X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 44889
Przesłano:

Kolejność wykonywania działań - wprowadzenie. Scenariusz zajęć z matematyki realizowanych w klasie IV-VIII - zdalne nauczanie

Kolejność wykonywania działań - wprowadzenie. Scenariusz zajęć z matematyki realizowanych w klasie IV – VIII Szkoły Podstawowej SOSW w Opocznie (klasa łączona)- zdalne nauczanie

Temat lekcji:
Kolejność wykonywania działań- wprowadzenie.

Cel lekcji:
- Opanowanie umiejętności obliczania wartości wyrażenia arytmetycznego zgodnie z zasadą kolejności wykonywania działań.

Planowane efekty:
Uczeń, po zrealizowanych zajęciach zna/wie:
- kolejność wykonywania działań w wyrażeniach arytmetycznych, gdy nie występują nawiasy;
- rozwiązać proste wyrażenia algebraiczne stosując prawidłową kolejność wykonywania działań.

Metody:
wiodąca:
- prezentacja;
wspomagająca:
- problemowa;
- opis.

Formy pracy:
- praca zdalna;
- stymulacja,
- praca samodzielna.

Materiały, środki dydaktyczne:
- film dydaktyczny;
- komputer z dostępem do Internetu;
- poczta elektroniczna.

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji:

Czy jedliście kiedyś jajecznicę? Pewnie tak. A czy wiecie, jak się ją robili? Trzeba ją robić w pewien określony sposób.
Oto przepis na jajecznicę:
1.Na patelni rozpuść łyżkę masła.
2.Wrzuć na roztopione masełko drobno pokrojoną wędlinę np. szynkę.
3.Rozbij 3 jajka i wlej je na patelnię.
4.Dodaj do smaku sól i pieprz.
5.Na końcu posyp jajecznicę drobno pokrojonym szczypiorkiem.
6.Wszystko mieszaj do czasu aż zgęstnieje.
I gotowe!

Jak myślicie, co by się stało, gdybyśmy zmienili kolejność i najpierw dali na patelnię szczypiorek, potem pozostałe składniki a na końcu dopiero masełko? Macie rację. Nic by z tego nie wyszło. Trzeba przestrzegać określonej kolejności działań. Podobnie jest w matematyce. Aby dobrze obliczyć jakieś działanie, trzeba przestrzegać właściwej kolejności wykonywania działań. Na dzisiejszej lekcji poznamy te zasady.

2. Obejrzyj najpierw film:

https://www.youtube.com/watch?v=nJA54n6HuMY

3. Na podstawie obejrzanego filmiku zapisz w zeszycie 3 podstawowe zasady kolejności wykonywania działań.

4. Aby łatwiej zapamiętać te zasady nauczymy się prostego wierszyka. Zapisz go w zeszycie i naucz się na pamięć. Oto on:

NAJPIERW MATEMATYCZNY ASIE WYKONUJ DZIAŁANIA W NAWIASIE.
NASTĘPNIE DZIEL I MNÓŻ A WYNIK TUŻ-TUŻ.
NA KONIEC DODAWAJ I ODEJMUJ I O WYNIK SIĘ NIE PRZEJMUJ.

Fajny, prawda?!

5. Teraz poćwiczymy. Przepisz poniższe przykłady i rozwiąż je, pamiętając o kolejności wykonywania działań.
1) 2•3•7-11=
2) 25-11•2+11=
3) 2+5•4+2=
4) 12-36:6+2=
5) 14-25:5•2=

6. Podsumowanie lekcji.
Znasz już najważniejsze zasady wykonywania kolejności wykonywania działań. Jeśli kiedyś zdarzy się, że je zapomnisz, przypomnij sobie nasz wierszyk a wszystko będzie proste.

Praca domowa:
1) 25- 3•5=
2) 22+18:2=
3) 100-25+5=
4) 21+49:7=
5) 39-10•2=

Dodatkowe przykłady dla klasy VII i VIII:
6) 23+12:3-11=
7) 3•7-3+7=
8) 32-32:8=
9) 8•4+12:3+11=
10) 80:4•2+5=

Czekam na zdjęcia waszych prac domowych. Przypominam mój adres mailowy: ......@......
Powodzenia!

Opracował- mgr Anna Sady
SOSW w Opocznie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.