X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 45050
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z kubeczkami - czyli kolorowy zawrót głowy. Scenariusz zajęć z zastosowaniem elementów metody kodowania i dekodowania

Grupa III „SÓWKI” –dzieci 3-4 letnie
Temat : Zabawy z kubeczkami- czyli kolorowy zawrót głowy
Prowadząca: mgr Jowita Jabłońska
Cele ogólne:
• Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, wnioskowania
• Doskonalenie umiejętności liczenia, koncentracji i skupienia uwagi
• Kształtowanie funkcji ruchu zintegrowanego z muzyką

Cele operacyjne. Dziecko:
• posługuje się liczebnikami głównymi
• liczy kropki na kostce w zakresie 6
• rozpoznaje podstawowe kolory
• odzwierciedla sekwencje ruchowe do muzyki
• układa wieże, kubki według instrukcji słownej
• odczytuje zakodowane informacje
Metody: poszukujące, podające, praktycznego działania
Formy: zbiorowe, indywidulane
Środki dydaktyczne: kolorowe kubeczki /czerwone, zielone, niebeskie, żółte /, duża kostka z kolorowym kropkami oraz kostka z czarnymi kropkami, płyta cd z muzyką, bębenek

Przebieg zajęć :

1. Zabawa ruchowa przy muzyce „marsz , bieg poskok” – reagowanie na zmianę i dynamikę muzyki
2. „Kubeczkowe zabawy”:
a) rozdanie dzieciom kolorowych czterech kubeczków w jednym kolorze – przeliczanie
b) dokładanie kubków w kilku kolorach – przeliczanie w zakresie 6
3. „Wieża z kubków” :
a) układanie przez nauczyciela wieży w jednym kolorze z wykorzystaniem trzech kubków - próba ułożenia przez dzieci
b) układania przez nauczyciela wieży z sześciu kubków w trzech kolorach – próba układania wieży przez dzieci
4. „Policz i ułóż” -zabawa z wykorzystaniem dwóch kostek :jedna , którą rzuca nauczyciel wskazuje kolor kubków, z których wieża być zbudowana, druga , którą rzuca wybrane dziecko wskazuje liczbę kubków, z których wieża ma być zbudowana – układa wybrane dziecko
5. „Uwaga czerwony , zielony , niebieski kubek ” - wspólnie ustalacie jaki kolor, to jakie ćwiczenie np.: czerwony – podskok, zielony – pajacyk, niebieski – przysiad.
6. „Rytmiczne kubeczki” – układanie kolorów w odpowiedniej kolejności /próbujemy nazywać pory roku – przypisując danej porę roku konkretny kolor -/wiosna- zielony, lato-żółty, jesień – czerwony, zima -niebieski/ .Każde dziecko próbuje samodzielnie układać kubki w odpowiedniej kolejności, wspólnie z nauczyciela powtarzać pory roku.
7. Układanie przez dziecko wybranej budowli z wykorzystaniem wszystkich kubeczków – próba wypowiedzenia się na temat swojej pracy: „Co zbudowałem/am?
8. Podsumowanie zajęć, która zabawa podobałam się najbardziej, a która była dla mnie najtrudniejsza ?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.