Scenariusz dla dzieci 6-letnich
Temat: „Na tropie cyfry 10”- wprowadzenie cyfry 10 w aspekcie porządkowym.
Obszar podstawy programowej:
IV.15- przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego;
Cel ogólny:
zapoznanie z pojęciem liczby 10 w aspekcie porządkowym.
Cele szczegółowe:
- prawidłowe stosowanie cyfry 10 w aspekcie porządkowym,
- zapoznanie z obrazem graficznym cyfry 10,
- rozwijanie logicznego myślenia,
- doskonalenie kompetencji matematycznych.
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, zespołowa
Środki dydaktyczne: płyta Klanzy „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”; zadania ukryte w kopertach; zagadki; odpowiednio oznakowane kłódki i kluczyki; pary jajek wypełnione grochem, ryżem itp.; sylwety kur i jajek; piórka; słomki; sylwety słoików i owoców; kolorowe pompony; ilustracja królewny; cyfry 1-10; plansza demonstracyjna z cyfrą 10; kostka z ćwiczeniami gimnastycznymi; karta pracy „pociąg”.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Wesoło witamy” z płyty Klanzy „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”.
2. Rozwiązanie zadań ukrytych w 10 kopertach. Za każde rozwiązane zadanie dzieci otrzymują medale, numerują je bezpośrednio po rozwiązaniu zadania. Utrwalenie cyfr 1-9 w aspekcie porządkowym.
I. „O kim mówię”- nauczyciel opisuje osobę znajdującą się w sali. Dzieci zgadują o kim mówi nauczyciel.
II. Zagadka o psie. „Za kości rzucone, dziękuje ogonem”.
III. „12 miesięcy”. Zadaniem dzieci jest ułożenie kart z nazwami miesięcy w odpowiedniej kolejności.
IV. Zadaniem dzieci jest ułożenie gałek loda zgodnie z instrukcją.
V. „Kura”. Zadaniem dzieci jest położenie takiej ilości jajek jaką wskazuje cyfra na ilustracji.
VI. „Matematyczne słoiki”. Zadaniem dzieci jest włożenie do słoików takiej ilości owoców, jaką wskazuje cyfra, wyrzucona na kostce.
VII. „Przenieś piórko”- ćwiczenia oddechowe. Zadaniem dzieci jest przeniesienie piórek za pomocą słomek.
VIII. „Pompony”- zadaniem dzieci jest zobrazowanie prostego działania matematycznego za pomocą kolorowych pomponów.
IX. „Królewna”. Zadaniem dzieci jest ułożenie elementów twarzy królewny zgodnie z instrukcją.
X. Zagadka o jagodach. „Czarne usta, czarne brody, gdy w dzbanuszku są ...” .
3. Ustalenie cyfry ostatniego medalu. Zapoznanie dzieci o obrazem graficznym cyfry 10- demonstracja cyfry 10 za pomocą planszy demonstracyjnej.
4. Demonstracja sposobu pisania cyfry 10 przez nauczyciela. Pisanie palcem w powietrzu i na plecach kolegi oraz stopą na dywanie.
5. Zwrócenie uwagi na określenie miejsca początku numerowania szeregu porządkowego obiektów.
6. „Dziesiąty z kolei”- zabawa ruchowa. Dzieci odliczają do dziesięciu. Dziesiąta osoba rzuca kostką z ćwiczeniami gimnastycznymi. Prezentuje wylosowane ćwiczenie, wszyscy je naśladują.
7. Utrwalanie obrazu graficznego cyfry 10. Układanie liczby z klocków i ciał dzieci.
8. Utrwalanie liczby 10 w aspekcie porządkowym. Wykonywanie karty pracy zgodnie z instrukcją.
9. Ewaluacja. Rozmowa z dziećmi, co się im podobało.