X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45338
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dobre maniery. Scenariusz zajęć dla dzieci 6-letnich

Temat dnia: : „Świąteczne rady”
Grupa wiekowa: 6 latki
Prowadząca: mgr Patrycja Majkut

Cel główny: zwiększenie świadomości dzieci na temat kultury osobistej.

Cele operacyjne:
• utrwala formy i zwroty grzecznościowe: proszę, przepraszam, dziękuję,
• wie, kiedy należy stosować zwroty grzecznościowe,
• skupia uwagę na słuchaniu i oglądaniu dłuższych utworów literackich,
• dokonuje oceny postępowania bohaterów utworu literackiego,
• doskonali umiejętność szanowania najbliższych członków rodziny,
• odpowiada na pytania dotyczące treści utworu,
• doskonali umiejętność odczytywania i nazywania różnych stanów emocjonalnych,
• stosuje formy grzecznościowe odpowiednio do danej sytuacji,
• stara się przestrzegać zasad dobrego wychowania i zachowania w grupie przedszkolnej,
• stosuje się do poleceń nauczyciela.

Metody:
poszukujące, aktywne:
• rozmowa kierowana,
• zabawa ruchowa,
• zabawa dydaktyczna,
• działania praktyczne.

podające:
• słuchanie opowiadania,
• pokaz,
• demonstracja.

Formy pracy:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna jednolita.

Środki dydaktyczne:
• ilustracje przedstawiające stany emocjonalne (radość, smutek),
• opowiadanie M. Musierowicz pt. „Rybka”,
• wyrazy do globalnego czytania: dziękuję, proszę, przepraszam,
• tamburyno,
• kosz z puzzlami,

Przebieg zajęć:

1. Zabawa na powitanie „Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się, klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja”

2. Rozmowa wprowadzająca dotycząca zbliżających się świąt, zachowania przy stole wigilijnym, pomocy rodzicom w domu w przygotowaniach świątecznych.

3. Prezentacja przez nauczyciela opowiadania pt. „Rybka” wg opowiadania M. Musierowicz z wykorzystaniem ilustracji.

4. Rozmowa na temat treści opowiadania, np:
• Co myślisz o zachowaniu Rybki?
• Co czuła babcia po powrocie ze sklepu?
• Jak rodzina zmieniła Rybkę w grzecznego chłopca?
• Czy podobało nam się zachowanie Rybki?

5. Nauczycielka rozdaje dzieciom prezenty z kosza (słoneczka z różnymi minami, puzzle do ułożenia w grupach)

6. Dzieci losują puzzle z koszyka w trzech różnych kolorach.

7. Zabawa bieżna: dzieci biegają po sali na sygnał nauczyciela ustawiają się w koła np. wg: koloru

8. Dzieci w grupach układają obrazek z otrzymanych kawałów.

9. Nauczycielka odczytuje kolejno powstałe wyrazy, dzieci dzielą je na sylaby, wyodrębniają pierwszą sylabę i głoskę.

10. Opowiadanie i przedstawienie sytuacji, w których używamy kolejno takich słów (chętne dzieci mogą przedstawić scenkę dramową)

11. Prezentacja ilustracji złego zachowania – dzieci pokazują smutną minkę słoneczka. Zmiana zachowania na dobre – dzieci pokazują uśmiechniętą minkę słoneczka.

12. Medal dla grzecznego przedszkolaka: wykonanie medalu z masy solnej, ozdabianie go według własnego uznania.

13. Dzieci prezentują wykonane przez siebie i własnoręcznie ozdobione medale.

14. Ewaluacja zajęć: dzieci podają sobie misia i kończą zdanie: „Z dzisiejszych zajęć zapamiętałem...”, „Najbardziej podobało/ła mi się...”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.