Konspekt lekcji z języka polskiego dla klasy VI szkoły podstawowej
Temat lekcji: Talent Wawrzusia.
Czas przeznaczony na realizację materiału dydaktycznego : 2 godziny lekcyjne .
Cele :
I WIADOMOŚCI
A. Zapamiętywanie wiadomości
Uczeń :
- wie, kim jest Wit Stwosz, oraz Antonina Domańska
- wie, jak wygląda ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie
- zna osoby ze środowiska artystycznego, które osiągnęły sukces pracą i talentem
- wie, dlaczego Stwosz podjął zamiar nauki Wawrzusia
- wie, co to są archaizmy
B. Zrozumienie wiadomości
Uczeń :
- rozumie znaczenie słowa ciżemka
- rozumie główny temat i myśl tekstu
- rozumie wątki i wydarzenia w tekście
- rozumie tematykę utworu i jego przekaz
- rozumie, że talent nie jest jedynym wyznacznikiem sukcesu
- wyjaśnia znaczenie wyrazu ciżemka
II UMIEJĘTNOŚCI
C. Stosowanie umiejętności w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
- przeczytać tekst ze zrozumieniem i podziałem na role
-określić główną myśl utworu
- omówić akcję, wyodrębnić wątki i wydarzenia
- rozwiązać karty pracy
- zaprojektować figurki do szopki bożonarodzeniowej
- scharakteryzować i ocenić bohaterów
- wyjaśnić własnymi słowami wybrane archaizmy
D. Stosowanie umiejętności w sytuacjach problemowych
Uczeń potrafi:
- opisać Ołtarz Mariacki
- podać inne przykłady osób, które dzięki swoim mecenasom, nauczycielom rozwinęły swój talent
E. Postawy
Uczeń:
- dba o kulturę żywego słowa na lekcji
- aktywnie uczestniczy w zajęciach
- rozróżnia pozytywne wartości w tekście: zrozumienie, chęć pomocy, pracowitość, skromność
Metoda: pogadanka, elementy metody podawczej, heureza, czynności twórczych
(wypełnianie kart pracy), behawioralna ( odwołująca się do doświadczeń z życia codziennego), aktywizująca, sytuacyjna.
Pomoce dydaktyczne : podręcznik do nauki języka polskiego – Teraz polski!, pod.red. A. Klimowicz, ISBN 978-83-267-2862-4, karty pracy dla każdego ucznia, notatka do zeszytu, karteczki, tablica multimedialna, komputer, szopka betlejemska, kadry z filmu Historia żółtej ciżemki, fotografie Ołtarza Mariackiego, średniowiecznej ciżemki, Jana Długosza współczesnych artystów, którzy osiągnęli sukces pomimo biedy i tych, którzy mieli swoich mentorów ( Steven Spielberg, Grażyna Torbicka, ks. Jan Twardowski), fotografie zabytków Krakowa .
Przebieg lekcji :
I FAZA ORGANIZACYJNA
Powitanie, sprawdzenie obecności, sprawy bieżące.
II FAZA ORIENTACYJNA
1. Zapisanie tematu zajęć na tablicy oraz określenie celów lekcji. (Celem lekcji jest uświadomienie uczniom, że talent, który otrzymujemy od Boga to cenny dar i od nas tylko zależy, co z nim zrobimy).
2. Pogadanka:
- Co to jest Waszym zdaniem talent? ( Przewidywalna odpowiedź uczniów: talent to umiejętności w jakimś zakresie)
- Kogo można nazwać mianem utalentowanego człowieka?
- Jak sądzicie, czy talent można zaprzepaścić? ( Przewidywana odpowiedź dzieci: jeśli się go nie rozwija, nie pracuje lub jeśli nie został dostrzeżony we właściwym momencie)
III FAZA OPERACYJNA
3. Przeczytanie z podziałem na role fragmentu książki Antoniny Domańskiej Historia żółtej ciżemki.
Przed przystąpieniem do głośnego czytania uczniowie odczytują notę biograficzną o Antoninie Domańskiej, zwracają uwagę na kluczowe miasto, w którym rozgrywają się wydarzenia jej powieści ( dla przypomnienia, nauczyciel pokazuje kilka slajdów z najważniejszymi zabytkami Krakowa, aby uczniowie mogli sobie wyobrazić miejsce, w którym dzieje się akcja oraz bohaterów).
Poznają znaczenie tytułu powieści ( nauczyciel pokazuje fotografię średniowiecznej ciżemki i krótko objaśnia jej znaczenie w kontekście utworu).
Polonista przypomina uczniom o właściwej dykcji, intonacji, o wczuciu się w role.
Prosi, aby uczniowie niezrozumiałe wyrazy zapisali na kartce.
Po przeczytaniu klasa przypomina sobie definicję archaizmu. Wyrazy archaiczne są tłumaczone.
4. Rozwiązywanie kart pracy
1.) Uczniowie określają czas i miejsce wydarzeń opisane we fragmencie powieści historycznej.
2.) Wymieniają bohaterów tekstu i określają, które postacie są fikcyjne, a które historyczne.
( Przewidywana odpowiedź uczniów: bohaterowie fikcyjni to Wawrzuś i czeladnicy, historyczni: Wit Stwosz, Długosz).
Nauczyciel krótko opowiada uczniom o Stwoszu, prezentuje na tablicy multimedialnej fotografie najsłynniejszego dzieła tego artysty – Ołtarza Mariackiego. Uczniowie zwracają uwagę na kunszt wykonania ołtarza, monumentalność rzeźb, nadanie im emocji. Dowiadują się także, kim był Jan Długosz.
3.) Dlaczego ksiądz Długosz przyprowadził Wawrzusia do pracowni Wita Stwosza?
( Przewidywana odpowiedź uczniów : dostrzegł talent chłopca i chciał go pokazać mistrzowi)
4.) Jakimi umiejętnościami odznaczał się Wawrzuś?
5.) Co czuł Wit Stwosz, kiedy zauważył, jaką utalentowaną osobę przyprowadził mu Długosz? Wskażcie cytat, który świadczy o emocjach mistrza.
6.) Wskażcie w tekście dwa wyrazy dawne i podajcie ich współczesną formę.
5. Konfrontacja treści literackich ze społecznymi:
- Czy osoba, która chce osiągnąć sukces, powinna mieć swojego mistrza?
( Przewidywana odpowiedź uczniów: mistrz pomoże rozwinąć talent, właściwie ukierunkuje, staje się autorytetem)
- Nauczyciel pokazuje trzy zdjęcia znanych i utalentowanych osób. Zadaniem dzieci jest odgadnąć kim są te osoby, z czego zasłynęły
(Steven Spielberg, Grażyna Torbicka i ks. Jan Twardowski)
- Czy sukces to zawsze coś wielkiego do osiągnięcia? Uzasadnijcie. (Przewidywana odpowiedź uczniów: sukces może być na miarę nas samych, to mogą być drobne osiągnięcia, sukces jest różny w różnym wieku)
Uczniowie otrzymują do wklejenia do zeszytu Rady nie od parady na temat osiągania sukcesu. Wspólnie czytają i krótko wymieniają się poglądami.
IV PODSUMOWANIE , WNIOSKI
1.Jaka nauka życiowa wypływa z fragmentu tekstu A. Domańskiej Nowy uczeń mistrza Stwosza?
2.Zadanie domowe
Wyobraź sobie, że poproszono Cię o wykonanie drewnianych figurek do szopki bożonarodzeniowej. Zaprojektuj na kartce postacie, które należy przygotować.
Dla inspiracji nauczyciel pokazuje uczniom