SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI
„11 LISTOPADA - ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI”
Temat: Polska – moja ojczyzna.
Data:08.11.2019r.
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości,
- poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny,
- doskonalenie umiejętności artystycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozumie znaczenie Święta Niepodległości Polski,
- poprawnie zachowuje się w czasie śpiewania hymnu,
- odnosi się z szacunkiem do symboli narodowych,
- recytuje wiersze, śpiewa piosenki o tematyce ojczystej i rytmicznie tańczy,
- poszerza słownictwo i doskonali dykcję,
- rozwija pamięć,
- bierze współodpowiedzialność za przebieg uroczystości.
Metody:
- słowne – recytacje, śpiew, pogadanka,
- czynne – zadań stawianych dziecku,
- oglądowe – taniec, pokaz, ekspresja muzyczno-ruchowa.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- z całą grupą,
- występ artystyczny.
Środki dydaktyczne:
płyta CD z nagraniami piosenek, tańców i utworów patriotycznych, wiersze o tematyce patriotycznej, stroje galowe dla wszystkich dzieci, kotyliony w kolorach narodowych dla każdego dziecka, dekoracja sceny przedszkolnej w barwach narodowych, napis „11 LISTOPADA DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI”.
Przebieg uroczystości:
Taniec przy muzyce poloneza ,,Marsz Husarii”
Wiersz pt. „11 listopada” L. Wiszniewski
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada!
Tym co zmarli za ojczyznę
Hołd wdzięczności
Polska składa.
I my przedszkolacy o tym pamiętamy
i dlatego dzisiaj tu się spotykamy.
Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty Polska miała kłopot z sąsiadami trzema. Zabrali nam ziemie i mówią: Nie ma Polski, nie ma! Źli ludzie zabrali nam Polskę. Ale Polacy bardzo kochali swój kraj. Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918 roku odzyskali Polskę – dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę.
Czy wiesz, jaki to znak:
W czerwonym polu biały ptak?
- Wiem – odpowiedział Janek mały
To jest znak Polski,
Orzeł Biały.
„Biały orzeł wzbić się nie może”- improwizacja ruchowa grupa VII
Wiersz grupa VII
Polacy tak jak inne wielkie narody mają swoje bardzo ważne znaki. Czy wiecie jakie to znaki? Wasi koledzy na pewno je znają.
Kto ty jesteś?
- Polak mały.
Jaki znak twój?
- Orzeł biały.
Gdzie ty mieszkasz?
- Między swymi.
W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
A w co wierzysz?
W Polskę wierzę.
Improwizacja ruchowa grupa III
Naszym bardzo ważnym znakiem jest hymn państwowy.
HYMN NARODOWY
To taka ważna pieśń
Co radość w sercu ma nieść
Każdy przedszkolak powinien go znać
i kiedy zabrzmi wiedzieć, że należy wstać
DO HYMNU
Zaśpiewanie hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”
PO HYMNIE
A teraz zapraszam dzieci, aby opowiedziały nam o innych bardzo ważnych znakach dla Polaków .
„Barwy ojczyste” Czesław Janczarski
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
a na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste.
Wiersz grupa IV
Wiersz i improwizacja ruchowa grupa II
Data 11 listopada 1918 roku jest jedną z najważniejszych w historii naszej ojczyzny. Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość czyli wolność. Dzięki bohaterstwu polskich żołnierzy, którzy wywalczyli wolność dla naszej Ojczyzny, dlatego dzisiaj możemy radośnie spędzać czas w przedszkolu.
Zapraszamy do wspólnego zaśpiewania piosenki
Piosenka „Jesteśmy Polką i Polakiem”
Podziękowanie za udział w konkursie plastycznym „POLSKA – OJCZYZNA NASZA”, wręczenie nagród, wyróżnień i dyplomów.
Wręczenie dyplomów grupom za wykonanie kotylionów i aktywny udział w uroczystości z okazji „11 LISTOPADA - ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI”