Scenariusz lekcji wychowawczej dla klas 8
Poznaję siebie i innych
1.Główne zagadnienia lekcji.
-pojęcie osobowości i charakteru,
-pojęcie temperamentu,
-wpływ wychowania i genów na człowieka,
-moralność i etyka.
2. Cele lekcji.
-kształtowanie wrażliwości pozwalającej zauważyć indywidualność w świecie trendów i mainstreamu.
-rozwinięcie u uczniów umiejętności dyskusji , wyrażania opinii i prezentacji,
-uwrażliwienie młodzieży na inne poglądy, styl czy temperament ,
-rozwinięcie świadomości uczniów dotyczącej wpływu wychowania i genów na charakter i osobowość człowieka.
3. Czas trwania
90 minut
4. Metody
-wykład,
-dyskusja,
-praca w grupach,
-prezentacja.
5. Materiały
-prezentacja multimedialna nauczyciela jako pomoc przy mini wykładzie na temat definicji idei wpływu wychowania oraz genów na człowieka i jego istotę oraz objaśnienie pojęć etyki i moralności,
-kartki papieru A3,
-zdjęcia i wydruki,
-mazaki/markery/inne przybory piśmiennicze.
6. Przebieg lekcji
a) Czynności organizacyjne i przedstawienie uczniom tematu oraz celu zajęć.
b) Uczniowie zachęceni przez nauczyciela tworzą definicje takich pojęć jak: etyka, temperament, osobowość , wychowanie, indywidualność. Zapisują je na papierze.
c) Nauczyciel wykorzystując prezentację multimedialną przedstawia podstawowe informacje dotyczące powyższych zagadnień:
- powszechnie przyjęte definicje,
- przykłady wskazywanie przez socjologię, biologię czy filozofię a odnoszące się do istoty człowieczeństwa,
- wskazanie przykładów zachowań niepopularnych i kłopotliwych , jednak słusznych w moralnego punktu widzenia ,
- cytaty filozofów odnoszące się do ego.
d) Nauczyciel przedstawia ( kontynuacja prezentacji )sytuacje z codziennego życia
- spotkanie nieznajomych,
- pomoc słabszym
- osoby nie podążające za trendami itd.
Uczniowie są proszeni o odniesienie się w formie dyskusji do wskazanych osób i sytuacji przez wskazanie ich zdaniem słusznych zachowań i reakcji oraz określenie czy w obecnych czasach jest miejsce na indywidualność.
e) Nauczyciel dokonuje podziału klasy na grupy i udostępnia materiały piśmiennicze, wydruki ( zarysy sylwetki) i papier.
f) Uczniowie opracowują plakaty przedstawiające postać ludzką w formie obrysu . W jego wnętrzu zapisują wszystko to , co ich zdaniem tworzy człowieczeństwo w samym człowieku . Na zewnątrz obrysu zapisują te zjawiska i pojęcia, które mają wpływ na zachowania i osobowość człowieka a pochodzą z zewnątrz ( ze środowiska , rodziny, kolegów).
g) Prezentacja prac uczniów
h) Podsumowanie zajęć. Uczniowie odpowiadają na pytanie : Czego dowiedzieliśmy się o sobie oraz innych? Co ma na nas największy wpływ: wychowanie, geny czy my sami? Kim jestem?
i) Zakończenie lekcji i opuszczenie sali