Konspekt zajęcia
przeprowadzonego w grupie dzieci 6 letnich
Temat: „ Szary zajączek – ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowo - słuchowej”
Cele ogólne:
omówienie cech charakterystycznych dotyczących wyglądu zająca;
wzbogacenie wiadomości na temat życia zwierząt leśnych ( w szczególności zająca);
kształtowanie umiejętności dokonywania analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazów i zdań;
rozwijanie ekspresji muzycznej oraz umiejętności wokalnych;
czerpanie radości ze wspólnej zabawy,
rozwijanie spostrzegawczości oraz sprawności wzrokowej
rozwijanie wyobraźni oraz kształtowanie sprawności grafomotorycznyh dzieci.
Metody: słowne, oglądowe, praktycznego działania.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające zwierzęta leśne, tablica dydaktyczna przedstawiająca rysunki sześciu podobnych zajączków, płyta CD z nagraniem piosenki, pt: „Zające”, nagranie CD z poleceniami do zabawy ruchowo-naśladowczej, kolorowe klocki, rozsypanka literowa dotycząca nazw wybranych zwierzątek leśnych.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci:
- witam wszystkie dzieci, które mają dziś dobry humor;
- witam wszystkie dzieci, których imię zaczyna się na literę ( A, G, M itd.);
- witam wszystkie dzieci, co mają na sobie coś w kolorze szarym;
- witam wszystkie dzieci, które czekają na zajączka;
2. Przedstawienie dzieciom różnych ilustracji przedstawiających zająca – omówienie cech charakterystycznych dla jego wyglądu – zachęcanie do wypowiedzi wszystkich dzieci;
3. Pogadanka na temat życia zajączków w oparciu o wybrane ilustracje oraz ciekawostki przedstawione przez nauczycielkę;
4. „Zajączki w lesie” - zabawa ruchowo – inscenizacyjna z wykorzystaniem nagrania CD (wykonywanie poleceń do muzyki, np. skacz jak zajączek, machaj ogonkiem itp.)
5. Zabawa dydaktyczna „Podobieństwa i różnice” rozwijająca spostrzegawczość – dostrzeganie niewielkich różnic w sześciu obrazkach przedstawiających zajączka.
6. Układanie zdań na temat zwierzątek leśnych przedstawionych na zdjęciach i obrazkach przez nauczyciela – przeliczanie wyrazów w wypowiedzianych zdaniach. Układanie tyle klocków pod ilustracją, ile wyrazów jest w wypowiedzianym zdaniu;
7. Rozwijanie umiejętności wokalnych i tanecznych z wykorzystaniem utworu muzycznego, pt: „Zające”;
8. Zabawa dydaktyczna - ułożenie z rozsypanki literowej nazw zwierząt leśnych – globalne czytanie wyrazów oraz dopasowanie do pasujących ilustracji – praca w małych grupach;
9. Zabawa słowotwórcza – układanie rymów do nazw wybranych zwierząt;
10. Rysunek plastyczny – rysowanie zająca według poleceń nauczyciela Rozwijanie wyobraźni oraz sprawności grafomotorycznych. Ozdabianie i kolorowanie powstałych rysunków według inwencji twórczych dzieci.
11. Omówienie zajęcia, podziękowanie za wspólną zabawę.
Realizacja: Anna K.