X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45155
Przesłano:
Dział: Języki obce

Food products - preparing and cooking. Ćwiczenia leksykalne z zakresu tematu żywienie. Scenariusz lekcji języka angielskiego dla klasy VIII

Temat lekcji: Food products - preparing and cooking. Ćwiczenia leksykalne z zakresu tematu żywienie.

CELE OGÓLNE:
Rozwijanie umiejętności zastosowania narzędzi TIK.
Rozwijanie umiejętności pracy w grupie.
Rozwijanie umiejętności komunikacyjnych ucznia.
Cele szczegółowe:
Uczeń po zajęciach potrafi:
• Wypowiadać się na temat jedzenia.
• Podać nazwy owoców/warzyw/produktów spożywczych.
• Przygotować listę zakupów oraz przepis kulinarny na określoną potrawę.
• Grupować produkty żywnościowe wg kategorii.
• Efektywnie pracować indywidualnie i w grupach.
Metody i techniki pracy:
a) metoda komunikacyjna,
b) wykorzystanie technik aktywizujących i multimedialnych
c) praca z tekstem,
e) ćwiczenia rozwijające spostrzegawczość.

Środki dydaktyczne:
własnoręcznie przygotowana gra dydaktyczna Dobble (karty obrazkowe z symbolami produktów spożywczych),
tablety,
aplikacja LearningApps
tablica interaktywna,
karty pracy, obrazki (sprzęt kuchenny),
podręcznik: Repetytorium ósmoklasisty
nagranie tykania i wybuchu, papierowa kula,
słoik, kolorowe koraliki, literki.

Przebieg lekcji:
1. Faza przygotowawcza:
a) sprawy organizacyjno - porządkowe:
• powitanie,
• sprawdzenie listy obecności.
b) określenie celu i formy pracy na lekcji; podanie i zapisanie tematu lekcji.
2. Faza realizacyjna:
Praca w grupach – gra dydaktyczna Dobble:
Uczniowie zostają podzieleni na 6 grup trzyosobowych. Każda grupa otrzymuje zestaw kart Dobble z obrazkami przedstawiającymi produkty spożywcze. Uczniowie rozdają sobie karty, a jedną z nich kładą na środku. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno po angielsku i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Wygrywa grupa, która najszybciej pozbędzie się swoich kart. Ważne, żeby uczniowie nazywali głośno produkty.
Praca indywidualna – Aplikacja internetowa Learning Apps: https://learningapps.org/display?v=pycgboxxj20
Każdy uczeń otrzymuje tablet z linkiem do aplikacji zawierającej symbole produktów spożywczych. Zadaniem każdego ucznia jest dopasowanie odpowiednio produktów do jednej z czterech kategorii żywnościowych: owoce, warzywa, mięsa i ryby. Po skończeniu pracy przy tabletach nauczyciel sprawdza zadanie przy użyciu tablicy interaktywnej, uczniowie przy tej okazji powtarzają nazwy.
Praca z kartami pracy:
Uczniowie zostają podzieleni na grupy. Każda z grup otrzymuje zestaw z instrukcją zawierający obrazek przedstawiający sprzęt kuchenny typu mikser, brytfanna, patelnia, garnek etc. oraz po dwie nazwy produktów spożywczych. Zdaniem każdej z grup jest wykorzystanie sprzętu i podanych nazw produktów spożywczych (np. jajka, mleko) w celu wymyślenia dania. Ponadto każda z grup ma za zadanie stworzenie listy zakupów z tymi produktami, których brakuje do jego przygotowania. Produktem finalnym będzie napisany przepis na wcześniej wymyśloną potrawę zawierającego, zarówno składniki, jak i sposób przygotowania. Następnie uczniowie prezentują efekty swojej pracy (potrawa, lista zakupów, przepis).
Praca z podręcznikiem:
Uczniowie pracują w parach. Każda para pracuje nad jednym z dwóch przepisów (zadanie 4/48), z których usunięto czasowniki związane z przyrządzaniem potraw i umieszczono je pod poleceniem. Zadaniem każdej pary jest wstawienie czasowników we właściwe zdanie na podstawie kontekstu. Po zakończeniu zadania każda z par czyta uzupełniony fragment przepisu.
3. Faza podsumowująca:
PASS THE BOMB (PODAJ BOMBĘ) (gra sprawdzająca opanowanie słownictwa używanego na lekcji) zaczerpnięta ze strony: file:///C:/Users/Ella/AppData/Local/Temp/9__Gry_i_zabawy_dydaktyczne_ZS_w_Strachoslawiu.pdf
• uczniowie siedzą/stoją w kole,
• losują karteczki z literkami (w zależności od czasu 1, 2, 3),
• Podają wyrazy na tę literę występujące w lekcji (produkty spożywcze, sprzęt kuchenny itp.), wyrazy nie mogą się powtarzać,
• dla utrudnienia każda osoba, na którą przychodzi kolej otrzymuje tykającą bombę (kulka z papieru i tykanie odtwarzane z komputera zakończone wybuchem),
• bomby trzeba się jak najszybciej pozbyć, żeby nie zdążyła wybuchnąć, co dzieje się nieoczekiwanie,
• warunkiem oddania bomby do następnej osoby jest podanie prawidłowego wyrazu,
• osoba, która trzyma bombę w chwili wybuchu odpada z gry
a) ocena pracy uczniów,
b) ewaluacja – kolorowe koraliki (uczniowie do słoiczka wrzucają koraliki określające stopień zadowolenia):
• czerwony – lekcja mi się nie podobała, nic z niej nie wyniosłem/am,
• żółty –nie było źle, ale mogłoby być lepiej,
• zielony – lekcja była super, dużo z niej zapamiętałem/AM.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.