Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie II
27.II.2020r.
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Edukacja : polonistyczna, muzyczna
Cele ogólne:
-Zapoznanie z dźwiękami tworzącymi muzykę domu.
-Rozbudzanie ciekawości otaczającego świata oraz nauczenie dzieci wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów.
Cele szczegółowe:
•Uczeń doskonali umiejętności uważnego słuchania, rozwija muzykalność.
•Słucha wiersza Doroty Gellner Dom.
•Wskazuje w wierszu wyrazy dźwiękonaśladowcze.
•Układa wyrazy z rozsypanki literowej, dzieli je na sylaby i zapisuje.
•Rozróżnia czasowniki w czasach teraźniejszym, przeszłym, przyszłym. .
•Przeprowadza proste doświadczenia „Skaczące ziarenka”.
•Redaguje wniosek po obserwacji przebiegu doświadczenia.
•Wykonuje zadania na podstawie opisu doświadczenia.
•Nalepia zdania w odpowiedniej kolejności.
Metody:
•Słowna – rozmowa, wyjaśnianie, poszukująca: doświadczenie, eksponująca: pokaz
Formy pracy: praca zbiorowa, indywidualna ,
Środki dydaktyczne: Cd, folia spożywcza, miska plastikowa, patelnia, drewniana łyżka, ziarenka suchego ryżu, Podręcznik cz. 4, Ćwiczenia do języka polskiego
BLOK TEMATYCZNY
MUZYKA JEST WSZĘDZIE
Temat: Muzyka wokół nas
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wysłuchanie i nazywanie dźwięków dochodzących z klasy.
Nauczyciel prosi, żeby uczniowie zamknęli oczy i wsłuchali się w historię opowiadaną dźwiękami. Kiedy wszyscy uczniowie zamkną oczy, nauczyciel
-otwiera i zamyka drzwi klasy;
-odsuwa głośno krzesło;
-przechodzi w stronę biurka, wyraźnie akcentując kroki;
-siada na krześle prze biurku;
-energicznie kładzie książkę;
-z szelestem przekłada kilka kartek;
-kaszle;
-otwiera i zamyka okno.
Następnie nauczyciel prosi, by uczniowie otworzyli oczy i odtworzyli historyjkę opowiadaną dźwiękami.
2.Wysłuchanie wiersza Doroty Gellner Dom (P. s.3).
Pytania do wiersza:
-Jak rozumiesz słowa: dom gra?
-Wymień dźwięki tworzące muzykę domu. Wysłuchanie dźwięków z płyty CD.
3.Wyszukiwanie w wierszu wyrazów dźwiękonaśladowczych i ich odczytywanie (P. s.3).
4.Doskonalenie techniki czytania tekstów na różnych poziomach (P. s.3).
5.Układanie wyrazów z rozsypanek literowych, dzielenie ich na sylaby, liczenie sylab w wyrazach. Zapisywanie wyrazów w odpowiednich miejscach. Uzupełnianie rubryk nazwami przedmiotów, które wydają dźwięki (P. s.3,4).
6.Rozróżnianie czasowników w czasie teraźniejszym, prze przeszłym, przyszłym (KP. s.3 ćw. 1).
7.Przeprowadzenie doświadczenia „Skaczące ziarenka” (P s. 4).
8.Redagowanie wniosku po obserwacji przebiegu doświadczenia „Skaczące ziarenka”. Wykonywanie zadań na podstawie opisu doświadczenia. Nalepianie zdań w odpowiedniej kolejności. Uzupełnianie zdań wyrazami z ramki (KP s. 4 ćw. 3).