SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
11 LISTOPADA
hasło uroczystości „Pociąg wolności”
Prowadząca – Beata Parulska- Kajkowska
W uroczystości biorą udział wszystkie grupy wiekowe.
Dzieci odświętnie ubrane. Każde dziecko ma przypiętą „kokardę narodową”.
Przed uroczystością grupy przygotowują fragment dekoracji.
Wszystkie grupy otrzymają szablon wagonu. W wagonie można umieścić różne przedmioty, osoby zwierzęta itp., to co dzieci chcą zabrać ze sobą w podróż. Wagony mają tworzyć „pociąg wolności”.
Dekorację tworzą papierowe wagony wykonane przez grupy. Wagony ciągnie lokomotywa. U góry napis „pociąg wolności.
Cele ogólne:
- kształtowanie postawy szacunku do historii naszego kraju, symboli narodowych, właściwego zachowania podczas uroczystości,
- poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny,
- doskonalenie umiejętności artystycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozumie znaczenie Święta Niepodległości Polski,
- poprawnie zachowuje się w czasie śpiewania hymnu,
- odnosi się z szacunkiem do symboli narodowych,
- recytuje wiersze, śpiewa piosenki o tematyce ojczystej i rytmicznie tańczy,
- poszerza słownictwo i doskonali dykcję,
- rozwija pamięć,
- bierze współodpowiedzialność za przebieg uroczystości.
Metody:
- słowne – recytacje, śpiew, pogadanka,
- czynne – zadań stawianych dziecku,
- oglądowe – taniec, pokaz, ekspresja muzyczno-ruchowa.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- z całą grupą,
- występ artystyczny.
Środki dydaktyczne:
płyta CD z nagraniami piosenek, wiersze o tematyce patriotycznej, dzieci w strojach galowych, kotyliony w kolorach narodowych dla każdego dziecka, Przebieg uroczystości:
Przebieg:
Odśpiewanie przez wszystkich hymnu przedszkola „Niezapominajka”
Przekazanie głosu Pani Dyrektor
Rozpoczęcie uroczystości
Recytacja wiersza pt. „11 listopada” L. Wiszniewski przez nauczyciela
Dzisiaj wielka jest rocznica
Jedenasty listopada!
Tym co zmarli za ojczyznę
Hołd wdzięczności
Polska składa.
I my przedszkolacy o tym pamiętamy
i dlatego dzisiaj tu się spotykamy.
Kiedyś bardzo, bardzo dawno temu przed wieloma laty Polska miała kłopot z sąsiadami trzema. Zabrali nam ziemie i mówią: Nie ma Polski, nie ma!
Źli ludzie zabrali nam Polskę. Ale Polacy bardzo kochali swój kraj. Nie było go na mapie, ale mieli go w swoich sercach. Postanowili walczyć. Walczyli bardzo długo, aż w końcu 11 listopada 1918 roku odzyskali Polskę – dlatego właśnie dzisiaj wspólnie świętujemy. My też kochamy Polskę
Wyruszamy w drogę pociągiem
Wprowadzenie:
Jedzie pociąg z daleka na nikogo nie czeka konduktorze łaskawy zabierz nas do Warszawy- wszyscy śpiewają między występami grup. Znajdujemy się w Warszawie.
Każda grupa deklamuje, lub śpiewa piosenkę a następnie przedstawiciel opowiada dlaczego zabierają tę lub inną rzecz-osobę w podróż.
1. „Jagódki”- piosenka „Jest takie miejsce, taki kraj.”
2. „Słoneczka”- wiersz „Kto ty jesteś?”
3. „Jeżyki” – piosenka „To jest mój kraj”
4. „Puchatki”- pieśń „Ułani , ułani malowane dzieci”
Wiersz pt. „Barwy ojczyste” Czesław Janczarski recytuje nauczyciel
W tle słychać odgłos ruszającego pociągu. Wszyscy naśladują odgłos. Dzieci odgadują z makiety, zdjęcia jakie to miast? /Toruń/
Każda grupa deklamuje, lub śpiewa piosenkę a następnie przedstawiciel opowiada dlaczego zabierają tę lub inną rzecz-osobę w podróż.
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
a na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste
5. „Żuczki” piosenka „To jest mój dom”
6. „Sówki” i „Promyczki” piosenka „Płynie Wisła płynie”
W tle słychać odgłos ruszającego pociągu. Wszyscy naśladują odgłos. Dzieci odgadują z makiety, zdjęcia jakie to miast? /Gdańsk/
Wiersz pt. „Polska”
Pytasz się co to Polska?
To niebieskie niezapominajki w stawie,
to woda stojąca na łąkach .
Kiedy nagle las zaszumi,
mowę sosny gdy zrozumiesz – to jest Polska?
Gdy zobaczysz gdzieś topole,
królujące ponad polem – to jest Polska
Co to jest Polska? - spytał Jaś w przedszkolu.
Polska to wieś i las i zboże w polu.
Polska to miasto strumień i rzeka
I komin fabryczny co dymi z daleka
I szosa, którą pędzi do miasta autobus
I samolot co leci wysoko nad tobą
A nawet obłoki co nad nami mkną
Polska to także twój rodzinny dom.
7. „Wesołe nutki” – „Symbole narodowe”
8. „Króliczki: - piosenka -„Uwierz Polsko”
9. „Tygryski” –wiersz „Moja ojczyzna”
10. „Motylki” –piosenka – „Dziękuję Polsko”
W tle słychać odgłos ruszającego pociągu. Wszyscy naśladują odgłos. Dzieci odgadują z makiety, zdjęcia jakie to miast? /Płock/
Każda grupa deklamuje, lub śpiewa piosenkę a następnie przedstawiciel opowiada dlaczego zabierają tę lub inną rzecz-osobę w podróż.
Podziękowanie wszystkim za piękne przygotowanie się do uroczystości.
Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego – 3 zwrotki, zwrócenie uwagi na właściwą, postawę.