Scenariusz zajęcia muzycznego dla dzieci 5-letnich
GRUPA: 5- latki
TEMAT: „Buch w śnieżny puch” – zapoznanie z melodią i treścią piosenki. Segregowanie gwiazdek według wielkości.
CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z melodią i treścią piosenki
- rozwijanie umiejętności segregowania gwiazdek według wielkości
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
- uważnie słucha piosenki
- bawi się zgodnie z melodią piosenki
- rytmicznie porusza się do melodii
- segreguje gwiazdki według wielkości
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- sylwety gwiazdek śniegowych
- płyta CD z nagraną piosenką
- zestawy gwiazdek dla każdego dziecka
METODY:
- słowna
- oglądowa
- zadań stawianych do wykonania
PRZEBIEG:
1. „Buch w śnieżny puch” – słuchanie piosenki nagranej na płytę CD.
2. Omówienie jej treści.
3. Zabawa ze śpiewem do piosenki.
Dzieci dobierają się w pary. Rozstawiają się w różnych częściach sali i czekają na rozpoczęcie piosenki.
Podczas I taktu – biegną ośmioma krokami trzymając się za ręce.
W II takcie zatrzymują się i uderzają 8 razy rękami o uda.
W takcie III i IV powtarzają czynności jak w takcie I i II.
W taktach od V do VIII wszyscy stoją naprzeciw siebie i wykonują następujące czynności:
puch, puch, puch – klaszczą 3x w swoje ręce
śnieżny puch – klaszczą 3x w dłonie partnera
jak to miło – robią kółeczka i poruszają się podskokami
buch - przykucają
Podczas dalszych zwrotek zabawa przebiega tak samo.
4. Nauka słów i melodii piosenki.
5. Zabawa dydaktyczna „Kto wpadł do zimowej zaspy”.
Na tablicy umieszczone są różnej wielkości gwiazdki śniegowe. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich od największej do najmniejszej. Dzieci odwracają gwiazdki, na odwrocie napisane są litery. N-ka czyta kolejne litery, a dzieci odgadują wyraz, np. kotek. N-ka pyta jak brzmi pierwsza głoska i kto mógł jeszcze wpaść oprócz kotka do zaspy, którego nazwa rozpoczyna się również głoską „k” (kogut, Kasia, kaczka, kruczek, kangur).
6. Śniegowe gwiazdki – praca przy stolikach.
Dzieci otrzymują po 4 gwiazdki różnej wielkości. Zadaniem dzieci jest naklejenie gwiazdek na pasku papieru od największej do najmniejszej.
7. Zbiorowe śpiewanie piosenki.
8. Podsumowanie zajęcia.