SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU ROZWIJANIA MOWY I MYŚLENIA
Z ELEMENTAMI ZABAW BADAWCZYCH
GRUPA WIEKOWA: 5-latki
TEMAT ZAJĘĆ: Zajączek z lusterka
CELE OGÓLNE:
- budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania
- zapoznanie ze zjawiskiem odbicia światła
- nabywanie umiejętności komunikatywnego wyrażania własnych myśli
- rozbudzanie wyobraźni
CELE OPERACYJNE: Dziecko:
- wypowiada się na podany temat
- manipuluje lustrami i odkrywa różne efekty
- wybrzmiewa pierwszą głoskę w wyrazie, dzieli wyraz na sylaby
- rysuje na kartonie swoje lustrzane odbicie uwzględniając szczegóły wyglądu
- bierze czynny udział w zajęciach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- lusterka
- ilustracje do opowiadania H. Bechlerowej „Zajączek z rozbitego lusterka”
- nagranie muzyczne
- paski kartonowe z kropkami
- kartony, kredki
- kartony z napisami
- papierowe lusterka
METODY:
- słowna: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia
- czynna: zadania i ćwiczenia stawiane dziecku do wykonania
- percepcyjna: ilustracje, pokaz
FORMY:
- zbiorowa
- indywidualna jednolita
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zagadka słowna:
„Bywa w ramkach lub bez ramy
często w nim się przeglądamy,
ono zawsze powie szczerze,
czy wyglądasz jak należy.” (LUSTRO)
2. Umieszczenie na tablicy napisu „lustro”. Dokonanie analizy fonetycznej wyrazu: wyróżniamy głoskę w nagłosie i wygłosie, dzielimy wyraz na sylaby, podajemy liczbę sylab.
3. Zagadka obrazkowa „Co to za zwierzę?” – nauczyciel wyjmuje z koperty fragment ilustracji, dzieci odgadują jakie zwierzę przedstawia ilustracja.
4. Słuchanie opowiadania H. Bechlerowej „Zajączek z rozbitego lusterka” poparte ilustracjami.
5. Rozmowa na temat opowiadania.
- Czyje postępowanie wam się nie podobało? Dlaczego?
- Co zrobiła mama Piotrusia?
- Kogo zobaczył chłopiec?
- Skąd zjawił się zajączek?
- Jak zajączek pomógł Piotrusiowi?
- Czy wam zdarzyło się kiedyś być podobnym do Piotrusia?
6. Zabawy badawcze z lustrem – zapoznanie dzieci ze zjawiskiem odbicia światła.
- Nauczyciel pyta dzieci, czy również chciałyby pobawić się w puszczanie zajączków. Co będzie nam do tego potrzebne?
- Próby odbijania zajączków na ścianie.
- Wyjaśnienie w jaki sposób powstają efekty świetlne?
- Czy możemy w taki sam sposób odbijać zajączki od kartki papieru?
7. Zabawa z lustrami. Dzieci stoją w półkolu – eksperymentują, jak ułożyć lusterko, aby zobaczyć co jest z tyłu, z boku, aby zobaczyć swojego kolegę, swoje buty.
8. Zabawa muzyczno-ruchowa „Robimy miny”.
Podczas trwania muzyki dzieci biegają, tańczą, podskakują. Kiedy muzyka ucichnie dzieci zatrzymują się i robią kolejno: wesołą minę, smutną, złą, śmieszną.
9. Gra matematyczna z lustrami.
Każde dziecko otrzymuje pasek kartonowy z narysowanymi kropkami. Dzieci przykładają lusterko do kartoników i przeliczają kropki z paska i odbite w lustrze. Kolejne zadanie polega na takim przyłożeniu lusterka aby na pasku i w lustrze było razem np. 2, 4 kropki.
10. Zabawa „Lustro”.
Dzieci stoją w parach naprzeciw siebie. Jedno dziecko wykonuje ruch, drugie stara się jak najdokładniej powtórzyć to, co robi kolega.
11. Rysowanie własnego autoportretu.
Dzieci przyglądają się uważnie swojej twarzy w lustrze. Zwracają uwagę na wszystkie szczegóły: kolor oczu, włosów, kształt nosa. Na przygotowanych kartonach rysują swoją twarz tak, aby jak najbardziej przypominała odbicie w lustrze.
Po skończonej pracy dzieci odgadują kogo przedstawia wskazany autoportret.
12. Ewaluacja zajęcia – ocena aktywności dzieci, podziękowanie za udział w zajęciu, udzielenie pochwał.