Konspekt lekcji z wychowania fizycznego
Temat lekcji: Ćwiczenia i zabawy z wykorzystaniem woreczka.
Ilość ćwiczących: 8
Klasa: I SPdP
Miejsce zajęć: zastępcza sala gimnastyczna
Przybory: woreczki, szarfy, obręcz gimnastyczna, chusta
Cel ogólny: kształtowanie wśród uczniów świadomej potrzeby ruchu.
Cele szczegółowe lekcji, uczeń powinien:
-poznać: nowe zabawy ruchowe i zasady bezpiecznego w nich uczestnictwa, ćwiczenia kształtujące z użyciem woreczka, niektóre dyscypliny rozgrywane w okresie zimowym.
-zapamiętać: zabawy, które można wykorzystać w czasie pozalekcyjnym, nazwy sportów zimowych drużynowych.
-zrozumieć: zasady zabaw ruchowych; że podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest przyjmowanie prawidłowej postawy ciała.
-umieć: współdziałać w zespole podczas zabaw, bezpiecznie w nich uczestniczyć; wykonywać ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela; posługiwać się przyborem; podać przykłady sportów zimowych.
Metody i formy organizacyjne zajęć: metody - naśladowcza ścisła, zadaniowa ścisła, zabawowa klasyczna; formy - frontalna, ćwiczeń ze współćwiczącym, indywidualna, zajęć w zespołach.
Stosowane zasady nauczania: poglądowości, świadomego i aktywnego udziału uczniów w procesie nauczania, systematyczności, przystępności, wszechstronności i zmienności pracy mięśniowej.
Tok lekcyjny
Część wstępna
Czynności organizacyjno-porządkowe.
Zbiórka w szeregu, sprawdzenie obecności, podanie tematu i celów lekcji.
Zabawa ożywiająca
"Berek zaczarowany"- zadaniem berka jest „zaczarować" jak najwięcej osób, czyli dogonić je i dotknąć. Pozostali uczestnicy uciekają przed „zaczarowaniem”. Jeśli zostaną dotknięci, stają w rozkroku i w bezruchu, ale mogą zostać „odczarowani” przez kogoś z pozostałych, „wolnych” uciekających – w tym celu „wolny” uczestnik musi przejść pomiędzy nogami „zaczarowanego”. „Odczarowana” osoba może znów uciekać przed „berkiem”.
Egzekwowanie zasad obowiązujących w zabawie
Ćwiczenia kształtujące RR, NN i T
U pobierają woreczki, ustawiają się w szachownicy przodem do prowadzącego.
Kontrola i korekta postawy ciała podczas wyk. ćwiczeń.
-Przekładanie woreczka z ręki do ręki nad głową i z tyłu za plecami;
-przekładanie woreczka z ręki do ręki dookoła T,
-podrzucanie woreczka dwoma rękami i chwyt, a następnie podrzut lewą ręką i chwyt prawą i na odwrót,
-przekładanie woreczka pod uniesionym kolanem PN i LN
-przeskoki przez woreczek (w przód, w tył, w lewą i prawą stronę)
-podnosimy woreczek w górę za głowę opuszczamy na podłogę, odwracamy się wykonujemy przysiad i podnosimy go,
-pozycja w rozkroku, woreczek leży na podłodze, wyk, skłonu z dotknięciem woreczka, krążenia T
-siad ugięty, woreczek między stopami, uniesienie nóg do góry -wytrzymanie, 10min Uczniowie w siadzie skrzyżnym, rozmowa kierowana.
Część główna
Zabawa na czworakach
"Jak najdalej" - uczestnicy zabawy w leżeniu przodem jeden obok drugiego w pewnej odległości. Na sygnał prowadzącego dzieci rzucają oburącz woreczek sprzed głowy, starając się, aby upadł jak najdalej. Po oddanym rzucie wszyscy idą na czworakach po swoje woreczki i wracają z nimi w podporze tyłem na miejsca, które zajmowały podczas rzutów.
Zabawa rzutna
"Obrona twierdzy" - jedna osoba znajduje się w środku obręczy, pozostałe osoby 3m od niej trzymają woreczki, na sygnał wrzucają woreczki do środka obręczy, a osoba tam będąca szybko je odrzuca. Po chwili zmieniamy osobę będącą w środku obręczy.
Zabawa skoczna
"Skoki dodane" - uczniowie ustawieni w rzędzie, pierwszy wyk. skok i zaznaczamy miejsce lądowania (z tyłu pięt), następna osoba skacze z miejsca zatrzymania się poprzedniej. U liczą ile skoków wykonali, aby dostać się do wierzy zbudowanej z woreczków. Powtarzamy zabawę porównując liczbę wykonanych skoków.
Zabawa o charakterze zwinnościowo-zręcznościowym
"Szukaj woreczka" - 8 szarf, w 4 kolorach - 2 drużyny. Na środku sali porozrzucane są woreczki w różnych kolorach. Nauczyciel mówi zagadkę, a uczniowie odgadując ją dowiadują się jakiego koloru woreczki będą poszukiwali, a następnie umieszczali je w odpowiedniej szarfie. Wyłaniamy zwycięską drużynę po przeliczeniu liczby zdobytych woreczków.
Zabawa z mocowaniem
"Naleśnik" - jedna osoba z pary wykonuje leżenie przodem, pod brzuchem ma woreczek, druga próbuje obrócić partnera, aby wydostać woreczek. 30 min Prowadzący zwraca uwagę czy uczniowie nie popełniają błędów przy rzucie (oparcie łokci i głowy o podłogę, oderwanie klatki piersiowej od podłogi, rzut jednorącz) i przy czworakowaniu
Uwagi do zabaw
U wrzucają woreczki po jednym, zwracają uwagę na bezpieczeństwo podczas poruszania się w celu zdobycia wyrzucanych woreczków.
Prowadzący zwraca uwagę na sposób wykonania skoku (niewielki rozkrok, pochylenie tułowia, ugięcie nóg w kolanach z równoczesnym zamachem RR dołem w tył, po czym wyk. wymachu rąk w przód z równoczesnym energicznym odbiciem obunóż, lądowanie na ugiętych nogach.
U wrzucają po jednym woreczku, zwracają uwagę na bezpieczeństwo podczas poruszania się.
U tworzą pary. Zmiana ról.
Część końcowa
Zabawa uspokajająca
"Zaczarowane kółeczka"- U z zasłoniętymi oczami stoi w środku koła. Pozostali maszerują dookoła niego do momentu, aż nauczyciel powie "zaczarowane kółeczko". Wtedy osoba z zasłoniętymi oczami zaczyna poruszać się wśród nieruchomych postaci i dotyka twarzy pierwszego napotkanego uczestnika, zgadując kto to jest.
Czynności organizacyjno-porządkowe
Krótkie omówienie lekcji. Zachęcanie uczniów do wykorzystania zaproponowanych zabaw w czasie wolnym. Pożegnanie. Czynności porządkowe. 5 min U ustawieni na obwodzie koła, poruszają się w ciszy.
U w siadzie skrzyżnym.