Konspekt zajęcia przeprowadzonego
w obecności Pani Dyrektor
w grupie dzieci 6 – letnich
w zakresie kształtowania gotowości do nauki czytania
Temat zajęcia: „Jesienna zabawa z wyrazami”.
Data: 31 X 2019r.
Nauczyciel prowadzący: Anna Korpal
Cele główne:
Zapoznanie z jesiennymi zwyczajami zwierząt leśnych , zachęcanie do podejmowania zabaw językowych i czytelniczych;
Aktywizowanie logicznego myślenia oraz kordynacji wzrokowo-słuchowej poprzez rozwiązywanie zagadek;
Doskonalenie umiejętności niezbędnych do nauki czytania tj. porównywanie, umiejętność dokonywania analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej wyrazów i zdań ( głoskowanie, wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie wyrazów, wyodrębnianie wyrazów w zdaniach);
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania nauczyciela i dokładnego wykonywania poleceń;
Wprowadzenie dzieci do czytania globalnego;
Rozwijanie ekspresji muzyczno-ruchowej oraz poczucia rytmu;
Doskonalenie percepcji wzrokowej;
Doskonalenie umiejętności matematycznych – liczenie na konkretach;
Metody pracy:
metoda syntetyczna ( przechodzenie od elementu w całość);
metoda fonetyczna ( rozkładanie wyrazu na dźwięki);
metoda analityczna ( połączenie wyrazu z ilustracją);
metoda czytania globalnego;
Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa
Pomoce do zajęć:
zagadki i ilustracje i zapis graficzny dotyczący leśnych zwierząt;
sylwety kolorowych listków z różnymi obrazkami oraz koperty oznaczone odpowiednimi literami;
rebusy
kolorowe klamerki oraz ilustracje przedstawiające zapis graficzny zdań;
płyty CD z nagraniami utworów muzycznych
kartki z gazet
orzeszki lub kasztany;
tekturowe koła z napisem różnych wyrazów;
ilustracje i napisy przedstawiające różne zjawiska pogody ( deszcz, grzmot, wiatr i tęcza).
Przebieg zajęć:
I. Rozpoczęcie zajęć piosenką „ Wiewióreczka” - wspólne śpiewanie piosenki;
II. Zabawa dydaktyczna „Śpi czy nie śpi?” - rozwijająca logiczne myślenie i spostrzegawczość wzrokową oraz wprowadzająca do nauki czytania;
- odgadywanie zagadek wzrokowo-słuchowych dotyczących tematu zwierzątek leśnych,
- przyporządkowanie odpowiedniego napisu do ilustracji zwierząt,
- grupowanie zwierząt na te, które zasypiają i nie zasypiają zimą;
III. „Co słychać u zwierząt jesienią?” - słuchanie ciekawostek na temat wybranych zwierzątek leśnych, dostrzeganie zdań nieprawdziwych – utrwalenie wiadomości dzieci dotyczących życia zwierząt leśnych;
IV. „Jesienne odgłosy” - zabawa rytmiczna do utworu Batii Strause z wykorzystaniem orzechów i gazety;
V. Ćwiczenie słuchu fonematycznego – przyporządkowanie obrazkówdo koperty z odpowiednią literą – kształtowanie umiejętności wyróżniania głosek w nagłosie wyrazów;
VI. „Jesienne porządki” - segregowanie obrazków według odpowiedniej liczby liter w wyrazie - dokonywanie analizy dźwiękowej wyrazów;
VII. Ilustracja ruchowa piosenki „Deszczyk pada” poprzedzona czytaniem globalnym zjawisk jesiennej pogody (deszcz, wiatr, błyskawica, grzmot, tęcza) z wykorzystaniem ilustracji;
VIII. Zabawa dydaktyczna „Pociągi wyrazowe” - rozwijanie umiejętności dokonywania analizy wyrazowej zdań w oparciu o ilustracje;
IX. „Rebusy” - próba rozwiązania rebusów oraz dczytywanie hasła
X. „ Sudoku owocowo – warzywne” - ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej - uzupełnianie pustych pól odpowiednimi obrazkami;
XI. Zabawa ruchowa „Wyrazowe kałuże” z wykorzystaniem tamburyna, wprowadzająca do nauki czytania ( szukanie wybranych liter w wyrazach, podejmowanie próby globalnego odczytania wyrazu ).
XII. Zakończenie zajęć masażykiem relaksacyjnym w parach z wykorzystaniem utworu: „Deszczyk pada”
Realizacja: Anna Korpal