X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44911
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wycieczka po Bartoszycach - co wiem o moim mieście

Scenariusz zajęć w grupie 5- latków

Temat: „Wycieczka po Bartoszycach- co wiem o moim mieście”.

CELE OGÓLNE:
• Dzielenie się wiadomościami na temat swojego miasta poprzez różne zabawy.
• Utrwalenie adresu zamieszkania.
• Wzbogacenie zasobu słów o nowe wyrazy.
• Uwrażliwienie na piękno naszego miasta.

CELE OPERACYJNE:
dziecko:
• zna nazwę miejscowości w której mieszka
• zna legendy związane z miejscem zamieszkania
• wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa;
• nazywa zabytki miasta Bartoszyce
• uczestniczy w organizowanych zabawach ruchowych, porusza się w rytm muzyki
• wykonuje w zespole pracę plastyczną
• porządkuje miejsce po wykonaniu zadania
REALIZOWANE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
I. Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich, wykonuje różne formy ruchu : bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
II. Emocjonalny obszar rozwoju dziecka:
1) rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem;
11) dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
III. Społeczny obszar rozwoju dziecka:
2) odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej;
3) posługuje się swoim imieniem, nazwiskiem, adresem;
6) nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość;
IV. Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
2) wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach;
5) odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki;
7) eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki;
9) czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie;
10) wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kontur Polski
- płyta CD
- ilustracje Bartoszyc, koperty
- szarfy
- wycięte białe elementy do herbu Bartoszyc
- klej, czarna farba, czarny papier
- odznaka dla każdego dziecka
- niebieski materiał

METODY :
- aktywizujące;
- oparte na słowie;
- oparte na praktycznej działalności dziecka

FORMY:
- zespołowa
- indywidualna
- grupowa

Przebieg:

1. Piosenka na powitanie.
2. Zaproszenie w podróż po mieście w którym mieszkamy.
N: Czy wiecie jak nazywa się to miasto?
Dz: Bartoszyce.
N: Podczas tej podróży zobaczycie ciekawe miejsca i zabytki naszego miasta.
Wyruszamy w drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 1)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 1
Ułóżcie i naklejcie wszystkie elementy . Powiedzcie co powstało?- Herb Bartoszyc– wykorzystanie zegara daltońskiego i minutnika
N: Zobaczcie co jest w środku koperty ? Kto mi odczyta jaka to litera?
Dz: Litera B
( przyklejenie na tablicę litery)
N:Wyruszamy w dalszą drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 2 )- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 2
N:Zaznaczcie na mapie konturowej miasto Bartoszyce, rzekę Wisłę, stolicę Warszawę
N: Co jest w tej kopercie? Kto pomoże mi odczytać tą literę?
Dz: Litera A
( przyklejenie na tablicę litery)
N: Następną stacją będzie stacja 3 wyruszamy w drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 3)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 3
N:Jak nazywa się miasto w którym mieszkamy? Odszukajcie proszę ilustrację przedstawiające miasto Bartoszyce.
N: Czy w kopercie zajedzie się litera? Kto ją odczyta?
Dz: Litera R
( przyklejenie na tablicę litery)
N: Przed nami kolejna stacja wszyscy gotowi w drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 4)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 4
N:Czy znacie piosenkę o Bartoszycach ?
Dz: tak .
N: Zaśpiewajmy więc ją wspólnie .
N:Jak jest kolejna litera w kopercie ? Kto mi ją odczyta?
Dz: Litera T
( przyklejenie na tablicę litery)
N:Wyruszamy w drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 5)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 5
N: Moje miasto Bartoszyce- oglądanie prezentacji multimedialnej
N: Zobaczcie w kopercie mamy następną literę? Jaka to litera?
Dz: Litera O
( przyklejenie na tablicę litery)
N:Następną stacją będzie stacja 6 w drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 6)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 6
Zabawa w rzekę przy muzyce (wykorzystanie niebieskiego materiału)
N: Ciekawe czy w kopercie będzie kolejna litera? Jest. Kto mi ją odczyta ?
Dz: Litera SZ
( przyklejenie na tablicę litery)
N: Wyruszamy w drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 7)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 7
Ułóżcie proszę nazwy pod właściwymi obrazkami. ( Herb Bartoszyc, Brama Lidzbarska, Flaga Bartoszyc, Kamienne Baby)
N: W środku koperty jest litera? Kto ją odczyta?
Dz: Litera Y
( przyklejenie na tablicę litery)
N: Wyruszamy w drogę :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 8)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 8
Pudło pomysłów.
N:Odpowiedz na pytanie Chciałbym aby w moim mieście było.... ( wypisanie pomysłów dzieci i wrzucenie do pudełka )
N: Oprócz zadania w kopercie jest kolejna litera? Kto spróbuje ją odczytać?
Dz: Litera C
( przyklejenie na tablicę litery)
N:Ostatnią stacją jest stacja 9 do której teraz wyruszamy :zabawa przy melodii „Jedzie pociąg”( dzieci zatrzymują się na znak przy stacji 9)- nauczycielka odczytuje zadanie
Stacja 9
N: Wykonajcie Herb Bartoszyc i Flagę Bartoszyc.
Praca plastyczna- duży format ( praca zespołowa) – wykorzystanie zegara daltońskiego i minutnika
N: W środku koperty mamy ostatnią literę? Jaka to litera?
Dz: Litera E
( przyklejenie na tablicę litery)
N: Odczytajcie jaki wyraz powstał po połączeniu wszystkich liter.
3. „Prezentacja” – prezentacja swojej pracy innym zespołom.
4. Podsumowanie zajęcia – dzieci siedzą w kole, nauczycielka wręcza oznaki przyjaciela Bartoszyc.

Prowadząca: Katarzyna Michalec

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.