X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44979
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienny deszczyk - konspekt zajęcia dla 4-latków

Konspekt zajęć dla dzieci 4 letnich
prowadzonych przez nauczycielkę Annę Korpal
w obecności Dyrektora

Temat zajęć: „Jesienny deszczyk”
Data: 9 XI 2017r.

Cele główne:
wprowadzenie dzieci w świat wartości moralnych oraz tworzenie sytuacji sprzyjających rozumieniu i przeżywaniu tych wartości;
wdrażanie wychowanków do przejawiania oznak życzliwości, dobroci i koleżeństwa wobec innych;
kształtowanie umiejętności skupienia uwagi oraz wypowiadania się na określony temat;
kształtowanie prawidłowej percepcji i nazw kolorów;
rozwijanie myślenia twórczego oraz wyobraźni dziecęcej;
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
kształtowanie umiejętności odwzorowywania oraz układania rytmów;
usprawnianie drobnych ruchów rąk oraz rozwijanie sprawności manualnej;
doskonalenie ekspresji muzyczno-ruchowej;
Cele szczegółowe:
nazywa i wyraża poznane emocje;
dba o właściwe relacje z innymi, rozumie znaczenie zgodnego współżycia opartego na przyjaźni;
uważnie słucha opowiadania oraz wypowiada się na jego temat;
rozpoznaje i nazywa podstawowe kolory;
tworzy rysunek plastyczny według własnego pomysłu;
układa kropelki według konkretnego wzoru oraz inwencji własnej;
układa rytm podany przez nauczyciela;
porusza się w rytm słyszanej muzyki;

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Metody: czynna , słowna
Pomoce dydaktyczne:
tekst opowiadania „Historia tęczy”, sylwety do opowiadania (słoneczko, chmurka, kolorowe kropelki), płyta CD z nagraniem utworów muzycznych, szablony kolorowych kropelek, kolorowe szarfy, gazety;
Przebieg zaj ęcia:
1. Śpiew i ilustracja ruchowa piosenki „Hej witam Was”;
2. Słuchanie opowiadania nauczycielki, pt: „Historia tęczy” ilustrowanego sylwetami;
„Historia tęczy”
Pewnego jesiennego dnia ciągle padał deszczyk a w kałóży zbierało się coraz więcej różnobarwnych kropelek. W pewnej chwili kropelki te zaczęły się ze sobą kłócić. Każda z nich uważała, że jest najpiękniejsza, najmądrzejsza i najlepsza.
Zieleń powiedziała:
- Jest oczywiste, że jestem najważniejszym kolorem. Jestem piękna i nie ma beze mnie wiosny, ani lata. Jestem kolorem trawy, drzew, liści. Beze mnie świat byłby smutny.

Przerwał jej niebieski:
- Patrzysz tylko na ziemię; a co z morzem i niebem? To ja nadajęim kolor. Ja pomalowałem caluteńkie niebo, każdąrzekę, jezioro, morze, ocean. Jestem niezbędny i najważniejszy!

Kolor żółty uśmiechnął się swoim zwyczajem:
- Jesteście wszystkie bardzo ważne, ale to ja przynoszę światu uśmiech, radość, ciepło. Słońce jest żółte, księżyc jest żółty, gwiazdy są żółte. Wszystko, co pomaluję jest takie piękne, że wszyscy patrzą na to z zachwytem!

Czerwień nie mogła znieśćtego długiego wywodu:
- Ja jestem ponad wami wszystkimi bo ja jestem kolorem serca – miłości. Jestem też kolorem ognia. Daję ludziom ciepło. Beze mnie nie można się obejść!

Spór kolorów trwał i coraz bardziej się wzmagał. Nagle na niebie pojawiła się wielka czarna chmura i powiedziała: - Jesteście niemądre kolory! Wszystkie jesteście piękne, jak motyle, jak kwiaty. Tak mi smutno jak słucham waszej kłótni! I chmura zaczęła płakać gęstym deszczem.

W tej chwili na niebie pojawiło się słońce i powiedziało:
- Nie płacz chmuro, a wy kolory, przestańcie się kłócić. Weźcie się za ręce i namalujcie na
niebie coś pięknego razem, aby było widać was wszystkie.

Kolory zaczęły malować na niebie różnobarwne pasy i tak powstała tęcza. Na jej widok chmurka się uśmiechnęła, a słoneczko stało się jeszcze weselsze!

3. Rozmowa na temat opowiadania w oparciu o pytania nauczyciela:
- Jakie kolory kłóciły się ze sobą i dlaczego?
- Czy kolory miały rację?
- Kto był smutny z powodu kłótni kolorów?
- kto rozstrzygnął kłótnie i w jaki sposób?
- Co pojawiło się na niebie?

4. Taniec w rytm muzyki z gazetami (rytmiczne wyklaskiwanie oraz unoszenie kolan );
5. Układanie szablonów kolorowych kropelek według wzoru nauczyciela oraz tworzenie ciekawych kompozycji według inwencji własnych – prezentowanie swoich pomysłów;
6. Zabawa muzyczna przy piosence: Jaś i Margolcia „Kolorowy deszczyk” – wspólne śpiewanie piosenki oraz układanie kolorowych kropelek zgodnie z jej treścią;

7. Zabawa dydaktyczna „Kolorowe rytmy” - układanie rytmu podanego przez nauczyciela z wykorzystaniem trzech kolorów kropelek;

8. Ilustracja muzyczno – ruchowa utworu „Błyskawica – grzmot” z wykorzystaniem kolorowych szarf;

9. Ułożenie na dywanie tęczy z wykorzystaniem kolorowych szarf;

10. Praca plastyczna – malowanie tęczy według pomysłów własnych z wykorzystaniem pasteli.

Realizacja: Anna K.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.