SCENARIUSZ ZAJĘĆ REWALIDACYJNYCH
Temat: Usprawnianie motoryki artykulacyjnej poprzez zabawy deszczowe z rytmem.
Data: 14. 12. 2017 Poziom edukacji: klasa I, szkoła podstawowa
Cel główny:
Usprawnianie motoryki artykulacyjnej, słuchu fonemowego i rozwijanie słownictwa.
Cele szczegółowe (uczeń wie, potrafi):
• wykonywać ćwiczenia języka, warg, podniebienia miękkiego,
• aktywnie słuchać wypowiedzi nauczyciela prowadzącego,
• rozróżniać słuchowo i ruchowo – słuchowo różne rodzaje deszczu, jak: mżawka, ulewa, burza,
• wypowiadać się na temat pogody jesiennej,
• odtwarzać, układać rytm,
• dzielić na sylaby wyrazy,
• określić wyrażenie pada deszcz.
Metody pracy: ćwiczebna, słowna, oglądowa, zabawy wg. Klausa W. Vopel, słuchowa.
Formy prac: indywidualna
Środki dydaktyczne: nagranie odgłosów deszczu, odtwarzacz CD, graficzne ilustracje rodzajów deszczu, tamburyno, krople deszczu z kartonu
Realizacja zaleceń IPETu:
• wzbogacanie słownika biernego i czynnego, słuchanie wypowiedzi innych osób,
• rozpoznawanie, nazywanie i opisywanie różnych stanów emocjonalnych-smutek, radość,
• kształtowanie i usprawnianie analizy i syntezy słuchowej oraz koordynacji ruchowo – słuchowej i ruchowo – słuchowo – wzrokowej,
• doskonalenie integracji zmysłowej – rozpoznawanie dźwięków z otoczenia .
Charakterystyka ucznia
Krzysztof X., uczeń klasy pierwszej szkoły podstawowej . Chłopiec posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w wyniku niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim.
Krzyś jest dzieckiem spokojnym, wesołym, nieufnym wobec osób nieznajomych i mało pewnym siebie. Stara się pracować na zajęciach sumiennie, wolno wykonuje polecenia terapeuty. Nie zauważa się, żeby wykonywał zalecone ćwiczenia.
W wyniku badania logopedycznego stwierdzono potrzebę usprawniania kinestezji język i warg. W zakresie artykulacji głosek szeregów – ciszącego, syczącego i szumiącego wymagają automatyzacji wymawiania w mowie kierowanej i spontanicznej. Pozostałe głoski realizuje prawidłowo. Wypowiedzi chłopca są krótkie, cechuje je niepoprawność stylistyczna, gramatyczna, ubogi zasób słownictwa. Czasami zauważa się u Krzysia trudność w przypomnieniu sobie potrzebnego słowa.
Przebieg zajęć
1. Powitanie
• Zabawa słuchowa „Rytm imion” .
Nauczyciel wita się z dzieckiem, wyklaskując rytm jego imienia, nauczyciela, osób obserwujących zajęcia.
Wi-tam Krzy-sia, wi-tam pa-nią Ka-się,
wi-tam pa-nią dy-re-ktor.
2. Rozmowa na temat jesiennej pogody.
Nauczyciel pokazuje ilustrację przedstawiającą pogodę jesienną i prosi ucznia, by powiedział czym charakteryzuje się pogoda jesienna.
• Jaką porę roku przedstawia ilustracja?
• Powiedz Krzysiu, co charakteryzuje pogodę jesienną?
3. Gimnastyka narządów mowy z lusterkiem –„Kropelki deszczu”
Usprawnianie narządów mowy poprzez malowanie kropelek deszczu czubkiem języka na wargach górnej i dolnej, podniebieniu górnym przy otwartych ustach. „Chlapanie” wodą zębów górnych i dolnych. Na konie czyszczenie języka.
4. Rozwinięcie wyrażenia „pada deszcz”. Nauczyciel zachęca ucznia do poszukiwania różnych określeń tego wyrażenia, jak leje, siąpi, kapie, mży, kropi, szumi, stuka.
• Krzysiu, jak możemy powiedzieć inaczej, że „pada deszcz”?
5. Rozpoznawanie słuchowe deszczu, ulewy i burzy.
• Krzysiu, za chwilę usłyszysz nagranie jak pada deszcz. Zgadnij jaki rodzaj deszczu wysłuchasz. Czy to będzie mżawka, ulewa, a może burza.
6. Zabawa słuchowo – ruchowa „Burza” wg. K. W. Vopel.
Nauczyciel rozkłada ilustracje graficzne mżawki, ulewy i burzy. Pokazuje dziecku jak będą ilustrować deszcz.
• Teraz będziemy ilustrować dźwięki deszczu ciałem. Na ilustracjach jest przedstawiony deszcz lekki (mżawka), ulewa i burza. Popatrz, posłuchaj uważnie i powtarzaj po mnie.
mżawka – pocieranie dłoni o siebie i wymawianie „szy,szy,szy”
ulewa – uderzanie dłońmi o uda i wymawianie „kap, kap, kap”
burza – klaskanie w dłonie i wymawianie „ta-dam, ta-dam, ta-dam”
• Teraz posłuchaj uważnie i pokaż, jaki dźwięk wystukałam.
7. Zabawa słuchowo – ruchowa „Spacer w deszczu”
Na dywanie nauczyciel rozkłada krople z kartonu. Na tamburynie odtwarza deszcz, ulewę oraz wyjaśnia ciszę w grze.
• Krzysiu, wybieramy się na spacer w deszczu. Kiedy usłyszysz dźwięki ulewy, stajesz na jednej nodze, a nad głową robisz parasol, gdy usłyszysz mżawkę biegasz na palcach wokół kropelek, kiedy przestanę grać bierzesz z podłogi wybraną kropelkę i ją zdmuchujesz z dłoni.
8. Zakończenie zajęć.
Pochwała i podziękowanie za uczestnictwo ucznia w zabawach. Określenie stopnia zaangażowania w zajęcia oraz stanu emocjonalnego przez Krzysia.
• Popatrz na ilustracjach są buźki. Wesoła i smutna. Wybierz taką buzię, która pokaże jak się teraz czujesz.
Opracowała: Katarzyna Nurzyńska