja:
P 1O-9
I 8-6
S 3+0
A 1+3
N 7-2
K 4+2
I 10-3
6.Zabawa ruchowa ,,Kury i kurczęta” .
7.,,Świąteczne śniadanie”.
Przeliczamy ozdoby na każdej z pisanek i dopasowujemy je do właściwego kieliszka zgodnie z umieszczoną na nim cyfrą. Następnie nauczycielka przygotowuje na środku sali kartki z imionami dzieci. Dziecko czyta jedno wybrane imię, a pozostałe dzieci liczą głoski w podanym imieniu i dopasowują do odpowiedniego zestawu: podstawka, pisanka, wizytówka.
8.,,Pisankowe życzenia”.
Dzieci segregują pisanki według kolorów. Następnie w obrębie każdego koloru układają pisanki od najmniejszej do największej. Powstaje rozwiązanie: ,,MOKREGO DYNGUSA”.
9.Zabawa ruchowa ,,Wesołe kurczątka”- wykorzystanie ćwiczeń ortofonicznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.