X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45124
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak powstaje chleb? Konspekt zajęć

Konspekt zajęcia
przeprowadzonego w grupie dzieci 5 – letnich
w obecności nauczyciela stażysty

Temat zajęć: „Jak powstaje chleb?”

Data: 16 X 2018r.

Cele główne:

kształtowanie umiejętności uważnego słuchania oraz skupiania uwagi na konkretnych czynnościach;
doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat;
zapoznanie dzieci z etapami powstawania chleba;
uświadomienie dzieci, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi;
poznanie zawodów: rolnik, młynarz, piekarz, sprzedawca;
wdrażanie dzieci do poszanowania pokarmu oraz zachęcanie do jego spożywania;
zapoznanie z różnymi gatunkami pieczywa;
improwizacja ruchowa utworów muzycznych;

Formy pracy:
indywidualna;
grupowa;
zbiorowa

Metody pracy:
słowna;
czynna;
oglądowa.

Pomoce dydaktyczne:
tekst opowiadania Cz. Janczarskiego, pt: „ Chleb i żyto”;
sylweta misia i dziewczynki;
ilustracje dydaktyczne przedstawiające etapy powstawania chleba;
świeże pieczywo różnego rodzaju;
płyta CD z nagraniem utworów muzycznych;
wyrazy do globalnego czytania: chleb, mąka, piekarz, zboże.

Przebieg zajęcia:

I. Oglądanie i omawianie wyglądu zewnętrznego kilku rodzajów pieczywa, degustacja przez chętne dzieci oraz uświadomienie, że chleb jest symbolem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza i piekarza;

II. Słuchanie opowiadania Cz. Janczarskiego, pt: „Chleb i żyto” - poznanie kolejnych etapów powstawania chleba w oparciu o ilustracje;

III. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania w oparciu o pytania zadawane przez nauczycielkę:

- Z kim poszła Ania na spacer?;
- Na jaki pomysł wpadł Miś?
- Co powiedziała mu Ania?;
- Co pokazał Misiowi dziadek?;
- Co dziadek powiedział do misia?;
- Dlaczego Miś się zmartwił?;
- Czy wy dzieci, wiecie jak powstaje chleb?.

IV. Oglądanie ilustracji przedstawiających etapy powstawania chleba, omówienie kolejnych etapów oraz dostrzeganie zależności między nimi:

- rolnik sieje, zbiera ziarna z pola, zawozi ziarna w workach do młyna...
- młynarz w młynie mieli ziarna na mąkę;
- piekarz wyrabia ciasto z mąki, wody i drożdży, następnie w rozgrzanym piecu piecze chleb;
- świeże pieczywo rozwożone jest do sklepów, gdzie sprzedawca je sprzedaje.

V. Zabawa ruchowo – naśladowcza przy muzyce - „Pieczemy chleb” - naśladowanie czynności dotyczących powstawania chleba:
( przygotowywanie składników, wyrabianie i ugniatanie ciasta, formowanie ciasta, posypanie makiem lub sezamem, wkładanie do piekarnika);

VI. Globalne odczytywanie wyrazów: chleb, mąka, piekarz, dzielenie wyrazów na sylaby, wyodrębnianie głosek w nagłosie wyrazów;

VII. Zabawa muzyczno-ruchowa przy piosence: „Mało nas do pieczenia chleba”;

VIII. Praca plastyczna „Mali piekarze” - wyrabianie i formowanie pieczywa z masy solnej a następnie ozdabianie go makiem, sezamem i innymi produktami.

IX. Prezentacja swoich wytworów oraz wystawa prac plastycznych w holu przedszkola.

Autor: Anna K.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.