KONSPEKT UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ
DLA DZIECI W IV i V GRUPIE
zorganizowanej dn. 05.11.2019 r.
„DZIEŃ POSTACI Z BAJEK. W KRAINIE BAŚNI ”
Miejsce :
Samorządowe Przedszkole Nr 62 „Radosna Kraina, ul. Prądnicka 72 b, 31-302 Kraków
Cele ogólne:
• rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami,
• tworzenie sytuacji doskonalących mowę, zdolność koncentracji, skupienia uwagi
• kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania sytuacji problemowych,
• stwarzanie okazji do swobodnej i twórczej ekspresji (ruchowej, muzycznej),
• kształtowanie u dzieci postawy kulturalnego zachowywania się w czasie imprezy przedszkolnej.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rozpoznaje baśniowych bohaterów,
• wykorzystuje zdobytą wiedzę i umiejętności w działaniu,
• stosuje się do ustalonych umów i reguł w proponowanych zabawach,
• rozwija umiejętność koncentracji uwagi, słucha, rozumie
• współpracuje w grupie.
Metody:
• rozmowa kierowana,
• słowna – instruktaż,
• czynna – zadań stawianych dziecku do wykonania,
• praktyczna – działalność dziecka,
• drama,
• pedagogika zabawy Klanza,
• metoda Dobrego Startu – M. Bogdanowicz.
Formy aktywności dziecka:
• indywidualna,
• praca z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
magnetofon, płyta CD z muzyką, tamburyno, chusta animacyjna, okolicznościowa dekoracja sali (napis, ilustracje przedstawiające baśniowe postaci), zagadki słowne, obręcze, rekwizyty z wymienionych utworów bajkowych, wykaz pytań do zabawy: „Magiczna liczba”, jabłka, miski, kasza, fasola.
Przebieg zajęć:
1. „Wszyscy, którzy...” – zabawa na powitanie z chustą animacyjną.
Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż do „Zaczarowanej krainy baśni”. Tłumaczy, iż najpierw chciałaby sprawdzić jakie są baśniowe upodobania dzieci. Prosi, by wszyscy chwycili w ręce kolorową chustę i wykonywali wspólnie polecenia:
• dzieci, które lubią słuchać baśni o wróżkach zamieniają się miejscami przechodząc pod chustą
Następnie, zaprasza dzieci, by położyły się na chuście z nogami zwróconymi w kierunku jej środka.
• dzieci, które lubią słuchać baśni o czarownicach i złych duchach turlają się w prawo
• dzieci, które lubią tworzyć własne baśnie, siadają na chuście i chwytają się za ręce.
2. „Jaka postacią z bajki jestem?” – wypowiedzi swobodne dzieci, na temat swoich strojów.
3. „Magiczny napój” – spokojna zabawa w kole (inscenizacja).
Prowadząca opowiada: Jeśli chcemy przenieść się w jakieś ciekawe miejsce, może nam pomóc wypicie czarodziejskiego napoju, pod warunkiem, że nie dodamy do napoju żadnych złych składników. Kolejno, wypowiada zaklęcie: „Garstka fantazji, szczypta radości, niech ta grupa w krainie baśni zagości”. Zaprasza dzieci do zabawy. „Zaczarowany kubek” jest przekazywany z rąk do rąk. Dzieci siedząc nadal na dywanie wybierają się w podróż do „Zaczarowanej krainy baśni”. Prowadząca włącza spokojną muzykę, wszyscy zamykają oczy, marzą. Po chwili otwierają oczy i rozglądają się.
4. Rozwiązywanie tytułów bajek na podstawie zagadek. (Załącznik nr 1)
5. „Jaka to bajka?” – zabawa w skojarzenia. (Załącznik nr 2)
W obręczach znajdują się ilustracje z wybranych bajek a obok obręczy rekwizyty z wymienionych utworów. Zadaniem dzieci jest prawidłowe ułożenie przedmiotów do danej obręczy.
6. „Bajkowe postacie” – improwizacja ruchowa przy muzyce. (Załącznik nr 3)
Dzieci swobodnie tańczą przy muzyce, w przerwie „zamieniają” w wybrane postaci z bajek.
7. „Magiczna liczba” – zabawa rozwijająca pamięć. (Załącznik nr 4)
Wybór dwóch drużyn. Kolejno nauczycielka informuje zespoły, że będzie zadawała pytania dotyczące poznanych bajek. Do każdego pytania będą dwie odpowiedzi: prawidłowa i nieprawidłowa. Zadaniem drużyn jest zapamiętanie numeru odpowiedzi prawidłowej i podanie go prowadzącej. Tłumaczy, że do odpowiedzi wywoływana jest ta drużyna, której dowolny członek, jako pierwszy zgłosi się po odczytaniu pytania. Każda pomyłka ( podanie odpowiedzi, a nie numerka z odpowiedzią), skutkuje przekazaniem punktu na rzecz drużyny przeciwnej.
8. „Zatrute jabłko” – zabawa rozwijająca szybkość i refleks.
Wybór dwóch drużyn. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel puszcza w obieg „zatrute jabłko”. Dzieci muszą je sobie podawać z rąk do rąk podczas trwania muzyki. Na przerwę w muzyce dziecko, które zostanie z jabłkiem „zapada w sen”- odpada z gry. Zwycięża drużyna, której członek jako ostatni zostanie na „placu boju”.
9. „Pomagamy Kopciuszkowi” – zabawa rozwijająca sprawność manualną.
Wybór dwóch drużyn. Zespoły otrzymują po dwie miski. Jedną pustą, a drugą wypełnioną kaszą i fasolą. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze oddzielenie fasoli od kaszy.
10. „Baśniowy bal” – zabawa taneczna. Wybór „Króla i Królowej balu”.
11. Podsumowanie uroczystości. Opuszczenie „Krainy baśni”- zabawa z chustą animacyjną.
Dzieci falują chustą, udając start balonu. Kolejno podnoszą chustę wysoko do góry i wskakują pod nią tak, by opadła im na głowy. Prowadząca zaprasza do powrotu do sali w przedszkolu; zabiera chustę, dzieci siadają na dywanie.
12. Podziękowanie dzieciom za wesołą zabawę i mile spędzony czas. Pamiątkowe zdjęcie.
ZAGADKI / Załącznik nr 1
Chociaż kłopoty z wilkiem miała, wyszła z opresji zdrowa i cała. Czerwony Kapturek
Jakie imiona mają, braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie spotykają chatkę zrobioną z piernika. Jaś i Małgosia
Jaka to dziewczynka, ma roboty wiele, a na wielkim balu gubi pantofelek. Kopciuszek
Tylko cal wysokości miała ta dzieweczka. Dlatego też jej imię brzmiało ... . Calineczka
„JAKA TO BAJKA?” ZABAWA W SKOJARZENIA / Załącznik nr 2
• Kapelusz czerwony, koszyczek Czerwony Kapturek
• Poduszka, korona, koń Śpiąca Królewna
• lusterko, jabłko, krasnale Królewna Śnieżka
• Fartuch, suknia, dynia, pantofelek Kopciuszek
• Pierniki, gałązki Jaś i Małgosia
• Orzech włoski, żaba, kwiat Calineczka
„BAJKOWE POSTACI”. WYKAZ/ Załącznik nr 3
• Czerwony Kapturek zrywa kwiatki do koszyczka
• wilk skrada się na palcach
• Baba Jaga lata na miotle
• Jaś i Małgosia idą przez las podskakując
• Calineczka tańczy z księciem
• Kopciuszek sprząta
• Macocha przegląda się w lusterku
„MAGICZNA LICZBA”. WYKAZ PYTAŃ/Załącznik nr 4
• Jak wyjaśnić imię Królewna Śnieżka?
1. lubiła bawić się na śniegu,
2. miała skórę jasną jak śnieg.
• Co sprzedawała Dziewczynka z Zapałkami?
1. zapałki,
2. drewienka.
• Która z bajek, uczy nas, że nie można ufać nieznajomym?
1. Czerwony Kapturek,
2. Kopciuszek.
• Z czego wykonany był najbezpieczniejszy domek w bajce „Trzy świnki”?
1. ze słomy,
2. z cegły.
• Jaka cecha charakteru jednej ze świnek, uratowała życie pozostałym świnkom w bajce „Trzy świnki”?
1. pracowitość,
2. lenistwo.
• Która z bajek uczy nas, by zawsze słuchać rodziców?
1. Kopciuszek,
2. Jaś i Małgosia.
• Co zgubił Kopciuszek, uciekając z balu?
1. koronę,
2. pantofelek.
• Ilu krasnoludków spotkała Królewna Śnieżka?
1. trzech,
2. siedmiu.
• Jaka bajka uczy nas, by nie kłamać?
1. Pinokio,
2. Czerwony Kapturek.
• Jaki zatruty owoc zjadła Królewna Śnieżka?
1. gruszkę,
2. jabłko.
mgr Izabela Karoń