Wakacje - scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 5-6-latki
Prowadząca: mgr Agnieszka Kawik
Temat dnia: „Wakacje”.
Cele ogólne:
Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu literackiego.
Kształtowanie umiejętności budowania dłuższej wypowiedzi.
Zapoznanie ze słowami, melodią i rytmem piosenki.
Kształcenie słuchu muzycznego.
Cele operacyjne: (dziecko...) -koncentruje uwagę;
- wypowiada się na temat wiersza; - wycina i przykleja brakujące elementy; - przykleja na kartkę gotowe elementy; - dba o porządek po skończonej pracy; - układa wielozdaniowa wypowiedź; - śpiewa piosenkę („ Wakacje”);
- zna tekst I i II zwrotki oraz powtarzającego się refrenu;
- ilustruje ruchem słowa piosenki;
- odpowiada na pytania;
- umie bawić się przy muzyce; - wyklaskuje rytm refrenu
- reaguje na polecenia rodzica
- bierze udział w zabawie ruchowej.
Metody:
Czynne – zadań stawianych do wykonania.
Słowne – rozmowy.
Oglądowe – pokaz.
Formy: praca grupowa oraz indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Wiersz pt. „Wakacyjne przygody” D. Kossakowskiej.
- Płyta CD z piosenką „Wakacje”.
- Wyprawka-Sześciolatek - razem uczymy się – puzzle. - Kartka A4,, nożyczki, klej .
Przebieg:
1.Wakacyjne echo – zabawa umuzykalniająca. Rodzic wyśpiewuje dowolne teksty (z podziałem na sylaby) związane z wakacjami, a dzieci jak echo powtarzają je kilka razy: dźwięk niski i dwa dźwięki wysokie (np. la-to tu); trzy dźwięki wysokie i jeden niski (np. wa-ka-cji czas); siedem początkowych dźwięków piosenki „Jedzie pociąg z daleka” (np. wa-ka-cyj-ny nad-szedł czas); dziewięć początkowych dźwięków piosenki „Wlazł kotek” (np. na-de-szły wa-ka-cje to już czas).
2. „Wakacyjne przygody” – słuchanie wiersza D. Kossakowskiej.
Chcę biegać po plaży i kąpać się w wodzie.
I ciągle chcę marzyć o wielkiej przygodzie.
Chcę łapać motyle oraz zbierać kwiaty.
To jest też zadanie dla mamy i taty.
Wakacyjna pora, przygód będzie wiele.
Będą się bawić wszyscy przyjaciele.
Bezpiecznie nad wodą i bezpiecznie w górach.
Biegamy po plaży i bujamy w chmurach.
3. Rozmowa na temat wiersza.
Co chce robić bohater wiersza?
O czym marzy bohater wiersza?
Jakie zadanie ma dla mamy i taty?
W jakich miejscach przyjaciele spędzą wakacje?
O czym należy pamiętać podczas wakacyjnych zabaw?
4. Wyprawka, s. 36. Dzieci wycinają puzzle. Układają je w całość według wzoru, a następnie przykleją na kartce A4.
5. „Na plaży” – redagowanie wypowiedzi słownej. Dzieci w oparciu o ułożone puzzle redagują wielozdaniową wypowiedź słowną.
6. „Piłki” – zabawa z elementem podskoku. Dzieci wykonują podskoki obunóż w miejscu, naśladują niskie i wysokie odbijanie piłki, toczenie się piłki po ziemi (dzieci toczą się po podłodze).
7. „Wakacje” – słuchanie piosenki.
I Czas wakacji się zaczyna,
pora odpoczywać.
Słońce, morze na nas czeka,
góry czas zdobywać.
Ref: Bo ja kocham wakacje,
kocham wakacje, jezioro i las.
Podróże dalekie, podróże dalekie i wesoły czas./2x
II Na wyprawę czas wyruszyć,
poznać coś nowego.
Zapamiętać jak najwięcej mój drogi kolego.
Ref: Bo ja kocham wakacje...
8.Omówienie piosenki.
Co robimy w czasie wakacji?
Jakie miejsca czekają na nas?
Za co kochamy wakacje?
Po co wyruszamy na wakacyjne wyprawy? Zwrócenie uwagi na budowę piosenki, jej tempo i nastrój.
9.Nauka refrenu. Dzieci powtarzają za rodzicami słowa refrenu. Wypowiadają tekst cicho, głośno, szeptem. Powtarzają tekst z jednoczesnym wyklaskiwaniem rytmu. Śpiewają refren wspólnie z rodzicami.
10.Ćwiczenie oddechowe. Dzieci wykonują trzy głębokie wdechy nosem z uniesieniem w górę rąk i wydechy z opuszczeniem rąk.
11.Nauka zwrotek piosenki. Dzieci śpiewają piosenkę wspólnie z rodzicami i poruszają się swobodnie po pokoju. Podczas refrenu zatrzymują się i miarowo klaszczą.
12.Improwizacja ruchowa. Dzieci słuchają piosenki i tańczą w rytm muzyki.