KONSPEKT
Temat zajęć: Dzień regionalny
Cele główne:
• Kultywowanie tradycji regionalnej w przedszkolu,
• Rozwijanie umiejętności słuchania treści regionalnych,
• Kształtowanie umiejętności rozpoznawania podobieństw i różnic w strojach góralskich
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Poznaje postać Janosika.
• Bierze udział w zabawach regionalnych.
• Prezentuje się w stroju regionalnym.
• Rozróżnia strój spiski i górali podhalańskich.
• Rozróżnia smaki potraw regionalnych.
• Wie jak powstają produkty regionalne.
Metody pracy:
słowna: objaśnienie , rozmowa
czynna: zadań stawianych do wykonania
oglądowa: pokaz
Formy pracy:
• indywidualna
• z całą grupą.
Środki i materiały dydaktyczne:
list od Janosika, płyty cd z nagraniami muzyki góralskiej, elementy strojów górali spiskich i podhalańskich, lista zabaw regionalnych, film edukacyjny o wyrabianiu potraw regionalnych, potrawy regionalne.
Przebieg zajęć:
1.,,Powitanie dzieci”
Wprowadzenie w tematykę zajęć, uroczyste powitanie i zaprezentowanie się dzieci w strojach regionalnych.
2.,, List ze ślubowaniem ‘’
Otwieranie listu zaadresowanego do przedszkolaków od Janosika, przed odczytaniem , wspomnienie kilka słów na temat nadawcy. Wsłuchiwanie się uważnie w treść napisaną po góralsku, oraz wspólne omawianie listu.
3.,,Uroczyste ślubowanie górali”,
Powtarzanie słów ślubowania za nauczycielem, nadesłanego wraz z listem.
4. Rozpakowanie prezentu
Janosik wraz z listem przesłał dzieciom zapakowany prezent. Otworzenie przesyłki, którą jest wyszywany serdak góralski, omawianie wyglądu , z czego powstał, w jaki sposób jest ozdobiony.
5. ,,Górale”
Rozmowa na temat życia górali, omawianie wyglądu męskiego stroju regionalnego
Koszula,kierpce, spinka, kapelusz, spodnie ( wyszukiwanie podobieństw i różnic)
6.Zabawa przy muzyce góralskiej
Zabawy naśladowcze z rekwizytami w rytm muzyki
Podaj kapelusz góralski
Kapeluse w góre , w dół
Tupiemy kierpcami
7.,,Zabawy regionalne” ciąg dalszy
,,Ciuciubabka”,
,,Stary niedźwiedź”,
,,Jadom konicki”,,
,Zabawa w murowanej piwnicy”
8. ,,Jak powstają oscypki? „
Obejrzenie krótkiego filmu edukacyjnego na tablicy multimedialnej historii powstawania wyrobów regionalnych Podhala.
9.Degustacja potraw regionalnych.
Dzieci próbują potraw regionalnych oraz omawiają smak i wygląd potraw.