X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45225
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia "Co już wiemy o jesieni"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

PROWADZĄCY: Beata Legun
1.DATA: 18.11.2019r.
2.GRUPA WIEKOWA: 5 -latki
3.TEMAT: Rozmowa z działaniem „Co już wiemy o jesieni?”
4.CELE EDUKACYJNE: dziecko:
potrafi określić charakterystyczne cechy jesieni – odczyta symboliczne znaki,
potrafi liczyć w zakresie 1 – 6, ustala wynik dodawania i odejmowania,
potrafi ułożyć jesienne rytmy z wykorzystaniem materiału przyrodniczego,
rozwija umiejętności zgodnego współdziałania w grupie,

5.METODY NAUCZANIA:
słowne:
- instrukcja
praktycznego działania,
waloryzacyjne

6.FORMY ORGANIZACYJNE:
praca w grupie,
praca indywidualna

7.ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
obrazki do mapy mentalnej przedstawiające charakterystyczne cechy jesieni (liście, kasztany i żołędzie, owoce i warzywa, jesienna pogoda)
wycięte z papieru szale oraz liście (po 6 dla każdego dziecka),
plansze edukacyjne przedstawiające drzewa: klon, dąb, kasztanowiec
fragmenty wiersza E. Ostrowskiej „Bajka o jesiennym szalu”
sylwety owoców i warzy do zabawy ruchowej,
wiatrak matematyczny,
materiał przyrodniczy: kasztany, żołędzie, łupinki orzecha
ubranie dla dziecka : peleryna, kalosze, czapka, szalik i parasol

8.PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Wprowadzenie
1) Nauczycielka zadaje dzieciom zagadkę, dzięki której uzyska odpowiedz na pytanie:
„Jaką mamy teraz porę roku?”.
„Co to za pani, w złocie, w czerwieni
Sady maluje, lasy przemieni,
A gdy odejdzie gdzieś w obce kraje,
Śnieżna zawieja po niej zostaje”
Nauczycielka będzie tworzyła z dziećmi mapę mentalną zaznaczając (przed każdym zadaniem) symbolem z czym kojarzy się dzieciom jesień. Każde odsłonięcie symbolu będzie poprzedzone zagadką.
ZAGADKI:
1-Po spacerze w parku, słoneczną jesienią. Możesz przyjść do domu z pełną ich kieszenią?
(lub: Chociaż się kryją w zielonej zbroi, zbierasz je często i się nie boisz.
Kiedy im zrobisz nogi z patyków, będą rodziną śmiesznych ludzików)
2-Mieszkają w nich witaminki dla chłopczyka i dziewczynki,
Spotkasz je w sadzie lub w ogrodzie, każde dziecko ci to powie?
3-Spadają z drzewa żółte i czerwone. Wiatr je niesie w tę i w tamtą stronę.
4-Jaka to pierzyna biała, nie z pierza, ale z wody powstała
Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna pada z niej deszcz.
(Mapa mentalna zawierać będzie cztery symbole jesieni – liście, owoce i warzywa, kasztany i żołędzie, deszczową chmurkę. Każdy symbol to zadanie do wykonania przez dzieci)

Rozwinięcie:
2)Zabawa matematyczna z wykorzystaniem „Wiatraka matematycznego” – „Układamy jesienne rytmy”
Nauczycielka zaprasza dzieci do zabawy z wiatrakiem matematycznym. Każde dziecko siada przy swojej wstążce po czym otrzymuje zestaw do tworzenia rytmów (kasztany, żołędzie, skorupki orzechów). Nauczycielka tłumaczy dzieciom zasady zabawy, a następnie prezentuje kartę ze wzorem i prosi o ułożenie takiego samego rytmu na wstążce wiatraka. (Prezentacja kilku kart z różnymi wzorami, na koniec dzieci układają swój własny rytm).

3)Zabawa ruchowa „Owoce i warzywa”
Nauczycielka prowadzi z dziećmi krótką rozmowę dotyczącą warzyw i owoców zadając dzieciom pytania:
-Gdzie rosną warzywa, a gdzie owoce?,
-Dlaczego należy jeść owoce i warzywa?,
-Co można zrobić z warzyw i owoców?
Kiedy uzyska odpowiedzi na pytania za pomocą zaklęcia „Czary mary, ecie pecie owocami i warzywami się staniecie” zmienia dzieci w owoce i warzywa rozdając im emblematy (do zawieszenia na szyi ) i tłumaczy zasady zabawy. Dziecko porusza się swobodnie po sali w rytmie tamburyna. Kiedy tamburyno cichnie musi odnaleźć odpowiednie stanowisko (zgodne ze swoją zawieszką) uwzględniając:
•w pierwszej wersji zabawy podział na owoce i warzywa
•w drugiej wersji zabawy łączy się warzywo z owocem,
•w trzeciej wersji zabawy łączy się owoc z owocem i warzywo z warzywem,
•w czwartej wersji zabawy podział ze względu na kolory.

4)Zabawa matematyczna „ Szal Pani Jesieni”
Dzieci siedzą w półkolu. Każde dziecko ma przed sobą szablon papierowego szalika oraz kopertę z liczmanami (listkami). Nauczycielka prezentuje dzieciom wiersz E. Ostrowskiej „Bajka o jesiennym szalu” fragmentami. Dzieci układają, dokładają i ujmuję liście na szalu zgodnie z treścią utworu oraz przeliczają je po każdej zmianie.
Po zrealizowanym zadaniu nauczycielka prosi dzieci, aby zwróciły uwagę na liście wykorzystane w zabawie, po czym prezentuje trzy papierowe liście (klonu, dębu i kasztanowca) i prosi dzieci, aby powiedziały z jakiego drzewa one pochodzą. Chętne dzieci umieszczą liście na odpowiedniej planszy edukacyjnej.

5)Kinezjologiczna zabawa dydaktyczna „Parasolki”
Nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat jesiennej pogody, po czym prezentuje im propozycję ubioru na jesienny spacer (np. peleryna, czapka, szalik, kalosze i parasol). Chętne dziecko zakłada strój z pomocą N. Po prezentacji nauczycielka zaprasza dzieci do stolików, na których przygotowane są kartki, kredki (niebieskie), oraz koła wycięte z kolorowego papieru.
•Ćwiczenia w rytmicznym stawianiu kropek – kropelek. Dzieci w rytm słyszanej muzyki stawiają rytmicznie kropki na swojej kratce. Na hasło hop – przesuwają się o jedno miejsce w lewą stronę i kontynuują zadanie na kartce kolegi/ koleżanki.
Kiedy dzieci wrócą na swoje miejsca, a kartka wypełniona jest kropkami nauczycielka zadaje dzieciom pytanie: Z czym kojarzą się dzieciom narysowane kropki?
•Nauczycielka prezentuje sposób składania parasolki z papierowych kół. Dzieci z pomocą rodziców tworzą parasolki, naklejają je na zakropkowane kartki i dorysowują im rączki.
•Prezentacja wszystkich prac dzieci.
Zakończenie zajęć:
- Nauczycielka zaprasza dzieci aby usiadły przed tablicą na której znajduje się mapa mentalna. Prezentuje dzieciom obrazki ( jesienne drzewo, kosz owoców i warzyw, kasztanowy ludzik, dziewczynka pod parasolem) i prosi chętne osoby, aby umieściły obrazki przy odpowiednich symbolach. Dzieci wspólnie wymieniają symbole jesieni w oparciu o mapę.
- Nauczycielka dziękuje dzieciom za wspólną zabawę, stosuje pochwały za pracę na zajęciach.
- Ewaluacja zajęć – dzieci decydują czy zajęcia się im podobały czy nie wrzucając kasztanka do koszyka z uśmiechniętą lub smutną buźką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.