X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45088
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne liczenie - zabawa matematyczna

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Grupa: 5- latki
Temat: „Wielkanocne liczenie”- zabawa matematyczna.
Cele ogólne:
-poznanie dzieci z tradycjami wielkanocnymi na podstawie treści wiersza pt. „Pisanki” Haliny Szayerowej

-doskonalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami w aspekcie kardynalnym i porządkowym w zakresie 8
-tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania
-stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów
-organizowanie warunków do rozwijania pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia i skupienia uwagi
-kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole
Metody: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
Forma: praca grupowa i indywidualna
Pomoce:
koperty dla każdego dziecka z 8 jajeczkami, sylwety miseczek dla każdego dziecka, podkładki, duże sylwety: kury, zajączka, 8 jajek i miski, 4 kartoniki z różną liczbą jajeczek do improwizacji ruchowej, 3 arkusze dużego papieru z sylwetą kury, sylwety kurczaków: małych - 4 kropki, średnich - 6 kropek, dużych - 8 kropek, magnetofon, nagranie „Taniec piskląt w skorupkach”, muzyka do zabawy na powitanie, trzy mazaki, pojemnik na pomoce.
Przebieg zajęcia:
I .Część wstępna:
1. Zabawa na powitanie. Rodzice ze swoimi dziećmi poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce witają się częściami ciała, które wypowie nauczyciel: „Witamy się prawą ręką”, „Witamy się lewą ręką”, witamy się prawym kolanem, „Witamy się lewym kolanem”. Ostatnie polecenie „Ustawimy się w kole parami, rodzice rozstaja się z dziećmi, które siadają na dywanie , a rodzice na krzesełkach”.

2. Dzieci siedzą na dywanie, otrzymują podkładki, koperty z sylwetami jaj oraz sylwety miseczek.
3. Jedno z rodziców odczytuje wiersz Pt. „ Pisanki” H. Szayerowej.
Zniosła mi kura jajek sześć.
Pytam więc kury– czy mogę zjeść?
– Ko... ko... ko... – zaprzecza hardo.
– Ani sadzonych, ani na twardo.
I jajecznicy – nie. I na miękko – nie!
Nie dam! Choćbym miała pęknąć!
Więc pytam grzecznie kury – czy mogę
utrzeć te jaja na kogel-mogel?
Spojrzała na mnie... jak na osła...
i zagdakała, wielce wyniosła,
że jaja... na pisanki zniosła!
4. Rozmowa na temat wiersza:

Co zniosła kura? (jajka)
Dlaczego nie chciała oddać jajek? (przeznaczyła je na pisanki)
Kiedy robimy pisanki? ( na Wielkanoc)
dzielenie wyrazu Wielkanoc na sylaby, liczenie sylab.

II. Część zasadnicza:
1. Skierowanie uwagi dzieci na tablicę, na której umieszczona jest sylweta kury. Nauczyciel zadaje pytanie:
Kto przypomni, co zniosła kura? Na tablicy mamy piękną kurkę, wobec tego czego tu brakuje? ( jajek). Kto domyśla się , gdzie ukryte są jajka? Nauczyciel zdejmuje z tablicy karton, którym zasłonięte są jajeczka. Prosi dzieci aby je policzyły. Następnie dzieci podają odpowiedzi. Sprawdzamy czy dobrze policzyły układając je kolejno i licząc.

2. Posługiwanie się liczebnikami głównymi. Nauczycielka prosi dzieci aby wyjęły z kopert jajeczka i je policzyły. Każde układa kolejno jajeczka, liczy je i podaje liczbę. Sprawdzenie liczby jajek poprzez wspólne liczenie.

3. Posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Nauczycielka zwraca uwagę dzieci na kolory jajek. Pierwsze jajeczko jest żółte, drugie zielone.... Dzieci w tym czasie układają jajeczka wg. kolorów w kolejności przedstawionej na tablicy. Następnie przeliczają posługując się liczebnikami porządkowymi. Nauczyciel zadaje pytania: Które jajeczko jest czerwone?, Które zielone? Jaki kolor ma szóste jajeczko? Wybrane dzieci odpowiadają na zadawane pytania, pozostali sprawdzają poprzez liczenie prawidłowość podanej odpowiedzi.

4. „Kurka i Zajączek Wielkanocny”- zabawa matematyczna.
- Stuk, puk. ( nauczyciel imituje stukanie do drzwi)
- Kto tam?- pyta Kurka Zotopiórka.
- To ja Wielkanocny Zajączek. (Nauczyciel przypina do tablicy sylwetę zajączka)
- Przyszedłem do ciebie kochana Kurko Złotopiórko bo usłyszałem, że zniosłaś piękne jajeczka. Wiesz przecież, że ja - Zajączek Wielkanocny muszę mieć jajeczka na święta aby obdarować nimi dzieci. Proszę więc cię bardzo kureczko kochana daj mi chociaż 2 jajeczka do mojej pięknej miseczki
dzieci układają w swoich miseczkach 2 jajeczka ( nauczyciel na tablicy magnetycznej) i przeliczają je
- „Oj, prawie pusta jest miseczka. Daj mi jeszcze 3 !”- prosi zajączek.
dzieci dokładają do miseczki 3 jajeczka i liczą ile jest ich razem. Podają wynik liczenia. Sprawdzamy przeliczając: były 2 jajeczka, dodaliśmy jeszcze 3 , więc razem mamy 5 jajeczek.
- „ Kurko Złotopiórko 5 to za mało. Dołóż mi jeszcze 1”.
dzieci do 5 jajeczek dokładają 1 jajeczko i liczą ile jest razem. Podają wynik i wspólnie sprawdzają przeliczając wszystkie jajeczka ułożone w miseczce. (było 5 jajeczek dodaliśmy jeszcze 1 więc razem jest 6 )
- „Gdy kurka, gdy zobaczyła, że zostały jej tylko ( nauczyciel pyta dzieci: Ile zostało jajeczek ?) 2 jajeczka postanowiła i te oddać zajączkowi”.
dzieci dokładają 2 jajeczka i liczą ile jest razem wszystkich. Podają wynik i sprawdzają ponownie przeliczając. (było 6 jajeczek dodaliśmy 2 to razem mamy 8)
- Ile jajeczek dostał zajączek od kurki? ( 8)
- Ile jajeczek zostało kurce? (Nic)
-Ale kurka wcale się nie martwiła, że została jej pusta miseczka bo do Wielkanocy zostało jeszcze kilka dni i kurka zniesie jajek tyle, że miseczka znów będzie pełna. Za to zajączek był bardzo szczęśliwy, pięknie kurce podziękował, złożył jeszcze wielkanocne życzenia i poszedł do swojego domku.

5. Porządkowanie miejsca pracy: układanie w kopertach jajeczek, zbieranie kopert, miseczek i podkładek przez wybrane dzieci.

6.„Taniec piskląt w skorupkach” – improwizacja ruchowa. Na przerwę w muzyce dzieci ustawiają się po tyle osób, ile jest jajeczek na kartoniku pokazanym przez nauczycielkę.
- Czyje odgłosy dzieci słyszały podczas zabawy?
- Co wykluwa się z jajeczek? (pisklęta).

7. „Kurczaki szukają mamy”- tworzenie zbiorów.
Na 3 dużych arkuszach szarego papieru przyklejone są sylwety kur z narysowanymi kropkami. Dzieci otrzymują sylwety kurczaków również z narysowanymi kropkami.
Ich zadaniem jest znalezienie właściwej kury z taką samą liczba oczek i przyklejenie obok niej kurczaczka: kura z 4 kropkami - kurczaki małe z 4 kropkami, kura z 6 kropkami - kurczaki średnie z 6 kropkami, kura z 8 kropkami - kurczaki duże z 8 kropkami ( kurczaki różnej wielkości do porównywania i posługiwania się pojęciami określającymi wielkość: duże, średnie, małe). Po przypięciu kurczaków dzieci określają ich wielkość, tworzą zbiory i je nazywają: zbiór małych kurczaczków, średnich i dużych ( wybrane dziecko rysuje pętlę wokół kurczaczków). Następnie liczą elementy zbiorów i porównują ich wielkość.

III. Zakończenie:
1.„Słyszymy i liczymy”- słuchowo- ruchowa z liczeniem.
Dzieci i rodzice ustawiają się w pociąg. Nauczyciel wyjaśnia, że na dźwięk tamburyna przesuwają się do przodu o tyle kroków ile usłyszą uderzeń natomiast po usłyszeniu kołatki przesuwają się do tyłu.

2.Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciu. Złożenie wszystkim świątecznych życzeń.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.