Scenariusz lekcji przyrody w szkole podstawowej
Temat : Kierunki geograficzne są przydatne podczas wycieczki
Cel główny: Ugruntowanie wiedzy na temat kierunków geograficznych.
Cele operacyjne ( szczegółowe):
Uczeń zna :
– definicję widnokręgu i linii widnokręgu.
– nazwy kierunków głównych ( polskie i angielskie skróty)
– sposób wyznaczania kierunku północnego w słoneczny dzień.
Uczeń potrafi:
przygotować się do wycieczki
określić wyposażenie plecaka podczas wycieczki w góry
wymienić kierunki geograficzne
podzielić kierunki geograficzne na główne i pośrednie
wyznaczyć pozostałe kierunki główne, znając kierunek północny.
określić kierunki geograficzne różnych obiektów w stosunku do miejsca obserwacji.
zastosować znajomość kierunków geograficznych w praktyce
określić kierunek geograficzny na podstawie budowy korony drzewa, czy budowy mrowiska
Metody:
– słowna – pogadanka, ćwiczeniowa, burza mózgów
Materiały dydaktyczne:
– karty pracy
– kartki z nazwami kierunków geograficznych
– igła
– magnes
– naczynie z wodą
– liść lub kawałek chusteczki
Przebieg lekcji:
I Część wstępna ( 10 min.)
– czynności organizacyjne na lekcji : sprawdzenie obecności uczniów, sprawdzenie zadania domowego.
– Nauczyciel zadaje pytanie :Jak przygotować się do wycieczki i co z sobą zabrać? Uczniowie mają czas na zastanowienie się, a następnie wymieniają potrzebne przedmioty przydatne na wycieczce ( Burza mózgów). Dzieci opowiadają co przyda się podczas wyprawy górskiej. Jeden uczeń zapisuje niezbędny ekwipunek na tablicy.
Uczniowie określają definicję widnokręgu i linii widnokręgu
II Część główna ( 30 min.)
– Nauczyciel rysuje na tablicy różę wiatrów. Uczniowie wymieniają znane im kierunki geograficzne, dzielą je na główne i pośrednie, a następnie nauczyciel wręcza wybranym uczniom kartki z wypisanymi głównymi kierunkami geograficznymi. Dzieci mają za zadanie przypiąć kartki we właściwych miejscach na tablicy. Następnie uczniowie otrzymują kartki z pośrednimi kierunkami i z angielskimi skrótami, które również muszą przypiąć we właściwych miejscach. Dzieci wraz z nauczycielem weryfikują poprawność wykonania zadania i poprawiają ewentualne błędy
– Rozdanie kart pracy i uzupełnienie schematu kierunkami geograficznymi
– Nauczyciel rysuje na tablicy schemat terenu, a uczniowie określają kierunek, w którym trzeba się poruszać celem dotarcia do określonego obiektu.
– Nauczyciel jeszcze raz rozdaje uczniom kartki z kierunkami geograficznymi. Uczniowie muszą ustawić się we właściwej kolejności zgodnie z otrzymanym kierunkiem. Najpierw jednak trzeba określić północ w rzeczywistości. W tym celu nauczyciel pokazuje jak zbudować kompas wodny, który określi północ. Na tej podstawie uczniowie określają pozostałe kierunki geograficzne i ustawiają się w klasie.
– Rozdanie ćwiczeń – kierunki geograficzne na wesoło. Na kartce jest zaszyfrowany dowolny rysunek, np. kot, jabłko... za pomocą skrótów angielskich nazw np. 1 NE, 3 E, 5 S itd. Chętny uczeń wykonuje ćwiczenie na tablicy poruszając się według szyfru. W ten sposób dzieci zapamiętują kierunki geograficzne i sprawnie się nimi posługują.
III Zakończenie ( 10 min.)
– Określenie wschodu i zachodu słońca w różnych porach roku.
Wyrywkowe przepytanie z nazw pośrednich kierunków geograficznych i ich skrótów
Opracowała
Agnieszka Pempera