Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich
Temat: Zdrowo się odżywiamy
Cel główny: Kształtowanie postawy prozdrowotnej
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Wie, czemu służy zdrowe odżywianie;
• Rozumie dlaczego należy wykonywać zabiegi higieniczne i czemu one służą;
• Rozumie znaczenie czystości dla zdrowia;
• Wymienia elementy piramidy zdrowego żywienia i nazywa je;
• Rozróżnia poszczególne piętra piramidy zdrowego żywienia.
Metody:
Czynna, słowno-oglądowa.
Forma:
Grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Zdjęcia przedstawiające zdrowe i niezdrowe jedzenie, kolorowanki z żywnością, piramida do wspólnego uzupełnienia, wiersz I. Salach, papierowe talerzyki, kredki.
Przebieg:
1. Powitanie dzieci zabawą „Witamy się uśmiechem”.
2. Rozmowa z dziećmi na temat co to znaczy zdrowo się odżywiać? Zadanie dzieciom pytań czy one zdrowo się odżywiają.
3. Przeczytanie opowiadania I. Salach „Co lubi jeść Zosia?”
.Co lubi jeść Zosia - Iwona Salach
Przy posiłku dzieci siedzą prosto, przysunięte do stolika, ani okruszynka nie może spaść na podłogę. Śniadanie już zjedzone, a tu wchodzi pani Ela i niesie coś w miseczce. Wielka radość: jabłuszka i marchew. Nie wszyscy się jednak cieszą. Przy trzecim stoliku siedzi Zosia. Wcale nie jest zadowolona z tego, że na talerzyku leży jabłko i marchew.
- Zosiu, dlaczego nie jesz? - pyta Pani.
- Bo nie lubię - odpowiada nachmurzona Zosia.
- Kto jeszcze nie lubi owoców i warzyw? - zapytuje Pani.
- My lubimy! - odpowiadają zgodnie dzieci.
- A co ty lubisz Zosiu? - zagadnął ją Piotruś.
- Najbardziej to cukierki i czekoladę - odparła Zosia.
- Ale one nie są zdrowe, od słodyczy psują się zęby! stwierdził Piotruś.
Pani uśmiechnęła się do dzieci.
- Rzeczywiście, gdy zjadamy zbyt wiele słodyczy, to mogą się popsuć zęby, a od twardych owoców i warzyw są coraz mocniejsze i zdrowsze.
- Tak jak moje - powiedział Adaś i na dowód tego zaczął chrupać marchew.
- I moje... i moje.. - przekrzykiwały się dzieci.
Zerka Zosia w prawo - dzieci chrupią marchewkę. Zerka w lewo - jedzą jabłuszka.
- A mogę tylko kawałeczek? - zaczęła nieśmiało.
- Oczywiście - odparła pani - jeżeli codziennie zjesz tylko kawałeczek marchewki, to na pewno wystarczy. Ale pamiętaj... codziennie. Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania. Dzieci odpowiadają na pytanie co Zosia lubi jeść, dlaczego warto próbować nowych rzeczy.
4. Nauczyciel wykłada dwa talerze przed dziećmi. Ich zadaniem jest na odpowiednie talerze położyć odpowiednie jedzenie. Na jednym talerzu leżą zdrowe jedzenie, na drugim niezdrowe. Dzieci odpowiadają na pytanie, które produkty należy jeść aby być zdrowym.
5. Wspólne wykonanie piramidy zdrowego żywienia. Dzieci kolorują produktu, wycinają je, a następnie przyklejają na odpowiednim piętrze piramidy.