Scenariusz zajęć logopedycznych
„Pucio i ćwiczenia z mówienia – warsztaty logopedyczne”
Termin: 05.03.2020r.
Grupa: oddział przedszkolny grupa 5-latków
Czas trwania: 40 minut
Cele:
rozluźnienie i wzmocnienie mięśni buzi i języka,
wzbogacenie zasobu słownikowego dzieci,
poznanie przygód nowego bohatera z literatury dziecięcej- Pucia,
kształtowanie właściwego toru oddechowego,
pogłębianie wydechu,
usprawnianie syntezy i analizy wzrokowej
kształtowanie logicznego myślenia i wnioskowania,
usprawnianie motoryki małej
dobra zabawa.
Metody: słowna, eksponująca, praktycznego działania
Pomoce dydaktyczne: piórka , rurki do napojów, piłeczki do ping-ponga, kulki z waty, książka „Pucio i ćwiczenia z mówienia” M. Galewskiej-Kustry, plansze ze zbiorami i kółka przedstawiające różne przedmioty, kolorowe piórka, malowanki dla każdego dziecka oraz onomatopeje.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Przedstawienie tematu zajęć.
2. Ćwiczenia artykulacyjne – Czerwone jabłuszka.
Dzieci oglądają minki (układy ust i języka) na papierowych jabłkach i próbują je odtworzyć. Logopeda cały czas kontroluje poprawność ćwiczeń.
3. Przeczytanie przez nauczyciela książeczki pt. „Pucio i ćwiczenia z mówienia” autorstwa M. Galewskiej-Kustry. Następnie przedszkolaki odpowiadają na pytania do testu całym zdaniem, omawiają z logopedą obrazki, powtarzają nowe słowa.
4. Ćwiczenia oddechowe:
a) Przedszkolaki za pomocą rurki do napojów chwytają i przyciągają na wdechu kulkę z waty oraz wydmuchują powietrze przez rurkę (na wydechu).
• Kto dmuchnie dalej?
• Kto mocniej?
• Kto szybciej?
• Kto trafi do celu?
b) Zabawy z piłeczką pin – pongową. Przedmiot kładziemy na środku stolika. Po obu stronach siedzą: logopeda i dziecko w takiej pozycji, by mieli usta na poziomie powierzchni stolika i:
• lekko dmuchamy na piłeczkę, tak by przechodziła „piechotą” przez stolik od dziecka do logopedy,
• dmuchamy na piłkę silnie, starając się wbić „gola” przeciwnikowi (można zbudować bramkę z klocków),
c)Wydmuchujemy w górę kolorowe piórka: Kto wyżej? Kto utrzyma dłużej piórko w górze?
5. Ćwiczenia lewopółkulowe – kategoryzacja
Dzieci otrzymują plansze z kilkoma kategoriami np. owoce, zabawki, ubrania, pojazdy. Ich zadaniem jest przyporządkowanie kółek z obrazkami do odpowiednich zbiorów. Następnie wspólnie logopedą omawiają powstałe kategorie i sprawdzają poprawność wykonania. Jest to również okazja do ćwiczeń poprawnej wymowy wyrazów.
6. Malowanka z Puciem oraz wyrazami dźwiękonaśladowczymi.
Dzieci otrzymują kolorowanki oraz onomatopeje, które ćwiczą w domu.
7. Zakończenie zajęć, podziękowanie i nagroda dla dzieci w postaci stempelka na rękę za dobrze wykonane zadania.
Opracowanie:
Logopeda
Monika Bębniarz