Numer: 44839
Przesłano:

Lekcja wychowawcza zdalna: Rozumiem Covid- 19. Szanuję osoby zarażone. Toleruję lęki innych ludzi

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZDALNYCH - lekcja wychowawcza
Temat: “Rozumiem Covid- 19. Szanuję osoby zarażone. Toleruję lęki innych ludzi”
Cel zajęć:
Uczeń poszerza/przypomina sobie wiedzę na temat koronawirusa
Uczeń zmniejsza swoje lęki związanych z epidemią
Uczeń jest wrażliwy na potrzeby innych ludzi, szczególnie starszych
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przedstawienie tematu zajęć
2. Przypomnienie wiadomości o koronawirusie, możliwościach zagrożenia oraz ochronie przez zakażeniem poprzez film (udostępnij pulpit, włącz dźwięk)
Film You tube: Covid 19- Film PGG o prewencji koronawirusa – 2,17’
https://www.youtube.com/watch?time_continue=95&v=T8bebGgLVUc
3. Rozmowa z uczniami –
- Jakie macie przemyślenia związane z koronawirusem?
- Jaka czeka nas przyszłość? Czy epidemia już się skończyła?
- Inne......

3. Zastanówcie się i napiszcie na czacie 2 rzeczy/aktywności, które pomagają Ci przetrwać trudny czas. Nauczyciel/ uczniowie odczytują je głośno.

4. Zastanówcie się i napiszcie na czacie Jakie Wy lub inni ludzie mają lęki, niepokoje związane z koronawirusem. Nauczyciel/ uczniowie odczytują je głośno.

Pogadanka nauczyciela:
a. Choroba COVID-19 dotknęła i prawdopodobnie dotknie ludzi w wielu krajach, na różnych szerokościach geograficznych. Nie należy łączyć choroby z żadną grupą etniczną lub narodowością. Podchodź z empatią do wszystkich osób, które ucierpiały z powodu choroby we wszystkich krajach, bez względu na to skąd pochodzą lub gdzie mieszkają. b. Osoby, które dotknęła choroba COVID-19 nie zrobiły nic złego i zasługują na nasze wsparcie, współczucie i życzliwość.
Nie odnoś się do osób, które zachorowały jako „przypadków COVID-19”. Są to „osoby leczone na COVID-19” i po wyzdrowieniu powrócą do normalnego życia z pracą, rodziną i bliskimi.
c. Ogranicz czas spędzany na oglądaniu, czytaniu lub słuchaniu medialnych relacji dotyczących przebiegu pandemii, które wzbudzają u Ciebie uczucie niepokoju lub powodują obniżenie nastroju. Korzystaj tylko z informacji pochodzących z zaufanych źródeł, głównie w celu przygotowania własnych planów i ochrony siebie i bliskich. Aktualne informacje sprawdzaj o konkretnych porach dnia, najlepiej raz lub dwa razy dziennie. Nagły i niemal nieustanny strumień doniesień na temat epidemii u każdego może wywołać niepokój. Polegaj na faktach, nie na plotkach czy nieprawdziwych informacjach. W regularnych odstępach czasu, sięgaj po informacje na stronach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) lub krajowych organów zdrowia publicznego, które pozwolą odróżnić fakty od plotek.
Znajomość faktów pozwala zmniejszyć poziom odczuwanego lęku.
5. Co mogę zrobić dla swoich bliskich i sąsiadów, aby niepokoju było mniej? - wypowiedzi uczniów

6. Podsumowanie poprzez piosenkę- rap (udostępnij pulpit, włącz dźwięk)
KORONAWIRUS RAP - co to takiego?
https://www.youtube.com/watchtime_continue=197&v=_B4RPs7uob0&feature=emb_logo

7. Ewaluacja- np. włącz “rączkę” na Temas lub postaw +na czacie - jeżeli lekcja była dla Ciebie ważna i potrzebna.

Scenariusz zajęć opracowany na podstawie strony WHO “Zdrowie psychiczne
i funkcjonowanie psychospołeczne podczas pandemii COVID-19", filmy z You tube.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.