Scenariusz zajęć otwartych
„Urodziny Kubusia Puchatka”
Cele ogólne:
• budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami i obrzędowością uroczystości rodzinnych,
• organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności,
• organizowanie warunków umożliwiających dzieciom rozwijanie zdolności i zainteresowań i odczuwania radości z podejmowanej aktywności umysłowej,
• czynne uczestnictwo w zabawie i integracja dzieci z różnych zespołów klasowych,
• rozbudzanie pozytywnych emocji u dzieci,
• kształtowanie spostrzegawczości i koncentracji,
• kształtowanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem czytanego przez nauczyciela tekstu,
• pobudzanie wyobraźni poprzez poznawanie świata przez zmysł dotyku;
• kształtowanie umiejętności wyszukiwania związków przyczynowo-skutkowych i umiejętności logicznego myślenia,
• doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej (motoryka mała).
Cele operacyjne:
• uczeń koncentruje się, słucha w skupieniu czytanego tekstu,
• uczeń układa puzzle,
• uczeń współpracuje w grupie lub w parach, podejmuje działania na rzecz innych,
• uczeń odgaduje zagadki, dopasowuje ilustracje do rozwiązań,
• uczeń utrzymuje równowagę podczas skoków obunóż, precyzyjnie trafia na
odpowiednią powierzchnię,
• uczeń reaguje na wskazany przez nauczyciela fragment w nagraniu muzycznym,
• uczeń wskazuje związek przyczynowo-skutkowy, przewiduje konsekwencje
określonych zachowań,
• uczeń reaguje na polecenia nauczyciela, doskonali podzielność uwagi,
• uczeń zachowuje środki ostrożności podczas zabaw ruchowych.
Metody pracy:
• pokaz,
• wizualizacja,
• praktycznego działania,
• słowna,
• naśladowanie,
• rozmowa kierowana;
Formy pracy:
• indywidualna
• grupowa
• zbiorowa
Kompetencje kluczowe:
1) Kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji;
5) Kompetencje osobiste, społeczne i w zakresie umiejętności uczenia się;
8) Kompetencje w zakresie świadomości i ekspresji kulturalnej.
Program Wychowawczo-Profilaktyczny
I etap SP
1) Przestrzegania zasad społecznych, moralnych i etycznych;
2) Komunikowanie się zgodnie z przyjętymi zasadami;
6) Uczestniczenie w życiu społecznym i kulturalnym;
7) Bezpieczeństwo w szeroko pojętym zakresie;
Środki dydaktyczne: dekoracje sali, Kubusiowe opaski, książka A. Milne „Kubuś Puchatek”, puzzle, zagadki, ilustracje z postaciami z bajki, plastikowe kółka, chusta animacyjna, nagrania muzyczne CD, historyjka obrazkowa, maskotki, kartonowy ul, krzesła, zabawkowy tort, słodycze, owoce.
•
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, wprowadzenie do tematu zajęć, przedstawienie celu zajęć, omówienie zasad, obdarowanie urodzinowych gości specjalnymi opaskami;
2. Czytanie fragmentu książki A. Milne „ Kubuś Puchatek” - przypomnienie, przybliżenie dzieciom postaci Kubusia i jego przyjaciół – ilustracje;
3. Układanie puzzli 15-elementowych – praca w grupach;
4. „Kubusiowe zagadki” - rozwiązywanie zagadek – wskazywanie postaci na ilustracjach i nazywanie przyjaciół Kubusia Puchatka;
5. „Tygryski lubią brykać” - zabawa ruchowa – dzieci ustawiają się w rzędzie, n-l układa z kolorowych kółek trasę, po której muszą skacząc obunóż dotrzeć do mety;
6. „Spacer po Stumilowym Lesie” - zabawa muzyczno-ruchowa – dzieci stoją w kole i trzymają chustę animacyjną – maszerują w rytm muzyki, w momencie, kiedy słychać pszczoły dzieci chowają się pod chustą i przykucają do momentu, aż pszczoły odlecą i z powrotem będzie można spokojnie spacerować;
7. „Kubuś i balonik” - zabawa zręcznościowa z chustą – na chuście znajduje się balonik z podobizną Kubusia Puc hatka – dzieci tak ruszają chustą, aby balonik unosił się jak najdłużej w powietrzu i żeby nie spadł na podłogę;
8. „Zagubiony ogonek” - 4-elementowa historyjka obrazkowa – układanie chronologicznie wydarzeń – praca w grupach;
9. „Kto to jest? - zagadki – losowanie maskotek – postaci z bajki – i odgadywanie, kto to jest za pomocą dotyku – z zawiązanymi oczami;
10. Zabawa z podziałem na postacie – grupa dzieci z odpowiednią opaską przedstawiającą danego mieszkańca Stumilowego Lasu wykonuje polecenia n-la:
- Puchatki
-Tygryski
- Kangurki
- Sówki
- Osiołki
- Prosiaczki
- Zajączki
11. Zaproszenie do obchodów urodzin Kubusia – śpiewanie 100 lat, składanie życzeń, wręczanie prezentów, dmuchanie świeczek na torcie i słodki poczęstunek.
12. Zaproszenie do wspólnej, muzycznej zabawy – rozgrzewkę zabawy zorganizowane: : „Jadą jada misie” - naśladowanie czynności, „Głowa, ramiona...” - wykonywanie ruchów w różnym tempie, zasłyszanych w piosence, „Taniec z balonami” - współpraca w parach, „Brakujące krzesełko” - reagowanie na sygnał w muzyce, „Stary niedżwiedź” - doskonalenie refleksu;
13. Zabawy swobodne, tańce, pląsy :)
14. Zakończenie zajęć, podsumowanie.