Konspekt zajęcia
przeprowadzonego w grupie dzieci 6 – letnich
Temat: „ Bajkowy bałagan”
Data: 30 X 2019r.
Nauczyciel prowadzący: Anna Korpal
Cele ogólne:
kształtowanie umiejętności analizowania utworu literackiego;
rozwijanie umiejętności logicznego myślenia;
stwarzanie okazji do twórczej ekspresji ruchowej i językowej;
utrwalenie znajomości ważnych postaci bajkowych, oraz tytułów popularnych bajek i baśni;
wspólne przeżywanie emocjonujących przygód z bohaterami bajek;
doskonalenie umiejętności skupienia uwagi, słuchania ze zrozumieniem oraz wypowiadania się na określone tematy;
rozwijanie umiejętności inscenizowania utworów muzycznych o tematyce bajek;
wdrażanie dzieci do poszanowania książek;
kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi;
Formy pracy:
grupowa;
indywidualna
Metody pracy:
czynne ( zadania stawiane dziecku)
oglądowe ( przekaz ilustrowanych utworów literackich i muzycznych)
słowne (rozmowy, opowiadania, objaśnienia i instrukcje)
aktywizujące (burza mózgów)
Pomoce dydaktyczne:
wiersz A. Bomby, pt: „Bajkowy bałagan”;
Ilustracje do powyższego wiersza, ilustracje popularnych postaci i rekwizytów bajkowych;
płyty CD z nagraniem utworów muzycznych: „ Abra-kada-bra” i „Krasnoludków siedmiu Śnieżka ma”;
sylwety Krasnoludków oraz napisy ich nazw;
kuleczki z gazety i kolorowe trójkąty wycięte z krepiny.
Przebieg zajęcia:
I. Poznanie piosenki: „ Abra kada-bra” - omówienie postaci bajek i baśni występujących w piosence – wprowadzenie w tematykę zajęć;
„ABRAKADABRA” ( sł .i muz. J. Nowosad)
1.Ali Baba, Arab z bajki
W swym sezamie pali fajki,
Śmiały Sindbad przygód szuka,
Co dzień któraś w drzwi mu puka.
Ref. Abrakadabra, piękny bajek świat,
Abrakadabra bawi nas.
Abrakadabra piękny bajek świat,
Czaruje dzieci już od lat.
2. Baba Jaga każe miotle
Muchomory mieszać w kotle,
A kot w butach, grając w karty,
Przegrał buty-to nie żarty.
Ref. Abrakadabra...
3.Krasnoludki z Guliwerem,
Jeżdżą sobie dziś rowerem,
Smok wawelski zjadł barana,
I brzuch boli go od rana.
Ref. Abrakadabra... Abrakadabra bawi nas.
Abrakadabra piękny bajek świat,
Czaruje dzieci już od lat.
II. „Bajkowy bałagan” - wysłuchanie ilustrowanego wiersza A. Bomby nawiązującego do bajkowych utworów literackich;
„Bajkowy bałagan” - Anna Bomba – część I
Spotkały się bajki w przedszkolu,
ciekawe, czy dobrze je znacie...
Nie mówiąc nic wcześniej nikomu,
zmieniły bajkowe postacie.
Kapturek już nie był Czerwony,
Kopciuszek na miotle przyleciał,
królewicz nie chciał mieć żony,
Kot w butach przed myszą uciekał.
Małgosia zgubiła gdzieś brata,
trzy świnki na zamku mieszkały.
Pinokio nauczył się latać,
syrence krasnale śpiewały.
I zrobił się wielki bałagan!
Wilk płakał, a babcia się śmiała,
bo przecież, jak trafić do bajki?
Gdy treść się w niej pomieszała?
III. Omówienie treści wiersza w oparciu o pytania nauczyciela:
- Co się wydarzyło w przedszkolu?
- Dlaczego w bajkach zrobił się bałagan?
- Co się stało z Czerwonym Kapturkiem?
- Na czym przyleciał Kopciuszek?
- Dlaczego Królewicz był smutny?
- Przed kim uciekał kot w butach?
- Kogo zgubiła Małgosia?
- Gdzie zamieszkały trzy świnki?
- Czego nauczył się Pinokio?
- Komu śpiewały Krasnale?
- Jak zachowywali się wilk i babcia?
- Co zrobiły dzieci?
IV. „ W świecie bajek” - zabawa ruchowa rozwijająca spostrzegawczość: swobodne poruszanie się po sali w rytm muzyki, na przerwę w muzyce zatrzymanie się i odgadywanie wybranych postaci bajkowych na podstawie części obrazków pochodzących od tych postaci oraz szukanie w sali rekwizytów pasujących do nich;
V. „Porządek w bajkach” - zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem słów rymowanki: „ Porządek w bajkach zrobimy, postacie w mig połączymy!”. Zabawa polegająca na połączeniu wybranego obrazka z postacią z bajki z obrazkiem pasującym do niego oraz nazwaniu bajki, z której pochodzą obrazki;
Po połączeniu obrazków do siebie pasujących, dzieci przy pomocy nauczycielki próbują nazwać tytuły bajek, z których pochodzą te obrazki. Następnie nauczycielka odczytuje drugą część wiersza
„Bajkowy bałagan” - Anna Bomba – część II
Szczęśliwie się wszystko skończyło,
wszak dzieci bajki te znały
Zrobiły porządek w książeczkach,
postacie się już nie zmieniały.
Syrenka pięknie śpiewała,
krasnale Śnieżkę kochały.
Małgosia znalazła brata,
trzy świnki dom zbudowały.
Kapturek znów był Czerwony,
Kot w butach zadziwiał sprytem.
Pinokio z drewnianej kukiełki
stał się prawdziwym chłopczykiem.
I jak to w bajeczkach bywa,
królewicz znalazł Kopciuszka,
bo dobro zawsze wygrywa,
tak szepnę wam dziś do uszka.
VI. Śpiew i ilustracja ruchowa piosenki, pt: „Krasnoludków siedmiu Śnieżka ma”;
VII. Czytanie globalne nazw Krasnoludków występujących w piosence i próba przyporządkowania ich do odpowiedniej sylwety Krasnoludka;
VIII. Zabawa słowotwórcza - wymienianie cech charakterystycznych dla poszczególnych krasnoludków – na podstawie ich imion;
Mędrek – mądry, wszystko wie...
Gburek – nie uśmiecha się, smutny, nie zadowolony...
Apsik – kicha, chory...
Wesołek – wesoły, uśmiechnięty...
Śpioszek – lubi spać...
Gapcio - gapa
Nieśmiałek – wstydzi się, nieśmiały....
IX. Zabawa matematyczna: przeliczanie kolejno krasnoludków w oparciu o sylwety – kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi;
X. „ Cukierki Baby Jagi”: doskonalenie małej motoryki. Działalność polega na wykonaniu przez dzieci po kilka kolorowych cukierków z wykorzystaniem trójkątów wyciętych z krepiny i uformowanych kuleczek z gazety.
XI. Podsumowanie zajęć – prezentacja wykonanych przez siebie cukierków;
Zabawa matematyczna„ Kosze pełne słodkości” -Wkładanie cukierków do koszyczków według kolorów – wspólne przeliczanie cukierków w koszykach, porównywanie liczebności zbiorów. Układanie kolejno koszyczków według ilości cukierków.
Realizacja: Anna K.