prac. Dominika Rajca
Scenariusz zajęc terapeutycznych dla dziecka z zespołem Aspergera.
Temat: Moje ciało- kształtowanie obrazu własnego ciała oraz orientacji w schemacie własnego ciała.
Grupa wiekowa: 3-latki
Czas trwania: 15-20 min
Cel główny;
- kształtowanie obrazu i schematu ciała.
-doskonalenie umiejętności orientowania się w schemacie własnego ciała.
Cele szczegółowe;
-nazywanie części ciała
-nabywanie świadomości własnego ciała
-zmniejszenie wrażliwości na bodźce dotykowe
-poprawa kontaktów społecznych
-dziecko nawiązuje współprace z innymi, uczestniczy w zabawach
Rodzaje aktywności dziecka:
-ruchowa
-słowna
-twórcza
Metody:
-naśladowcza, pokaz
-aktywizujące (aktywne słuchanie muzyki wg B. Strauss)
-praktycznego działania
Formy pracy;
-indywidualna
-w parach
Pomoce:
płyta z muzyką, odtwarzacz CD, pieczki kolczaste dla kazdego dziecka, duża postać człowieka na tablicę magnetyczną i magnesowe części ciała, woreczki dla każdego dziecka, chusta animacyjna.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie- zabawa integrująca
Dzieci poruszają się w rytmie muzyki, gdy muzyka milknie, wykonują polecenia w parach np.:
- ramię do ramienia
- dłoń do dłoni
- plecy do pleców
- kolano do kolana
- nos do nosa
2. Zabawa ze spiewem. „ Niedzwiadek”
Dzieci ustawione w kręgu śpiewają piosenkę „Niedźwiadek” ilustrując ją ruchem:
Jedna łapka, druga łapka,
Ja jestem niedźwiadek,
jedna nóżka, druga nóżka,
A to jest mój zadek.
Lubię miodek, kocham miodek,
I kradnę go pszczółkom,
Jedną łapką, drugą łapką,
Albo ciągnę rurką.
Piosenkę tę dzieci śpiewają dwukrotnie, przy czym drugie wykonanie jest znacznie szybsze.
3. Wyczucie własnego ciała: zabawa Nasze ciało jest instrumentem.
Dzieci siedzą w kręgu i naśladują nauczyciela: klaskanie, tupanie
nogami, klaskanie językiem, cmokanie, syczenie, uderzanie dłońmi o nadęte policzki, klaskanie
dłońmi o kolana, klaskanie dłońmi o podłogę.
4. „Moje ciało”- układanie obrazka na tablicy z magnetycznych elementów.
Na tablicy jest kontur ciała, dzieci losują poszczególne części i przypinaja je na tablicy magnetycznej.
5. Ćwiczenia dotykowe;
masowanie ciała piłeczkami z kolcami, nazywanie masowanych cześci ciała.
6. Zakończenie zajęć – ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne
Pozycja siedząca na piętach, w klęku i siadzie skrzyżnym
Wdech – ręce do góry, wydech – opuszczenie rąk, plecy proste
Wdech – pozycja wyprostowana, wydech – skłon w przód
Wdech – pozycja wyprostowana, wydech – skłon w bok (w lewo i w prawo)
Można w tle włączyć muzykę relaksacyjną, na przykład szum morza, wodospadu.