X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45247
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Ćwiczenia w postrzeganiu stosunków przestrzennych oraz określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni. Konspekt zajęć rewalidacyjnych z uczniem słabowidzącym

Temat zajęć: Ćwiczenia w postrzeganiu stosunków przestrzennych oraz określaniu położenia przedmiotów w przestrzeni.
Czas zajęć: 60 min
Cel ogólny: stymulowanie widzenia dziecka
Cele operacyjne:
- rozwijanie podstawowych sprawności wzrokowych, związanych z kontrolowaniem ruchów gałek ocznych ( śledzenie, lokalizowanie bodźca wzrokowego, przenoszenie spojrzenia, przeszukiwanie wzrokiem, obwodzenie wzrokiem po konturach przedmiotu),
- poprawa jakości widzenia, wzmacnianie wydolności oczu (trening widzenia),
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej i pamięci wzrokowej,
- percepcja form dwuwymiarowych w różnych układach przestrzennych,
- postrzeganie stosunków przestrzennych.
Metody pracy:
- aktywizujące,
- praktycznego działania, poszukująca,
Formy pracy:
- indywidualna
Środki dydaktyczne:
latarka okulistyczna, kolorowe mini latarki, stolik podświetlany light – box, karty pracy zaczerpnięte z programu do usprawniania percepcji wzrokowej M. Frostig, D. Horne,
karty z konturami figur do obwodzenia wzrokiem, karty do ćwiczenia orientacji przestrzennej.
Przebieg zajęć:
1. Rozpoczęcie zajęć.
- powitanie ucznia,
- przedstawienie tematu zajęć .
2.Trening widzenia.
- Gimnastyka oka. Uczeń i terapeuta siadają naprzeciwko siebie w odległości około 1 metra.
-Ćwiczenia związane z kontrolowaniem ruchów gałek ocznych (patrzenie kolejno-w górę,
w dół, w lewo, w prawo, w górny lewy róg, górny prawy róg, dolny lewy róg, dolny prawy róg). Na koniec rysowanie oczami koła raz w jedną, raz w drugą stronę, przenoszenie spojrzenia z bliży do dali i odwrotnie.
- Obwodzenie wzrokiem różnych kształtów prezentowanych na kartach przez terapeutę.
- „Wahadełko” – uczeń zamyka oczy i wyobraża sobie, że przed jego twarzą buja się wahadełko. Porusza płynnie głową, naśladuje jego ruchy. Następnie próbuje poruszać tylko oczami.
4. Ćwiczenia stymulujące wzrok w ciemni.
- „Złap światełko” - lokalizowanie światła przenoszonego w różne miejsca sali, przyklepując go ręką, odnajdywanie światła na dywanie i łapanie go stopą,
- Kierowanie światła na ścianę, lokalizacja światła przez dotykanie ściany w podświetlanym miejscu;
-„Świetlny berek” - zabawa dwiema latarkami. Uczeń i terapeuta mają w ręku mini latarkę. Jedna osoba „ucieka”- druga „łapie”.
- Odgadywanie kształtu nakreślonego za pomocą światła.
5. Ćwiczenia koordynacji wzrokowo ruchowej z podświetlanym stolikiem, tzw. light boxem.
- Zabawa w rysowanie. Terapeuta rozsypuje na stoliku kaszę mannę. Uczeń rysuje na niej różne kształty i litery. Później następuje zamiana: rysuje nauczyciel – odgaduje uczeń.
- „Rodzina” – uczeń korzysta z pomocy edukacyjnej, która składa się z różnych postaci i odzwierciedla rodzinę. Nauczyciel układa postacie w odpowiedniej kolejności, a uczeń tworzy taki sam szereg poniżej.
5. Ćwiczenia orientacji przestrzennej:
– „Co się zmienilo?” Uczeń zapamiętuje w jakiej kolejności ułożone zostały przedmioty. Po zasłonięciu dwie z nich zmieniają swoje położenie. Uczeń musi je odtworzyć w prawidłowej kolejności.
- określanie wzajemnych relacji między przedmiotami ułożonymi na kartce papieru, używając określeń typu: nad, pod, pomiędzy, obok itp.
- rysunek pod dyktando z zachowaniem relacji między obiektami,
- karta pracy dotycząca rozpoznawanie stosunków przestrzennych między obiektami zaczerpnięta z programu M. Frostig, D. Horne.
5.Podsumowanie zajęć.
6.Podziękowanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.