Konspekt zajęć przeprowadzonych w klasie II
10.X.2019r.
Czas trwania zajęć: 1 godzina
Edukacja : polonistyczna
Cele ogólne:
-Przygotowanie klasowej inscenizacji.
-Wzbogacenie słownictwa uczniów związanego z teatrem.
Cele szczegółowe:
•Uczeń słucha inscenizacji Pawła Beręsewicza Na niezgodę życia szkoda.
•Umie wypowiedzieć się na temat przeczytanego tekstu.
•Aktywnie uczestniczy w przedstawieniu.
•Stosuje pojęcia: nieporozumienie, zgoda.
•Zapisuje wyrazy określające przyjaciela i przyjaciółkę.
•Dzieli rzeczowniki na nazwy osób i rzeczy.
•Koloruje obrazek zgodnie z instrukcją.
Metody: Podające: pogadanka, dyskusja, praca z książką; aktywizujące: inscenizacja,
Formy pracy: praca zbiorowa z całą klasą, indywidualna
Środki dydaktyczne: Podręcznik cz. 1, ćwiczenia matematyczne cz. 1, ćwiczenia
do języka polskiego cz. 1, piłka, koc, chusta animacyjna
BLOK TEMATYCZNY
PRZYJAŹŃ
Temat: Przyjazne przedstawienie
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Wysłuchanie inscenizacji Pawła Beręsewicza „Na niezgodę życia szkoda”. (P s.78,79)
2.Zadawanie pytań do przeczytanego tekstu:
-Jakie postaci występują w inscenizacji?
-Kto się z kim pokłócił?
-O co pokłócili się chłopcy?
-W jaki sposób robili sobie przykrość?
-Co czuli Felek i Witek, gdy z ust najlepszego przyjaciela słyszeli obraźliwe słowa?
-Kto znalazł piłkę?
-Jak rozumieć tytuł: Na niezgodę życia szkoda?
-Co powinni zrobić chłopcy, aby w przyszłości uniknąć kłótni?
3.Przygotowanie klasowej inscenizacji.
-Przydział ról dla uczniów.
-Głośne czytanie tekstu.
-Przygotowanie sceny i rekwizytów- piłka.
-Wystawienie inscenizacji.
4.Zapisywanie wyrazów określających przyjaciela, przyjaciółkę. ( Ćw. s.82)
5.Podział rzeczowników na nazwy osób i rzeczy. ( Ćw. s.83)
6.Poszerzenie słownictwa o teatrze. Kolorowanie obrazka zgodnie z instrukcją.
( Ćw. s.83)