Konspekt lekcji wychowawczej
Temat : Akceptacja siebie- akceptacją innych.
Cele :
• Uczniowie rozumieją pojęcie samoakceptacji i poczucie wartości własnej
• Uczniowie dostrzegają pozytywne cechy u siebie i innych
• Uczniowie potrafią okazać sympatie kolegom i innym uczestnikom warsztatu
Klasa : II Czas trwania: 45 min.
Prowadzący warsztat : psycholog
Metody : burza mózgów, praca indywidualna, praca w grupach, mini-wykład
Formy : warsztat
Przebieg:
1. Powitanie i przedstawienie tematu.
2. Co to jest samoakceptacja ?- burza mózgów, zapisanie pomysłów na tablicy.
3. Mini-wykład:
• czy akceptacja siebie = akceptacji innych
• nie lubię siebie= inni mnie też nie lubią – samospełniająca się przepowiednia
• akceptacja siebie= akceptacji wad i zalet- przyjęcie „maski” nie sprzyja rozwojowi samoakceptacji
4. Wady i zalety- zapisz na kartce po dwa:
• co w moim wyglądzie mi się podoba
• co mi się podoba w moich cechach charakteru
• umiejętności / talent
• co mi się udało zrobić / osiągnąć
• z kim mam szczególnie dobre relacje
• marzenia
• linia życia
co osiągnąłem co chcę zrobić
data urodzin---------------------dziś--------------------------------data
śmierci
5. Wybrane osoby omawiają swoją prace na forum grupy lub praca w małych grupach celem uzyskania informacji zwrotnej.
6. Niewerbalne okazywanie sympatii w kręgu wybranej i odważnej osobie, przez wszystkich, którzy lubią tę osobę. Zadanie przeznaczone jest dla chętnych i odważnych.
Jeśli starczy czasu lub zamiast punktu 5.
7. Lista krążąca w kręgu- każdy każdemu wpisuje na podpisaną imieniem listę cechę jaką lubi w danej osobie.
Odczytanie indywidualne i wyjaśnienie wątpliwości.
8. Podsumowanie i zakończenie warsztatu.
Opracowała : Roma Kujawa
Literatura:
1. Tokarczuk O.(red)( 1994)„ Grupa bawi się i pracuje” UNUS , Wrocław
2. Jonson Dawid W.(1992) „Podaj dłoń” Instytut Psychologii Zdrowia i Trzeźwości, Warszawa
3. Ballard R. (red) (2002) „Jak żyć z ludźmi” MEN
4. „To jest Twoja Decyzja” (1992) Instytut Matki i Dziecka ,Warszawa