Scenariusz indywidualnych zajęć edukacyjno- terapeutycznych
Temat zajęć: „Zwierzęta”-usprawnianie koordynacji ruchowo-słuchowo-wzrokowej oraz doskonalenie funkcji poznawczych
Cele ogólne:
- usprawnianie rytmu i płynności ruchów dla dobrej kondycji ręka – oko
- rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
- ćwiczenie precyzji ruchów rąk
- wdrażanie do pokonywania stawianych trudności
- wzbogacanie słownika dziecka- określanie za pomocą przymiotników
- czytanie globalne wyrazów
Cele operacyjne:
- dziecko potrafi skupić uwagę nad wykonywanym zadaniem,
- dziecko utrwali zasób doświadczeń akustycznych i słownictwa,
- dziecko doskonali spostrzegawczość, pamięć i koncentrację,
- dziecko potrafi samodzielnie i prawidłowo odczytać krótkie wyrazy i dopasować je do obrazka;
- dziecko opisuje przedmioty za pomocą przymiotników
Cele terapeutyczne:
- stymulowanie funkcji poznawczych, pamięci , uwagi i myślenia
-usprawnianie funkcji motorycznych
-usprawnianie komunikacji czynnej (przymiotniki)
-rozwijanie percepcji i pamięci wzrokowej
Metody pracy :
-słowna
- oglądowa
- praktycznego działania
Forma pracy – indywidualna
Środki dydaktyczne:mazak, karton, obrazki i figurki zwierząt, kartoniki z wyrazami, kawałki gąbki, farba w kolorze brązowym
Przebieg zajęć:
1.Powitanie piosenką;”Witaj, Zosiu...”
2.„Gimnastyka mózgu”- kreślenie leniwych ósemek Dennisona płynnym ruchem (kciukiem najpierw jednej ręki, potem drugiej, mazakiem na kartonie, w powietrzu)
3.Zabawa „Zgadnij, jakie to zwierzę”- dziecko zapoznaje się z treścią obrazków, naśladuje wylosowane zwierzę, a nauczyciel odgaduje. Potem następuje zamiana ról.
4.„Zgadnij, jakiego zwierzęcia brakuje?”- zabawa pamięciowa.Odgadywanie przez dziecko schowanego obrazka.
5.„Podpisz zwierzęta”-dopasowywanie podpisów do obrazków.Odczytywanie przez dziecko nazw zwierząt (kartoniki z wyrazami), a następnie umieszczanie ich pod ilustracją zwierzęcia.
6„Zagadka”- odgadywanie zagadki o psie.
„Wilczur, jamnik czy kundelek
Lubi chodzić na spacerek,
Na swego pana wiernie czeka
Gdy widzi obcego-
Głośno szczeka”
7.Zabawa miniaturkami piesków- oglądanie, porównywanie, opisywanie z użyciem przymiotników:kudłaty, brązowy, mały, duży itp.
8. „Pies”- stemplowanie wewnątrz konturu z wykorzystaniem gąbki
9. Zakończenie zajęć- kolorowanie wewnątrz konturu wybranego przez dziecko pieska- wesołego lub smutnego (ocena zajęć przez dziecko).
Nagrodzenie dziecka naklejką za wykonane zadania.