Scenariusz dla dzieci 6-letnich
Temat: „O kotku i myszce”- zabawy ortofoniczne
Obszar podstawy programowej:
IV.1- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego;
Cel ogólny:
usprawnianie motoryki i kinestezji narządów artykulacyjnych.
Cele szczegółowe:
-usprawnienie narządów mowy poprzez ćwiczenia buzi i języka;
-wdrażanie do uważnego słuchania;
-zwiększanie pojemności oddechowej płuc;
-doskonalenie słuchu fonematycznego;
-rozwijanie umiejętności czytania i pisania.
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: bańki, wydrukowane zagadki o kocie i myszy do samodzielnego przeczytania, kredki do twarzy, krem czekoladowy, mokre chusteczki, sylwety kotów i myszy, papierowe plamki, słomki, uśmiechnięty i smutny emotikon, ilustracja myszy, ilustracja kota, markery suchościeralne.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie każdego dziecka poprzez wspólne puszczanie baniek.
2. Zagadka o myszce:
Siedzi cicho pod miotłą
Zazwyczaj to zwierzę.
Ja je trzymam pod ręką,
Tuż przy komputerze.
3. Umieszczenie ilustracji myszy, podpisanie jej na tablicy przez każde dziecko.
4. Opowieść o myszce. Nauczycielka czarując zamienia języki dzieci w małe myszki, które sprzątają w swoich „domach”. Dzieci słuchają opowiadania i wykonują ćwiczenia buzi i języka:
a. język wykonuje kółka w środku buzi;
b. unoszenie języka do góry i opuszczanie w dół;
c. język raz na prawo raz na lewo;
d. wymiatanie śmieci z domku – język wypychamy na zewnątrz dotykając górnych zębów a potem dolnych;
e. myjemy sufit – język po podniebieniu;
f. myjemy okna – oblizywanie warg (itp.).
4. Zagadka o kocie:
W nocnej ciszy
Łowi myszy.
5. Umieszczenie ilustracji kota, podpisanie jej na tablicy przez każde dziecko.
6. „Czary mary- kocie czary”- opowieść ruchowa:
a. nauczyciel zamienia dzieci w kotki (rysuje im wąsy kredką do malowania twarzy) i dzieli je na dwa zespoły;
b. kotki wychodzą na spacer, chodzą raz wolno raz szybko w rytm tamburyna);
c. kotki idą do lasu – wdychają powietrze noskiem i wydychają ustami;
d. zrywa się wiatr – dzieci naśladują dźwięk wiatru (sz.....);
e. kotki wracają do domku i piją mleczko (dzieci tworzą miseczkę z rączek i języczkiem udają że piją mleczko);
f. kotki kładą się spać (puszczenie muzyki relaksacyjnej);
g. kotki się budzą, ziewają, przeciągają, robią koci grzbiet;
h. nauczycielka mówi że niektóre kotki są chore po spacerze i musi je zbadać lekarz, pyta jaki lekarz leczy zwierzęta;
i. nauczycielka przebiera się za weterynarza;
j. smarowanie kotkom pyszczków lekarstwem (krem czekoladowy) – dzieci dokładnie wylizują usta;
k. osuszanie buzi chusteczkami;
l. nauczyciel odczarowuje dzieci.
6. „Fantazyjne zwierzęta”- zabawa oddechowa. Przenoszenie papierowych plamek na sylwety kotów i myszy za pomocą słomek.
7. Ewaluacja. Przyczepienie sylwety zwierząt pod uśmiechniętym lub smutnym emotikonem.